TÜRKSOY tərəfindən 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilən Azərbaycanın qədim söz-sənət beşiyi Şuşa şəhərinə həsr olunmuş xatirə poçt markası buraxılıb.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi əsasında hazırlanan marka Özbəkistan Mərkəzi Poçtu tərəfindən çap olunub.
Poçt markasının üzərində Şuşa qalası, Azərbaycan bayrağının təsviri, Qarabağın, Şuşanın füsunkar təbiəti, başını duman almış əzəmətli dağları, bölgəyə, şəhərə dağlar qədər vüqar və şöhrət gətirən dünya şöhrətli şuşalı mütəfəkkirlər, şairlər yer alıb. Markada həmçinin milli musiqi alətlərimiz (qaval, tar, kamança) kimi mədəniyyətimizi əks etdirən ştrixlər, habelə Qarabağın, Şuşanın və tarixi Qələbəmizin simvolu olan xarıbülbül çiçəyinin rəsmi öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, layihəyə Özbəkistanın müvafiq dövlət qurumları dəstək göstərib, həmçinin markanın Özbəkistan Mərkəzi Poçtu tərəfindən daxili və beynəlxalq dövriyyəyə buraxılması nəzərdə tutulur.
“Azərbaycanın qədim Şuşa şəhəri – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adlı  poçt markasının xatirə üçün Özbəkistan və Azərbaycan muzeylərinə, hər iki ölkənin dövlət və hökumət nümayəndələrinə göndərilməsi, Daşkənddə və Bakıda təqdimat mərasimlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.

Выпущена памятная почтовая марка, посвящённая городу Шуше, древней колыбели художественного слова и искусства Азербайджана, объявленному ТЮРКСОЙ «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год.
Марка, изготовленная на основе проекта Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, была отпечатана Главпочтамтом Узбекистана.
На почтовой марке изображена Шушинская крепость, изображение Азербайджанского флага, завораживающая природа Гарабаха, Шуши, величественные горы, покрытые туманом, всемирно известные шушинские мыслители и поэты, принёсшие славу и известность региону и городу. На марке также изображены национальные музыкальные инструменты (гавал, тар, кяманча), отражающие нашу культуру, а также изображение цветка Харыбюльбюль, который является символом Гарабаха, Шуши и нашей исторической Победы.
Следует отметить, что проект поддержан соответствующими государственными учреждениями Узбекистана, а выпуск марки во внутренний и международный оборот планируется осуществить Главпочтамтом Узбекистана.
Планируется отправить почтовую марку «Древний город Азербайджана Шуша – культурная столица Тюркского мира» в музеи Узбекистана и Азербайджана, представителям государства и правительства обеих стран, а также провести презентационные церемонии в Ташкенте и в Баку.