Bu il ilk dəfə Füzulidə Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzində şagirdlər təhsilə başlayacaq
2024/2025-ci tədris ilindən etibarən Füzuli şəhərindəki Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzində incəsənətin müxtəlif sahələri üzrə davamlı tədris həyata keçiriləcək.
"Böyük Qayıdış" proqramı çərçivəsində Bakı və digər rayonlardan doğma yurdlarına köçən sakinlərin övladları üçün yeni tədris ilində fortepiano, qanun, qarmon, tar, violin və rəqs ixtisasları üzrə tədrisə başlanılacaq.
Proqram çərçivəsində ilk olaraq 24 şagird təhsilə cəlb ediləcək. Beş təcrübəli müəllim onlara sənətin sirlərini öyrədəcək. Növbəti mərhələlərdə digər sakinlərin Füzuliyə qayıdışı ilə, təbii olaraq, şagirdlərin sayı da artacaq.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan Respublikası tərəfindən inşa olunan və bu ilin mart ayında istifadəyə verilən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi Füzuli şəhərində uşaq və yeniyetmələrin yaradıcılıq qabiliyyətlərini ortaya qoymalarına, incəsənət sahəsində biliklərə yiyələnmələrinə münbit şərait yaradacaq.
Ötən müddətdə Mədəniyyət Nazirliyinin bilavasitə təşkilatçılığı ilə yaradıcılıq mərkəzində şagirdlər üçün müxtəlif sənət növləri üzrə təlimlər keçirilib, eyni zamanda məktəblilər üçün yay düşərgəsi gerçəkləşdirilib.

С 2024/2025 учебного года в Центре детского творчества имени Курмангазы в Физули будет осуществляться непрерывное образование в различных областях искусства.
В рамках программы «Великое возвращение» в новом учебном году для детей жителей, переехавших в родные края из Баку и других регионов, начнётся преподавание по классам фортепиано, кануна, аккордеона, тара, скрипке и танцев.
В рамках программы сначала к обучению будут привлечены 24 ученика. Пять опытных преподавателей научат их секретам искусства. На следующих этапах, с возвращением в Физули других жителей, количество учеников, естественным образом, увеличится.
Следует отметить, что Центр детского творчества имени Курмангазы, построенный Республикой Казахстан и сданный в эксплуатацию в марте текущего года, создаст благоприятные условия для раскрытия детьми и подростками города Физули своих творческих способностей и приобретения ими знаний в области искусства.
В прошедший период при непосредственной организации Министерства культуры в творческом центре для учащихся проводились занятия по различным видам искусства, а также одновременно проводился летний лагерь для школьников.