Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə növbəti Milli Muğam Müsabiqəsi başlayır.
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dəstəyi ilə keçirilən müsabiqə 2023-cü il aprelin 24-dən 27-dək baş tutacaq.
Milli Muğam Müsabiqəsinə qeydiyyat aprelin 10-dək aparılacaq. Musiqi yarışmasında yaşı 18-dən 35-dək olan xanəndə və instrumental ifaçılar iştirak edə bilər. Qeydiyyat zamanı hər iştirakçı muğam ənənəsinin zənginliyi və rəngarəngliyini əks etdirən solo və müşayiətlə canlı ifa edəcəyi proqram barədə məlumat təqdim etməlidir. İştirak ərizələri elektron formatda office@spaceofmugam.az ünvanına göndərilməlidir. Ərizədə iştirakçının adı, soyadı, doğum tarixi, əlaqə nömrələri, elektron poçt ünvanı, yaradıcılığı və ifa edəcəyi proqram barədə məlumat, müşayiət edən heyət üzvlərinin adları qeyd olunmalıdır. Ətraflı məlumat üçün WhatsApp nömrələri: (070) 233 73 78, (070) 663 80 80.
Müsabiqə ilkin seçim və iki əsas turdan ibarət olacaq. Yarışmaya vəsiqə qazanan iştirakçılar aprelin 20-də elan ediləcək. Yarışmanın 1-ci turu aprelin 24-25-i, 2-ci turu isə aprelin 26-27-si keçiriləcək.
Aprelin 27-də xanəndə və instrumental ifa kateqoriyaları üzrə qaliblər seçiləcək. Xanəndə və instrumental kateqoriyalarında  1, 2 və 3-cü yerin hər bir qalibi müvafiq olaraq 7 000, 5 000 və 3 000 AZN mükafat qazanacaq.
Milli Muğam Müsabiqəsinin qalibləri ölkəmizi “Muğam aləmi” 6-cı Beynəlxalq Muğam Festivalında təmsil edəcək.
Son illər Azərbaycanda muğamın qorunması və inkişafı istiqamətində fundamental işlər görülüb. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın milli mədəniyyətimizə, muğam sənətinə göstərdiyi dəstəyin və bu istiqamətdə aparılan işlərin nəticəsidir ki, Azərbaycan muğamları 2008-ci ildə UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi İrsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Xatırladaq ki, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 2009-cu ildən milli muğam müsabiqələri və beynəlxalq muğam festivalları təşkil olunur. Bu layihələr milli sərvətimiz olan muğamı dünya mədəniyyəti kontekstində bir daha nümayiş etdirmək və yaşatmaq məqsədi daşıyır.

По инициативе Фонда Гейдара Алиева начинается очередной Национальный конкурс мугама.
Конкурс, организуемый Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры Азербайджана при поддержке Министерства науки и образования и Азербайджанской национальной консерватории, пройдет с 24 по 27 апреля 2023 года.
Регистрация на конкурс продлится до 10 апреля. В музыкальном конкурсе могут принять участие певцы и инструменталисты в возрасте от 18 до 35 лет. Во время регистрации участник должен предоставить информацию о своей сольной и ансамблевой программе, отражающей богатство и разнообразие мугамной традиции, которую он исполнит на конкурсе вживую. Заявки на участие необходимо отправить по адресу office@spaceofmugam.az в электронном формате с указанием имени, фамилии, даты рождения участника, контактных номеров, адреса электронной почты, информации о творчестве и программе участника, имен сопровождающих его музыкантов. Для получения дополнительной информации доступны номера WhatsApp – (070) 233 73 78, (070) 663 80 80.
Конкурс будет состоять из предварительного отбора и двух основных туров. Имена участников, прошедших предварительный отбор, будут объявлены 20 апреля. Первый тур конкурса пройдет 24-25 апреля, а второй – 26-27 апреля.
27 апреля будут определены победители в категориях исполнение мугама и инструментальное исполнение. Обладатели первого, второго и третьего мест получат 7000, 5000 и 3000 манатов соответственно.
Победители Национального конкурса мугама представят Азербайджан на 6-м Международном фестивале «Мир мугама».
В последние годы в Азербайджане была проделана фундаментальная работа по сохранению и развитию мугама. Результатом поддержки национальной культуры и мугама, оказываемой президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, и проводимой в этом направлении работы стало включение в 2008 году азербайджанского мугама в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Напомним, что по инициативе Фонда Гейдара Алиева с 2009 года проводятся Национальный конкурс мугама и Международный фестиваль мугама. Эти проекты призваны продемонстрировать наше национальное достояние мугам в контексте мировой культуры и сохранить его для будущих поколений.