Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti ilə Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu arasında “Azərbaycan Respublikası ərazisində yerləşən tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və bərpası sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb. Sənədi Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva və Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumunun imzalanması ölkəmizin ərazisində yerləşən və dövlət mühafizəsinə götürülmüş tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunub saxlanılması, bərpa və konservasiyası, müvafiq istiqamətdə təlimlərin təşkili, eləcə də mədəni irs sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi məqsədini daşıyır. Sözügedən sənəd əsasında ilk olaraq Füzuli rayonunun işğaldan azad olunmuş Qoçəhmədli kəndində yerləşən məscidin bərpasına dəstək göstərilməsi planlaşdırılır.
İmzalanma mərasimində qardaş türk respublikaları ilə bütün sahələrdə münasibətlərin inkişafı, xüsusi ilə də mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinin sevindirici hal olduğu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu da bu istiqamətdə fəal rol alaraq, türk xalqlarının mədəniyyətinin və mədəni irsinin qorunması, təbliği və tanıdılması sahəsinə töhfələr verməkdədir. Azərbaycanın da bu sahəyə xüsusi dəstək göstərdiyi vurğulanaraq, qarşıdakı illərdə əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyinə inam ifadə olunub.

Между Государственной службой по охране, развитию и реставрации культурного наследия при Министерстве культуры и Фондом тюркской культуры и наследия подписан «Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области охраны и реставрации памятников истории и культуры, расположенных на территории Азербайджанской Республики». Документ подписали глава Госслужбы Сабина Гаджиева и президент Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова.
Целью подписания меморандума о взаимопонимании является сохранение, реставрация и консервация памятников истории и культуры, расположенных на территории нашей страны и взятых под охрану государства, организация обучения по соответствующему направлению, а также дальнейшее расширение сотрудничества в области культурного наследия. На основании вышеупомянутого документа планируется оказание поддержки восстановлению мечети, расположенной в освобождённом селе Гочахмедли Физулинского района.
На церемонии подписания было подчеркнуто, что отрадно видеть развитие отношений с братскими тюркскими республиками во всех сферах, особенно укрепление культурных связей. Было отмечено, что Фонд тюркской культуры и наследия также играет активную роль в этом направлении и вносит вклад в защиту, популяризацию и ознакомление с культурой и культурным наследием тюркских народов.  Подчеркнув, что Азербайджан также оказывает особую поддержку этой сфере, была выражена уверенность, что в ближайшие годы сотрудничество будет ещё более углубляться.