Özbəkistanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 12-də Özbəkistan Təsviri Sənət Qalereyasında “Azərbaycanın sənət incilərində yaşayan milli irsi” adlı sərginin açılışı olub.
Mərasimdə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, iki ölkənin tanınmış mədəniyyət, incəsənət və elm xadimləri və qardaş ölkənin ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Özbəkistan Təsviri Sənət Qalereyasının direktoru Kamila Baltabayeva sənət ocağı və sərgi haqqında danışıb. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi İncəsənət və qeyri-maddi mədəni irs şöbəsinin müdiri Sevil Kərimova Azərbaycan təsviri və dekorativ-tətbiqi sənəti barədə məlumat verib. Deyib ki, sərginin konsepsiyası Azərbaycan milli irsinin zəngin tarixə və qədim bədii ənənələrə, bugünkü incəsənətimizin varislik prinsiplərinə əsaslanır.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar. Məlumat verilib ki, sərginin birinci hissəsi Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində qorunan peşəkar Azərbaycan qrafikasının banisi Əzim Əzimzadənin XX əsrin əvvəllərində yaratdığı əsərləribəhatə edir. Qrafik əsərlərin bədii interpretasiyaları muzey fondunun unikal eksponatları əsasında işlənib.
İkinci zalda son 20 il ərzində toplanan şəxsi kolleksiyadan 27 ədəd XVIII-XX əsrlərə aid kəlağayı təqdim edilir. Üçüncü zalda “Azərxalça” ASC-nin xalçaları nümayiş olunur. Növbəti zalda Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı tərəfindən hazırlanan videoçarx nümayiş etdirilir. Qalereyanın ikinci mərtəbəsinin foyesində qurama, zərgərlik, misgərlik, şəbəkə üzrə əl işləri sərgilənir. Sənətkarlarımız əl işlərinin hazırlanması prosesini əyani şəkildə nümayiş etdirirlər. Ənənələrin yaşaması ideyası həmin məkanda təqdim olunan “Adi şəhər” adlı fərdi fotosərgidə də yer alıb.
Daha sonra qonaqlar "ATİDE” və “Anara Zakirli” geyim brendlərinin nümayişini izləyiblər. “ATİDE” 2019-cu ildə təsis edilmiş Azərbaycan brendidir. Brendin müəllifi istedadlı modelyer Aida Kahvecidir. Brendin adı “sandıq” mənasını verir ki, bu da təsadüfi deyil. Məqsəd ana və nənələrimizin sandığında qədimdən qalan milli geyimlərimizi müasir moda ilə birləşdirərək Azərbaycanın mədəni irsini yaşatmaq və gələcək nəsillərə ötürməkdir. Təqdim olunan “Şamaxı” geyim kolleksiyası Azərbaycanın qədim şəhərlərindən Şamaxının adını daşıyır. Qədimdə Azərbaycanın məşhur qadın baş örtüyü olan kəlağayıların bir qismi Şirvan bölgəsində istehsal olunurdu ki, onlara da el arasında “Şamaxı” deyilirdi. Kolleksiyada təqdim olunan geyimlərin üzərində məhz kəlağayı ornamentləri təsvir edilib. Azərbaycan brendi “Anara Zakirli” isə 2018-ci ildə təsis edilib. Müəllifi istedadlı modelyer Anara Zakirli olan brendin yaradılmasında məqsəd Azərbaycanın milli xalça ornamentlərini müasir geyimlərlə sintez edərək moda dünyasına tanıtmaq, Şərqin və Qərbin ahəngində parlayan ölkəmizin mədəniyyətini dəbli geyimlərlə hər kəsin diqqət mərkəzinə çəkməkdir. Təqdim olunan “Zərəfşan” geyim kolleksiyası Azərbaycanın məşhur "Əfşan" xalçasından ilhamlanaraq hazırlanıb. Geyimlərdə Odlar yurdu Azərbaycanın al-əlvan rəngli milli ornamentlərini özündə əks etdirən və özəl olaraq hazırlanmış unikal parçalardan istifadə edilib.
Kolleksiyada təqdim olunan hər bir işin arxasında əsrlik tarix, sirli hekayələr, incə əl işi və ucsuz-bucaqsız təxəyyül dayanır. Azərbaycan xalq mahnılarının müşayiətində təqdim edilən tarix yadigarları, xalça və digər əl işləri ziyarətçilərdə zəngin təəssürat yaradır.

12 июня в рамках Дней культуры Азербайджана, проводимых в Узбекистане, в Галерее изобразительных искусств Узбекистана открылась выставка «Национальное наследие Азербайджана, живущее в жемчужинах искусства».
В церемонии открытия приняли участие министр культуры Азербайджана Адиль Каримли, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, известные деятели культуры, искусства и науки двух стран, представители общественности братской страны.
Камила Балтабаева, директор Галереи изобразительного искусства Узбекистана рассказала о центре искусств и выставке. Севиль Каримова, заведующая отделом Искусства и нематериального культурного наследия Министерства культуры Азербайджана, рассказала об изобразительном и декоративно-прикладном искусстве Азербайджана. По её словам, концепция выставки основана на богатой истории и древних художественных традициях национального наследия Азербайджана, принципах наследия нашего искусства сегодня.
Затем гости ознакомились с выставкой. Сообщалось, что в первой части выставки представлены произведения основоположника профессиональной азербайджанской графики Азима Азимзаде, созданные им в начале XX века и хранящиеся в Национальном музее искусств Азербайджана. Художественные интерпретации графических произведений разрабатывались на основе уникальных экспонатов музейного фонда. Во втором зале представлены 27 произведений кялагайи XVIII-XX веков из частной коллекции, собранной за последние 20 лет. В третьем зале выставлены ковры ОАО «Азерхалча». В следующем зале демонстрируется видеоролик, созданный Союзом художников Азербайджана. В вестибюле второго этажа галереи выставлены такие изделия ручной работы, как вышивка, ювелирные изделия, медная чеканка и плетение. Наши мастера прямо в выставочном зале наглядно демонстрируют процесс изготовления. Идея живых традиций была отражена в работах индивидуальной фотовыставки «Обычный город», продемонстрированной в галерее.
Далее гости посмотрели презентацию брендов одежды «ATIDE» и «Anara Zakirli». «ATIDE» — азербайджанский бренд, основанный в 2019 году. Автор бренда – талантливый модельер Аида Кахвечи. Название бренда означает «сундук», что неслучайно. Цель – сохранить культурное наследие Азербайджана и передать его будущим поколениям, соединив наши национальные костюмы, оставшиеся в сундуках наших мам и бабушек, с современной модой. Представленная коллекция одежды «Шамахы» названа в честь одного из древних городов Азербайджана – Шемахи.  В древние времена некоторые из знаменитых Азербайджанских женских головных платков кялагайи производились в Ширванской области, и в народе они назывались «Шамахы». На одежде, представленной в коллекции, изображены орнаменты традиционно наносимые на кялагайи. Азербайджанский бренд «Анара Закирли» был основан в 2018 году. Цель создания бренда, автором которого является талантливый модельер Анара Закирли, – познакомить мир моды с национальными ковровыми орнаментами Азербайджана, синтезировав их с современной одеждой, привнесение культуры нашей страны, сияющей в гармонии Востока и Запада, в центр всеобщего внимания с помощью модной одежды. Представленная коллекция одежды «Зарафшан» вдохновлена орнаментом ​​знаменитого азербайджанского ковра «Афшан».
В изготовлении образцов одежды были использованы уникальные ткани, изготовленные специально для коллекции, украшенные яркими национальными орнаментами Страны Огней - Азербайджана. За каждой работой, представленной в коллекции, стоят многовековая история, загадочные истории, изысканное мастерство и безграничная фантазия. Исторические реликвии, ковры и другие изделия ручной работы, представленные под аккомпанемент азербайджанских народных песен, производят на посетителей глубокое впечатление.