Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri rəngarəng tədbirlərlə davam edir. Mədəniyyət günlərinin daha bir tədbiri iyunun 13-də Daşkənddəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində (AMM) gerçəkləşib. Mərkəzdə görkəmli tarixi romanlar müəllifi Məmməd Səid Ordubadinin özbək dilinə tərcümə olunmuş “Qılınc və qələm” kitabının təqdimatı keçirilib. Özbəkistan alim və ziyalılarının da iştirak etdiyi mərasimdə açılış nitqi söyləyən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi, şair-dramaturq İlqar Fəhmi sözü mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərova verib.
Qonaqları salamlayan nazir müavini bildirib ki, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən görkəmli şair və yazıçılarımızın əsərlərinin xarici dillərə tərcümə edilərək təbliği diqqətdə saxlanılır. İndiyədək 100-dən artıq müəllifin əsərinin tərcümə edilərək nəşri həyata keçirilib. Yazarlarımızın Türk dünyasında da tanınmasına xüsusi önəm verilir. Nəşrin əhəmiyyətini vurğulayan nazir müavini deyib ki, bu kitabla görkəmli nasir Məmməd Səid Ordubadi ilə yanaşı, əsərdə obrazı yaradılan dünyaşöhrətli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvi və onun dövrü haqqında özbək oxucularda geniş təsəvvür yaranacaq.
Özbəkistanın ədəbiyyatşünas-alimləri, professorlar Nurboy Cabbarov, Abdulla Uluğov, AYB-nin katibi, şair, tərcüməçi Səlim Babullaoğlu, Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru Erkin Nuriddinov, şair Aqşin Yenisey və Ankaradakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov çıxış ediblər.
Çıxışlarda yeni nəşrin əhəmiyyəti qeyd edilib, Nizami Gəncəvinin ideyalar aləmindən bəhs olunub. Tədbirdə Nizami Gəncəvinin şeirləri qiraət olunub, qəzəlləri üstündə muğamlar ifa edilib. Qeyd edək ki, əsərdə Nizami Gəncəvinin surəti mərkəzi yer tutsa da, müəllif bununla kifayətlənməyərək dahi şairin yaşadığı dövrün hərtərəfli mənzərəsini canlandırmağa çalışıb, xalq həyatının geniş lövhələrini yaradıb. Buna görədir ki, roman baş qəhrəmanının adı ilə deyil, əsərin həyat materialında mühüm yer tutan iki amilin – xalqın fiziki və mənəvi qüvvəsinin rəmzi olaraq «Qılınc və qələm» adlandırılıb.

Дни культуры Азербайджана, проходящие в столице Узбекистана Ташкенте, продолжаются яркими мероприятиями. Очередное мероприятие Дней культуры состоялось 13 июня в Азербайджанском Центре культуры (АЦК) имени Гейдара Алиева в Ташкенте. В Центре прошла презентация переведённой на узбекский язык книги известного автора исторических романов Мамеда Саида Ордубади «Меч и перо». На церемонии, в которой также приняли участие учёные и интеллигенция Узбекистана, со вступительной речью выступили секретарь Союза писателей Азербайджана (СПА), поэт-драматург Ильгар Фахми и заместитель министра культуры Фарид Джафаров.
Приветствуя гостей, замминистра сказал, что Министерство культуры Азербайджана уделяет внимание пропаганде произведений наших выдающихся поэтов и писателей путем их перевода на иностранные языки. На сегодняшний день переведены и опубликованы произведения более 100 авторов. Особое значение придаётся ознакомлению Тюркского мира с нашими писателями. Подчеркнув важность публикации, замминистра сообщил, что эта книга создаст у узбекских читателей глубокое представление не только о выдающемся писателе Мамеде Сеиде Ордубади, но и о всемирно известном азербайджанском поэте и мыслителе Низами Гянджеви, образ которого создан в произведении, и его эпохе.
На презентации выступили литературоведы-учёные Узбекистана, профессора Нурбой Джаббаров, Абдулла Улугов, секретарь СПА, поэт, переводчик Селим Бабуллаоглу, исполнительный директор Общества Дружбы «Узбекистан-Азербайджан» Эркин Нуриддинов, поэт Агшин Енисей и директор Центра Азербайджанской культуры в Анкаре Самир Аббасов. В выступлениях была отмечена важность нового издания, рассказано о мире идей Низами Гянджеви. На мероприятии были прочитаны стихи Низами Гянджеви, а также исполнены мугамы положенные на его газели. Следует отметить, что, хотя образ Низами Гянджеви занимает центральное место в произведении, автор не удовлетворился этим и попытался возродить целостную картину того исторического периода, в котором жил гениальный поэт, создал широкую картину народной жизни. Именно поэтому роман не назван в честь главного героя, он назван «Меч и перо» как символ физической и духовной силы народа - двух факторов, игравших важную роль в жизненном материале произведения.