Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Adil Kərimli Teatr Xadimləri İttifaqında olub
10 mart ölkəmizdə Milli Teatr Günüdür. Bu gün eyni zamanda Azərbaycanda peşəkar milli teatrın yaradılmasının 150 illiyi tamam olur.
Bu münasibətlə mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazir vəzifəsini icra edən Adil Kərimli martın 10-da Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının rəhbərliyi ilə görüşüb. Milli Teatr Günü ilə əlaqədar kollektivə xoş arzularını çatdıran Adil Kərimli ittifaqın inzibati binası və yaradıcı proseslə tanış olub.
Görüş zamanı qurumun fəaliyyəti və iş prinsipləri, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. ATXİ-də görülən işlər, teatr tarixi, müasir teatr prosesləri, bu sahədəki çətinliklərin aradan qaldırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

First Deputy Minister of Culture Adil Karimli visits the Union of Theater Workers
March 10 is National Theater Day in our country. Today also marks the completion of 150 years since the establishment of Azerbaijan's professional national theater.
On this occasion, the Acting Minister of Culture and First Deputy Minister of Culture, Adil Karimli, met with the leadership of the Union of Theater Workers of Azerbaijan on March 10. He extended his best wishes to the staff on National Theater Day and took the opportunity to familiarize himself with both the administrative building and the creative process of the union.
During the meeting, information was given regarding the institution's activities, work principles, and executed projects. The participants had an opportunity to exchange views on the work implemented by the union, theater history, contemporary theater processes, and overcoming challenges in this field.