Xəbər verildiyi kimi, Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson ölkəmizdə səfərdədir. Ənənəvi olaraq keçirilən Bakı Enerji Həftəsində iştirak etmək üçün Azərbaycana gələn xanım Emma Nikolsonun budəfəki səfəri də iki ölkə arasında təkcə ticari-iqtisadi münasibətləri deyil, eyni zamanda humanitar sahədə əməkdaşlığın geniş spektrini əhatə edir.
Mayın 30-da Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolsonla görüşüb. Görüşdə Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında mədəniyyət və yaradıcı sənayelər sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə nəzər salınıb, o cümlədən Britaniya Şurasının (British Council) Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə həyata keçirdiyi layihə və proqramların əhəmiyyəti qeyd olunub.
Görüşdə Azərbaycanın mədəni irsinin qorunması və dünyaya təqdim edilməsində Böyük Britaniya ilə mədəni əməkdaşlığın əməhəmiyyəti qeyd edilərək, gələcəkdə musiqi, film sənayesi, muzey, heykəltaraşlıq, ədəbiyyat sahələrində görüləcək işlər barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Söhbət zamanı işğaldan azad olunmuş torpaqlarda dağıdılmış mədəni infrastrukturun, eləcə də heykəltaraşlıq nümunələrinin bərpası ilə bağlı ekspertlərin cəlb edilməsi, yeni metodikaların tətbiqinin əhəmiyyəti müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi 2016-cı ildən bu yana Azərbaycana dəfələrlə səfər edib və bu səfərlər zamanı ikitərəfli mədəni əlaqələrə diqqət ayrılıb, Emma Nikolson Bakıdakı aparıcı mədəniyyət ocaqlarının fəaliyyəti ilə tanış olub. Həmçinin xanım Emma Nikolsonun 2020-ci ilin Vətən müharibəsindən sonra ölkəmizə səfərləri əsnasında işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki vəziyyət, otuz ilə yaxın müddətdə erməni işğalçıları tərəfindən xalqımızın mədəni irsinə qarşı həyata keçirilən vandalizm aktları, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu ərazilərdə aparılan geniş quruculuq işləri nəzərə çatdırılıb. 2022-ci ildə Emma Nikolson Milli İncəsənət Muzeyinin “Mədəniyyətimizin incisi Qarabağ”, “Azərbaycan incəsənəti minilliklər boyu” sərgilərini ziyarət edib. Bu günlərdə, 2023-cü il mayın 25-də isə Böyük Britaniyanın Baş nazirinin nümayəndəsi Londondakı dünyaca məşhur Viktoriya və Albert Muzeyinin “Rafael” qalereyasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Azərbaycan incəsənəti gecəsində iştirak edib.

As previously reported, Baroness Emma Nicholson, the UK Prime Minister's trade envoy for Azerbaijan, is on a visit to our country. Ms. Emma Nicholson's visit to Azerbaijan for the traditional Baku Energy Week focuses not only on commercial and economic relations between the two countries but also includes a wide range of collaborative efforts in the humanitarian sphere.
On May 30, the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, met with the UK Prime Minister's Trade Envoy for Azerbaijan, Baroness Emma Nicholson. The meeting centered around the collaboration between Azerbaijan and Great Britain in the realm of culture and creative industries. The meeting also emphasized the significance of projects and programs jointly conducted by the British Council and the Ministry of Culture of Azerbaijan.
At the meeting, the importance of cultural cooperation with Great Britain to protect and present Azerbaijan's cultural heritage on a global scale was highlighted. Additionally, there was an exchange of ideas concerning future endeavors in the fields of music, the film industry, museums, sculptures, and literature.
The talks revolved around the significance of engaging experts and introducing new methods for the restoration of the destroyed cultural infrastructure and sculptures in the liberated territories.
It is worth mentioning that the UK Prime Minister's trade envoy for Azerbaijan has made multiple visits to Azerbaijan since 2016, with a focus on bilateral cultural relations. During these visits, Emma Nicholson familiarized herself with the operations of prominent cultural centers in Baku. Furthermore, during Mrs. Emma Nicholson's visits to our country after the Patriotic War of 2020, attention was drawn to the conditions in our liberated territories, the acts of vandalism perpetrated by the Armenian invaders against our cultural heritage for nearly three decades, and the extensive construction works undertaken in these regions under the leadership of President Ilham Aliyev. In 2022, Emma Nicholson attended the "Karabakh, the Pearl of Our Culture" and "Azerbaijani Art Throughout the Millennia" exhibitions held at the National Museum of Art. On May 25, 2023, as a representative of the Prime Minister of Great Britain, she took part in an Azerbaijani art evening dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev and held at the world-famous Victoria and Albert Museum's "Raphael" gallery in London.