Bu il ilk dəfə Füzulidə Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzində şagirdlər təhsilə başlayacaq
2024/2025-ci tədris ilindən etibarən Füzuli şəhərindəki Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzində incəsənətin müxtəlif sahələri üzrə davamlı tədris həyata keçiriləcək.
"Böyük Qayıdış" proqramı çərçivəsində Bakı və digər rayonlardan doğma yurdlarına köçən sakinlərin övladları üçün yeni tədris ilində fortepiano, qanun, qarmon, tar, violin və rəqs ixtisasları üzrə tədrisə başlanılacaq.
Proqram çərçivəsində ilk olaraq 24 şagird təhsilə cəlb ediləcək. Beş təcrübəli müəllim onlara sənətin sirlərini öyrədəcək. Növbəti mərhələlərdə digər sakinlərin Füzuliyə qayıdışı ilə, təbii olaraq, şagirdlərin sayı da artacaq.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan Respublikası tərəfindən inşa olunan və bu ilin mart ayında istifadəyə verilən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi Füzuli şəhərində uşaq və yeniyetmələrin yaradıcılıq qabiliyyətlərini ortaya qoymalarına, incəsənət sahəsində biliklərə yiyələnmələrinə münbit şərait yaradacaq.
Ötən müddətdə Mədəniyyət Nazirliyinin bilavasitə təşkilatçılığı ilə yaradıcılıq mərkəzində şagirdlər üçün müxtəlif sənət növləri üzrə təlimlər keçirilib, eyni zamanda məktəblilər üçün yay düşərgəsi gerçəkləşdirilib.

Starting from the academic year 2024/2025, the Children's Creativity Center named after Kurmangazy in Fuzuli will offer continuous education in various fields of art.
As part of the "Great Return" program, piano, accordion, tar, violin, and dance classes will be introduced in the new school year for children of residents who have returned to their homeland from Baku and other regions.
Initially, 24 students will participate in the educational program. They will be taught by five experienced teachers. As more residents return to Fuzuli, the number of students is expected to increase.
The Children's Creativity Center, named after Kurmangazy, built by the Republic of Kazakhstan and opened in March this year, will provide an enabling environment for children and youth in Fuzuli to develop their creative talents and gain knowledge in the arts.
During the last period, art training sessions for students were conducted at the creative center under the direct organization of the Ministry of Culture, along with a summer camp for schoolchildren. This year, for the first time, schoolchildren will start studying at the Children's Creative Center named after Kurmangazy in Fuzuli.