Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər rayonunda Xudavəng monastır kompleksində olublar.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli dövlətimizin başçısına və birinci xanıma abidə haqqında məlumat verdi.
Bildirildi ki, dünya əhəmiyyətli memarlıq abidəsi olan Xudavəng məbədi 1992-2020-ci illərdə ermənilərin təcavüzünə məruz qalıb. İşğal dövründə erməni apostol kilsəsinin dəstəyi və Ermənistan dövlətinin vəsaiti hesabına monastırda “bərpa” adı altında qanunsuz işlər görülüb. Arzu xatun, Böyük Həsən kilsələri və kompleksə daxil olan digər tikililər üzərində saxtalaşdırma əlamətləri olan əlavələr edib, abidələrin bir çox hissələrini vandalizmə məruz qoyublar. Torpaqlarımız işğaldan azad ediləndən sonra monastırda qalan erməni keşiş və rahiblər abidələrdəki qədim freskaları xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə xüsusi üsulla kəsib götürüb, qanunsuz olaraq Azərbaycan Respublikasının ərazisindən çıxarıblar.
Xudavəng monastır kompleksinin zəng qülləsində yanaşı qoyulmuş bir-birinin üstündə iki dairəvi xonça və həyat ağacı şəklində xaç kompozisiyalı xaçdaşlar və kitabələr də işğal dövründə sökülərək talan edilib.
Qeyd olundu ki, 2020-ci ilin dekabr ayında İrəvanda keçirilən sərgidə Xudavəng monastır kompleksindən oğurlanmış zəng, daş kitabələr, freskalar, xalçalar və Azərbaycan Respublikasına məxsus digər mədəni irs nümunələri qanunsuz olaraq nümayiş etdirilib. Daha sonra qanunsuz olaraq “VII-XIII əsrlərdə erməni xristian kilsələrində freskalar” adı altında İtaliyanın Padua şəhərində açılmış sərgidə Xudavəng monastırının freskaları "erməni ənənəvi incəsənət nümunələri" kimi təqdim olunub. Həmin sərgi İtaliyanın bir neçə şəhərində də təşkil edilib.

2 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Монастырский комплекс Худавенг в Кяльбаджарском районе.
Министр культуры Адиль Керимли проинформировал главу государства и первую леди о памятнике.
Было сообщено, что храм Худавенг, являющийся памятником архитектуры мирового значения, в 1992-2020 годах подвергся армянскому вандализму. В период оккупации в монастыре при поддержке армянской апостольской церкви и на средства армянского государства под видом «реставрации» проводились незаконные работы. Были внесены изменения во внешний вид церквей Арзу-Хатун, Хасана Великого и других входящих в комплекс построек с целью искажения их истории. Армянские священники и монахи, остававшиеся в монастыре после освобождения наших земель от оккупации, с участием иностранных специалистов особым способом демонтировали древние фрески и незаконно вывезли их с территории Азербайджанской Республики.
В период оккупации также были разграблены колокольня Монастырского комплекса Худавенг, каменные кресты в форме древа жизни и надгробья.
Было отмечено, что на проведенной в декабре 2020 года в Иреване выставке незаконно экспонировались похищенные из Монастырского комплекса Худавенг колокола, каменные надгробья, фрески, ковры и другие образцы культурного наследия, принадлежащие Азербайджану. Позднее фрески из монастыря Худавенг демонстрировались как «образцы армянского традиционного искусства» на незаконно открытой в итальянском городе Падуя выставке под названием «Фрески в армянских христианских церквях в VII-XIII веках». Эта выставка была организована и в нескольких других итальянских городах.