Özbəkistanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 12-də Özbəkistan Təsviri Sənət Qalereyasında “Azərbaycanın sənət incilərində yaşayan milli irsi” adlı sərginin açılışı olub.
Mərasimdə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, iki ölkənin tanınmış mədəniyyət, incəsənət və elm xadimləri və qardaş ölkənin ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Özbəkistan Təsviri Sənət Qalereyasının direktoru Kamila Baltabayeva sənət ocağı və sərgi haqqında danışıb. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi İncəsənət və qeyri-maddi mədəni irs şöbəsinin müdiri Sevil Kərimova Azərbaycan təsviri və dekorativ-tətbiqi sənəti barədə məlumat verib. Deyib ki, sərginin konsepsiyası Azərbaycan milli irsinin zəngin tarixə və qədim bədii ənənələrə, bugünkü incəsənətimizin varislik prinsiplərinə əsaslanır.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar. Məlumat verilib ki, sərginin birinci hissəsi Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində qorunan peşəkar Azərbaycan qrafikasının banisi Əzim Əzimzadənin XX əsrin əvvəllərində yaratdığı əsərləribəhatə edir. Qrafik əsərlərin bədii interpretasiyaları muzey fondunun unikal eksponatları əsasında işlənib.
İkinci zalda son 20 il ərzində toplanan şəxsi kolleksiyadan 27 ədəd XVIII-XX əsrlərə aid kəlağayı təqdim edilir. Üçüncü zalda “Azərxalça” ASC-nin xalçaları nümayiş olunur. Növbəti zalda Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı tərəfindən hazırlanan videoçarx nümayiş etdirilir. Qalereyanın ikinci mərtəbəsinin foyesində qurama, zərgərlik, misgərlik, şəbəkə üzrə əl işləri sərgilənir. Sənətkarlarımız əl işlərinin hazırlanması prosesini əyani şəkildə nümayiş etdirirlər. Ənənələrin yaşaması ideyası həmin məkanda təqdim olunan “Adi şəhər” adlı fərdi fotosərgidə də yer alıb.
Daha sonra qonaqlar "ATİDE” və “Anara Zakirli” geyim brendlərinin nümayişini izləyiblər. “ATİDE” 2019-cu ildə təsis edilmiş Azərbaycan brendidir. Brendin müəllifi istedadlı modelyer Aida Kahvecidir. Brendin adı “sandıq” mənasını verir ki, bu da təsadüfi deyil. Məqsəd ana və nənələrimizin sandığında qədimdən qalan milli geyimlərimizi müasir moda ilə birləşdirərək Azərbaycanın mədəni irsini yaşatmaq və gələcək nəsillərə ötürməkdir. Təqdim olunan “Şamaxı” geyim kolleksiyası Azərbaycanın qədim şəhərlərindən Şamaxının adını daşıyır. Qədimdə Azərbaycanın məşhur qadın baş örtüyü olan kəlağayıların bir qismi Şirvan bölgəsində istehsal olunurdu ki, onlara da el arasında “Şamaxı” deyilirdi. Kolleksiyada təqdim olunan geyimlərin üzərində məhz kəlağayı ornamentləri təsvir edilib. Azərbaycan brendi “Anara Zakirli” isə 2018-ci ildə təsis edilib. Müəllifi istedadlı modelyer Anara Zakirli olan brendin yaradılmasında məqsəd Azərbaycanın milli xalça ornamentlərini müasir geyimlərlə sintez edərək moda dünyasına tanıtmaq, Şərqin və Qərbin ahəngində parlayan ölkəmizin mədəniyyətini dəbli geyimlərlə hər kəsin diqqət mərkəzinə çəkməkdir. Təqdim olunan “Zərəfşan” geyim kolleksiyası Azərbaycanın məşhur "Əfşan" xalçasından ilhamlanaraq hazırlanıb. Geyimlərdə Odlar yurdu Azərbaycanın al-əlvan rəngli milli ornamentlərini özündə əks etdirən və özəl olaraq hazırlanmış unikal parçalardan istifadə edilib.
Kolleksiyada təqdim olunan hər bir işin arxasında əsrlik tarix, sirli hekayələr, incə əl işi və ucsuz-bucaqsız təxəyyül dayanır. Azərbaycan xalq mahnılarının müşayiətində təqdim edilən tarix yadigarları, xalça və digər əl işləri ziyarətçilərdə zəngin təəssürat yaradır.

On June 12, as part of the Days of Azerbaijani Culture in Uzbekistan, the exhibition ‘National Heritage of Azerbaijan: Living in Pearls of Art’ was launched at the Fine Arts Gallery of Uzbekistan. The opening ceremony was attended by the Minister of Culture of Azerbaijan, Adil Karimli, the Minister of Culture of Uzbekistan, Ozodbek Nazarbekov, well-known figures from the fields of culture, art, and science from both countries, and members of the general public of the brotherly country. Kamila Baltabayeva, director of the Uzbekistan Fine Art Gallery, talked about the art center and the exhibition. Sevil Karimova, the Head of the Department of Art and Intangible Cultural Heritage at the Ministry of Culture of Azerbaijan, provided information about the visual and decorative-applied art of Azerbaijan. She explained that the concept of the exhibition is based on the rich history and ancient artistic traditions of the national heritage of Azerbaijan, as well as the principles of artistic inheritance.
Following this, the guests got acquainted with the exhibition. It was noted that the first section of the exhibition presents the works by Azim Azimzadeh, the founder of professional Azerbaijani graphics, preserved in the National Art Museum of Azerbaijan and created in the early 20th century. Artistic renditions of these graphic works are based on unique exhibits from the museum fund. In the second hall, visitors can see 27 pieces of Kelaghayi dating from the 18th to the 20th centuries, collected privately over the last 20 years. The third hall is dedicated to the carpets of "Azerkhalcha" OJSC. In the following hall, a video created by the Union of Artists of Azerbaijan is shown. In the lobby on the second floor of the gallery, handicrafts pertaining to embroidery, jewelry, coppersmithing, and shabaka art are on display. The process of creating handicrafts is visually demonstrated by our craftsmen. The idea of living traditions was part of the individual photo exhibition called "Ordinary City" presented at this venue.
After this, the guests watched a presentation featuring the clothing brands "ATIDE" and "Anara Zakirli." "ATIDE" is an Azerbaijani brand established in 2019 by the talented fashion designer Aida Kahveci. The name of the brand, which translates as "chest," is intentional. The goal is to maintain and pass on Azerbaijan's cultural heritage by merging our ancient national clothing, just like in the chests of our mothers and grandmothers, with modern fashion. The "Shamakhi" clothing collection is named after an ancient city in Azerbaijan known for producing some of the country's famous Kelaghayi headscarves in the Shirvan region, which were called "Shamakhi" by the locals. The clothes in the collection also feature Kelaghayi ornaments. The Azerbaijani brand "Anara Zakirli" was established in 2018. Developed by the talented fashion designer Anara Zakirli, the brand aims to introduce our national carpet ornaments, synthesizing them with modern fashion and bringing the culture of our country, blending Eastern and Western harmony, into focus. The presented clothing collection "Zarafshan" is inspired by the famous Azerbaijani carpet "Afshan.". Clothes made of unique fabrics that reflect the national ornaments of Azerbaijan, Land of Fire, are featured in the collection. Each piece is infused with centuries of history, captivating stories, fine craftsmanship, and boundless creativity.
Accompanied by Azerbaijani folk songs, the historical relics, carpets, and other handicrafts offer visitors a rich and unforgettable experience.