Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri rəngarəng tədbirlərlə davam edir. Mədəniyyət günlərinin daha bir tədbiri iyunun 13-də Daşkənddəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində (AMM) gerçəkləşib. Mərkəzdə görkəmli tarixi romanlar müəllifi Məmməd Səid Ordubadinin özbək dilinə tərcümə olunmuş “Qılınc və qələm” kitabının təqdimatı keçirilib. Özbəkistan alim və ziyalılarının da iştirak etdiyi mərasimdə açılış nitqi söyləyən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi, şair-dramaturq İlqar Fəhmi sözü mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərova verib.
Qonaqları salamlayan nazir müavini bildirib ki, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən görkəmli şair və yazıçılarımızın əsərlərinin xarici dillərə tərcümə edilərək təbliği diqqətdə saxlanılır. İndiyədək 100-dən artıq müəllifin əsərinin tərcümə edilərək nəşri həyata keçirilib. Yazarlarımızın Türk dünyasında da tanınmasına xüsusi önəm verilir. Nəşrin əhəmiyyətini vurğulayan nazir müavini deyib ki, bu kitabla görkəmli nasir Məmməd Səid Ordubadi ilə yanaşı, əsərdə obrazı yaradılan dünyaşöhrətli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvi və onun dövrü haqqında özbək oxucularda geniş təsəvvür yaranacaq.
Özbəkistanın ədəbiyyatşünas-alimləri, professorlar Nurboy Cabbarov, Abdulla Uluğov, AYB-nin katibi, şair, tərcüməçi Səlim Babullaoğlu, Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru Erkin Nuriddinov, şair Aqşin Yenisey və Ankaradakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov çıxış ediblər.
Çıxışlarda yeni nəşrin əhəmiyyəti qeyd edilib, Nizami Gəncəvinin ideyalar aləmindən bəhs olunub. Tədbirdə Nizami Gəncəvinin şeirləri qiraət olunub, qəzəlləri üstündə muğamlar ifa edilib. Qeyd edək ki, əsərdə Nizami Gəncəvinin surəti mərkəzi yer tutsa da, müəllif bununla kifayətlənməyərək dahi şairin yaşadığı dövrün hərtərəfli mənzərəsini canlandırmağa çalışıb, xalq həyatının geniş lövhələrini yaradıb. Buna görədir ki, roman baş qəhrəmanının adı ilə deyil, əsərin həyat materialında mühüm yer tutan iki amilin – xalqın fiziki və mənəvi qüvvəsinin rəmzi olaraq «Qılınc və qələm» adlandırılıb.

The Days of Azerbaijani Culture, held in Tashkent, the capital of Uzbekistan, continue with vibrant events. One such event took place on June 13 at the Azerbaijan Cultural Center named after Heydar Aliyev in Tashkent. The center hosted a presentation of the Uzbek translation of the book "Sword and Pen" by Mamed Said Ordubadi, a well-known author of historical novels.
The opening speech at the ceremony, attended by scientists and intellectuals from Uzbekistan, was delivered by Ilgar Fahmi, the poet and playwright and the secretary of the Union of Azerbaijani Writers (UAW). Then he  gave the floor to the Deputy Minister of Culture Farid Jafarov.
Greeting the guests, the Deputy Minister emphasized that the Ministry of Culture of Azerbaijan is dedicated to promoting the works of our prominent poets and writers through their translation into various foreign languages. To date, over 100 authors' works have been translated and published. The Deputy Minister emphasized the special importance of the recognition of our authors in the Turkic world and said that it would give Uzbek readers a comprehensive insight into both the celebrated prose writer Mammad Said Ordbadi and the world-renowned Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, whose portrayal is created in the work.
The speakers of the event included literary critics and scientists of Uzbekistan, professors Nurboy Jabbarov and Abdulla Ulugov; AUW secretary, poet, and translator Selim Babullaoghlu; executive director of the Uzbekistan-Azerbaijan Friendship Society Erkin Nuriddinov; poet Agshin Yenisey; and the director of the Azerbaijan Cultural Center in Ankara, Samir Abbasov. In the speeches, the importance of the new edition was noted, and the world of ideas of Nizami Ganjavi was discussed. The event featured the recitation of his poems and the performance of mughams sang to his ghazals.
While Nizami Ganjavi's image holds a central position in the work, the author wasn't content with this alone and aimed to revive a complete picture of the period when the great poet lived, creating extensive portrayals of the people's lives. Therefore, the novel is named "Sword and Pen" rather than after the main character, symbolizing the important influence of both the physical and spiritual power of the people.