Xəbər verildiyi kimi, Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson ölkəmizdə səfərdədir. Ənənəvi olaraq keçirilən Bakı Enerji Həftəsində iştirak etmək üçün Azərbaycana gələn xanım Emma Nikolsonun budəfəki səfəri də iki ölkə arasında təkcə ticari-iqtisadi münasibətləri deyil, eyni zamanda humanitar sahədə əməkdaşlığın geniş spektrini əhatə edir.
Mayın 30-da Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolsonla görüşüb. Görüşdə Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında mədəniyyət və yaradıcı sənayelər sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə nəzər salınıb, o cümlədən Britaniya Şurasının (British Council) Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə həyata keçirdiyi layihə və proqramların əhəmiyyəti qeyd olunub.
Görüşdə Azərbaycanın mədəni irsinin qorunması və dünyaya təqdim edilməsində Böyük Britaniya ilə mədəni əməkdaşlığın əməhəmiyyəti qeyd edilərək, gələcəkdə musiqi, film sənayesi, muzey, heykəltaraşlıq, ədəbiyyat sahələrində görüləcək işlər barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Söhbət zamanı işğaldan azad olunmuş torpaqlarda dağıdılmış mədəni infrastrukturun, eləcə də heykəltaraşlıq nümunələrinin bərpası ilə bağlı ekspertlərin cəlb edilməsi, yeni metodikaların tətbiqinin əhəmiyyəti müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi 2016-cı ildən bu yana Azərbaycana dəfələrlə səfər edib və bu səfərlər zamanı ikitərəfli mədəni əlaqələrə diqqət ayrılıb, Emma Nikolson Bakıdakı aparıcı mədəniyyət ocaqlarının fəaliyyəti ilə tanış olub. Həmçinin xanım Emma Nikolsonun 2020-ci ilin Vətən müharibəsindən sonra ölkəmizə səfərləri əsnasında işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki vəziyyət, otuz ilə yaxın müddətdə erməni işğalçıları tərəfindən xalqımızın mədəni irsinə qarşı həyata keçirilən vandalizm aktları, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu ərazilərdə aparılan geniş quruculuq işləri nəzərə çatdırılıb. 2022-ci ildə Emma Nikolson Milli İncəsənət Muzeyinin “Mədəniyyətimizin incisi Qarabağ”, “Azərbaycan incəsənəti minilliklər boyu” sərgilərini ziyarət edib. Bu günlərdə, 2023-cü il mayın 25-də isə Böyük Britaniyanın Baş nazirinin nümayəndəsi Londondakı dünyaca məşhur Viktoriya və Albert Muzeyinin “Rafael” qalereyasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Azərbaycan incəsənəti gecəsində iştirak edib.

Как сообщалось, торговый посланник премьер-министра Великобритании в Азербайджане, баронесса Эмма Николсон находится с визитом в нашей стране. Нынешний визит госпожи Эммы Николсон, прибывшей в Азербайджан для участия в традиционно проводимой Бакинской энергетической неделе, охватывает не только торгово-экономические отношения между двумя странами, но и широкий спектр сотрудничества в гуманитарной сфере.
30 мая министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли встретился с торговым посланником премьер-министра Великобритании в Азербайджан баронессой Эммой Николсон. На встрече были рассмотрены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией в сфере культуры и творческих индустрий, в том числе была отмечена важность проектов и программ, реализуемых Британским Советом (British Council) совместно с Министерством Культуры Азербайджана.
На встрече была отмечена важность культурного сотрудничества с Великобританией в деле защиты и представления миру культурного наследия Азербайджана, состоялся обмен мнениями о будущей работе в области музыки, киноиндустрии, музейного дела, скульптуры и литературы.
В ходе беседы обсуждалась важность привлечения специалистов и применения новых методов восстановления разрушенной культурной инфраструктуры и образцов скульптуры на освобожденных от оккупации землях.
Следует отметить, что торговый представитель премьер-министра Великобритании в Азербайджане неоднократно посещала Азербайджан с 2016 года, и в ходе этих визитов внимание уделялось двусторонним культурным связям, Эмма Николсон ознакомилась с деятельностью ведущих культурных центров в Баку. Также во время визитов госпожи Эммы Николсон в нашу страну после Отечественной войны 2020 года до её сведения была доведена информация о ситуации на наших территориях, освобождённых от оккупации, об актах вандализма в отношении культурного наследия нашего народа со стороны армянских оккупантов на протяжении почти тридцати лет, о широкомасштабных восстановительно-строительных работах претворяемых в жизнь под руководством Президента Ильхама Алиева. В 2022 году Эмма Николсон посетила выставки «Гарабах, жемчужина нашей культуры» и «Азербайджанское искусство на протяжении тысячелетий» организованных Национальным Музеем Искусств Азербайджана. На днях, 25 мая 2023 года, представитель Премьер-министра Великобритании приняла участие в вечере Азербайджанского искусства, организованного в галерее «Рафаэль» всемирно известного лондонского Музея Виктории и Альберта и посвящённого 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева.