Sentyabrın 13-də görkəmli bəstəkar, pedaqoq, SSRİ və Azərbaycanın Xalq artisti, Dövlət və Heydər Əliyev mükafatları laureatı, akademik Arif Məlikovun (1933-2019) anadan olmasının 90-cı ildönümü tamam oldu.
Bu münasibətlə mədəniyyət naziri Adil Kərimli, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, nazirliyin məsul əməkdaşları, sənətkarın ailə üzvləri və digər qonaqlar I Fəxri xiyabanda sənətkarın məzarını ziyarət edib, üzərinə tər çiçəklər düzüblər.
Anım mərasimində çıxış edən Adil Kərimli Arif Məlikovun bənzərsiz yaradıcılığı ilə adını əbədi olaraq musiqi mədəniyyəti tariximizə yazdırdığını deyib. Bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev bəstəkarın yaradıcılığını daim diqqətdə saxlayıb, yüksək qiymətləndirib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən də Arif Məlikovun xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, sənətinin yaşadılması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində davamlı işlər görülüb və görülməkdədir. Prezident İlham Əliyevin görkəmli bəstəkarın xatirəsinin əbədiləşdirilməsi ilə əlaqədar 2019-cu ildə imzaladığı sərəncam bu diqqətin parlaq təzahürüdür.
Nazir diqqətə çatdırıb ki, görkəmli bəstəkarın 90 illik yubileydə geniş şəkildə qeyd olunacaq. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbəri olduğu Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə sənətkarın yubileyi həm də onun dünya klassik musiqisinin şah əsərlərindən sayılan “Məhəbbət əfsanəsi” baletinin yarım əsrdən sonra yenidən müəllifin vətənində səhnəyə qoyulması ilə əlamətdar olacaq. Dünyanın bir sıra böyük səhnələrini fəth edən bu möhtəşəm balet nümunəsi 18-19 sentyabr tarixlərində Üzeyir Hacıbəyli XV Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində Heydər Əliyev Sarayında nümayiş olunacaq.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Xalq artisti Firəngiz Əlizadə deyib ki, Arif Məlikov görkəmli bəstəkar olmaqla yanaşı, həmçinin rəssam, pedaqoq və ictimai xadim idi: “Arif Məlikov SSRİ Ali Sovetinin deputatı kimi Azərbaycan xalqının haqq işinin dəstəklənməsinə də böyük töhfələr verib. Onun bütün janrlarda əsərləri var. Məni çox sevindirən odur ki, bu gün təhsil ocaqlarında Arif Məlikovun əsərləri tədris edilir. Arif Məlikov gözəl tələbələr yetişdirib, özündən sonra böyük irs qoyub”.
Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli vurğulayıb ki, Arif Məlikov böyük bəstəkar olmaqla yanaşı, həm də böyük şəxsiyyət idi: “O, xasiyyətcə sərt adam idi, çox insan ona görə ondan inciyirdi. Amma o, həqiqətləri insanların üzünə deyirdi. Ümidvaram ki, onun yetirmələri balet janrını da davam etdirəcəklər”.
Xatırladaq ki, Arif Məlikov 1933-cü il sentyabrın 13-də Bakı şəhərində anadan olub. 1953-1958-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında (indiki BMA) bəstəkarlıq ixtisası (Qara Qarayevin sinfi) üzrə təhsil alıb. 1960-cı illərdən bu tədris ocağında müəllim, 1979–1986-cı illərdə professor və 1986-cı ildən ömrünün sonunadək Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışıb.
Arif Məlikovun simfoniya, balet, operetta, kantata, vokal, kamera və instrumental əsərlər misilsiz sənət nümunələri olaraq Azərbaycan musiqi xəzinəsinin qiymətli inciləri sırasında özünə daimi yer tutub. Bəstəkarın “Məhəbbət əfsanəsi” baletinin isə dünyanın tanınmış teatr səhnələrində yarım əsrdən artıq bir dövrdə tamaşaya qoyulması musiqi mədəniyyətimizin möhtəşəm nailiyyətlərindəndir.
Ölkəmizdə musiqiçi kadrların yetişdirilməsinə mühüm töhfələr verən görkəmli bəstəkar 2019-cu il mayın 9-da vəfat edib.

13 сентября исполнилось 90 лет со дня рождения выдающегося композитора, педагога, Народного артиста СССР и Азербайджана, лауреата Государственной премии и премии Гейдара Алиева, академика Арифа Меликова (1933-2019).
По этому случаю министр культуры Адиль Керимли, известные деятели культуры и искусства, ответственные сотрудники министерства, члены семьи артиста и другие гости посетили могилу артиста на Первой Аллее Почётного захоронения и возложили к ней цветочные венки.
Выступая на церемонии памяти, Адиль Керимли сказал, что Ариф Меликов своим уникальным творчеством навсегда вписал своё имя в историю музыкальной культуры. Он сообщил, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда с вниманием относился к творчеству композитора и высоко его оценивал. Президент Ильхам Алиев также проводит постоянную работу в направлении увековечивания памяти Арифа Меликова, сохранения его искусства и передачи его будущим поколениям. Подписанный Президентом Ильхамом Алиевым в 2019 году указ об увековечении памяти выдающегося композитора является ярким проявлением этого внимания.
Министр отметил, что 90-летие знаменитого композитора будет широко отмечаться. При поддержке Фонда Гейдара Алиева, инициатором создания и руководителем которого является Первый вице-президент Мехрибан ханым Алиева, юбилей мастера также ознаменуется постановкой спустя полвека на родине автора его балета «Легенда о любви», считающегося одним из шедевров мировой классической музыки. Этот великолепный образец балетного искусства, покоривший ряд крупных сцен мира, будет показан 18-19 сентября во Дворце Гейдара Алиева в рамках XV Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли.
Председатель Союза Композиторов Азербайджана, Народная артистка Фирангиз Ализаде сказала, что Ариф Меликов был не только выдающимся композитором, но также и художником, педагогом и общественным деятелем: «Будучи депутатом Верховного Совета СССР, Ариф Меликов также внёс большой вклад в поддержку правого дела Азербайджанского народа. У него есть работы во всех жанрах. Я очень рада, что произведения Арифа Меликова сегодня преподаются в учебных заведениях. Ариф Меликов воспитал замечательных учеников и оставил после себя великое наследие».
Ректор Бакинской Музыкальной Академии имени У.Гаджибейли, Народный артист Фархад Бадалбейли подчеркнул, что Ариф Меликов был не только великим композитором, но и великой личностью: «У него был крутой нрав, поэтому многие люди обижались на него. Но он всегда говорил людям правду в лицо. Надеюсь, что его ученики продолжат балетный жанр».
Напомним, что Ариф Меликов родился 13 сентября 1933 года в Баку. В 1953-1958 годах учился в Азербайджанской Государственной Консерватории (ныне БМА имени У.Гаджибейли) по специальности композиция (класс Гара Гараева). С 1960-х годов он работал преподавателем, с 1979 по 1986 год — профессором, а с 1986 года и до конца жизни — заведующим кафедрой Композиции в этом учебном заведении.
Симфония, балет, оперетта, кантата, вокальные, камерные и инструментальные произведения Арифа Меликова заняли прочное место среди драгоценных жемчужин музыкальной сокровищницы Азербайджана как уникальные образцы искусства. Одним из величайших достижений нашей музыкальной культуры является то, что балет композитора «Легенда о любви» вот уже более полувека ставится на сценах известных театров мира.
Выдающийся композитор, внёсший значительный вклад в подготовку музыкальных кадров нашей страны скончался 9 мая 2019 года.