Fevralın 28-də Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsi, Mədəniyyət Nazirliyi və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin iştirakı ilə “Qeyri-maddi mədəni irs haqqında” qanun layihəsi ilə bağlı birgə ictimai dinləmə keçirilib.
Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Azərbaycan xalqının zəngin mədəni irsə malik olduğunu, qeyri-maddi və maddi mədəni irs nümunələrinin qorunması və təbliğinin dövlətin mədəniyyət siyasətində xüsusi yer tutduğunu deyib. Prezident İlham Əliyevin mədəniyyət sahəsinə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını vurğulayan komitə sədri dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə mədəniyyət sahəsində əsaslı islahatların aparıldığını, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişafı istiqamətində müvafiq işlərin görüldüyünü bildirib.
Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan 2003-cü ildə UNESCO-nun “Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması haqqında” Konvensiyasına qoşulub. Ötən müddət ərzində maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin qorunmasında müstəsna xidmətləri olan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın səyləri nəticəsində Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələri nominasiyaları UNESCO-nun müvafiq siyahılarına daxil edilib və mədəni irsimiz bəşəriyyətin mirası olaraq qorunur. O, Heydər Əliyev Fondunun və Fondun prezidenti Mehriban Əliyevanın bu istiqamətdə təqdirəlayiq fəaliyyətindən bəhs edib.
Qənirə Paşayeva bugünkü ictimai dinləməni dövlətimizin başçısının bu sahəyə həssas yanaşmasının parlament müstəvisində dəstəyinin göstəricisi kimi dəyərləndirib. O, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Komitə sədri bildirib ki, Azərbaycan xalqının qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin hüquqi qorunması problemi milli təhlükəsizlik konsepsiyasının əsas hədəflərindən biri hesab olunur. Bildirib ki, ölkənin milli qanunvericilik sisteminə daxil olan “Folklor nümunələrinin hüquqi qorunması haqqında” Qanun milli səviyyədə qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına hüquqi təminatlar yaradıb. Lakin son illər UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunması ilə bağlı apardığı ardıcıl müzakirələr, qəbul etdiyi sənədlər bu sahədə milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsini zəruri edir.
Sonra Qənirə Paşayeva müzakirəyə çıxarılan “Qeyri-maddi mədəni irs haqqında” qanun layihəsinin əhəmiyyətindən danışıb. O diqqətə çatdırıb ki, yeni qanun layihəsinin əsas məqsədi ölkə ərazisində qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin yaradılması, aşkar edilməsi, toplanması, tədqiqi, təbliği, istifadəsi və qorunması sahəsində yaranan münasibətləri tənzimləməkdir. Bildirilib ki, təqdim edilən ilkin layihə 4 fəsil, 14 maddədən ibarətdir. Sənəddə bir sıra spesifik anlayışların izahı verilir, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin əhatə etdiyi kateqoriyalar, qanunun tətbiq dairəsi və qeyri-maddi mədəni irs sahəsində mövcud olan qanunvericilik ehtiva olunur. Layihədə, habelə qeyri-maddi mədəni irs sahəsində dövlət tənzimlənməsinin məqsədləri, əsas istiqamətləri, dövlətin vəzifələri, qeyri-maddi mədəni irsin tənzimlənmə mexanizmləri müəyyən edilir.
Sənəddə, bununla yanaşı, Qeyri-maddi Mədəni İrs Nümunələrinin Dövlət Reyestrinin yaradılması və həmin reyestrin elektron formada aparılmasına dair məsələlər, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrindən istifadə qaydaları, həmçinin UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısına və Təcili Qorunmaya Ehtiyacı Olan Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycan xalqına məxsus qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin adlarından istifadə qaydaları, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin qorunmasının maliyyələşdirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıqla bağlı maddələr öz əksini tapıb.
İclasda çıxış edən mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazir vəzifəsini icra edən Adil Kərimli bildirib ki, təqdim edilən qanun layihəsi dövlət mədəniyyət siyasətinin prioritet istiqamətlərini əhatə edir. O, mədəni irsin qorunması, mühafizəsi, bununla bağlı hüquqi mexanizmlərin formalaşdırılmasının zəruriliyi, mədəniyyət sahəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi və formalaşdırılımasının vacibliyindən bəhs edib. Mədəniyyət sahəsində mövcud vəziyyət, o cümlədən qanunvericilik bazası, infrastruktur, kadr potensialı və digər məsələlər barədə danışıb. O, ölkə Prezidentinin mədəniyyət sahəsinə daim diqqət və qayğı ilə yanaşdığını vurğulayıb. Bu sahənin inkişafı üçün qəbul edilən sənədlər, həyata keçirilən layihələrlə bağlı fikirlərini açıqlayıb.
Adil Kərimli Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Azərbaycan mədəniyyəti 2020-2040 dövlət strategiyası” ilə bağlı tədbirlər planının tərtib edildiyini bildirib. Bu sahədə sistemli, məqsədyönlü fəaliyyətin həyata keçirildiyini, bununla bağlı prioritetlərin hazırlandığını söyləyib. O, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni və tarixi abidələrimizin bərpası barədə danışaraq, abidələrimizin qorunması və mühafizəsinin mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən olduğunu deyib.
Nazir müavini təqdim edilən qanun layihəsinin vacibliyini qeyd edərək, qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasının mədəniyyətimizin prioritet istiqamətlərindən hesab edildiyini, bu sahənin qanunvericiliklə tənzimlənməsinin önəmli olduğunu bildirib. O, bu sənədin milli mədəni irsimizin qorunmasına xidmət edəcəyini söyləyib.
Sonra tədbirdə Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov çıxış edib. O, müəllifi olduğu “Qeyri-maddi mədəni irs (QMMİ) anlayışı və onun istifadəsi” adlı kitabını təqdim edərək, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin, ənənəvi mədəni nümunələrin və ənənəvi biliklərin qorunub saxlanılmasının əhəmiyyətindən bəhs edib.
Mövzu ətrafında müzakirələrdə Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini Fazil Mustafa, üzvləri Sabir Rüstəmxanlı, Nizami Cəfərov, Razi Nurullayev, Əziz Ələkbərov, Novruzəli Aslanov, Cavanşir Feyziyev, Ülviyyə Həmzəyeva, parlament Aparatının Sosial qanunvericilik şöbəsinin müdiri Adil Vəliyev, AMEA-nın Folklor İnstitutunun Baş direktoru Muxtar İmanov, “Dünya Musiqi Xəzinəsinin İncisi-Muğam” İctimai Birliyinin sədri Nuriyyə Hüseynova, “Mədəni İnkişaf və Dialoq” İctimai Birliyinin təsisçisi Rəna Mirzəzadə çıxış ediblər.
Çıxışlarda təqdim olunan qanun layihəsinin əhəmiyyəti və aktuallığı, milli mədəni irsin qorunmasının vacibliyi qeyd olunub, bir sıra təkliflər verilib. Habelə mədəniyyət sahəsində mövcud vəziyyət və bu sahənin inkişafı istiqamətində görüləsi tədbirlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Adil Kərimli və Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov səsləndirilən fikirlərə münasibət bildiriblər, qaldırılan bəzi məsələlərə aydınlıq gətiriblər.
Dinləməyə yekun vuran komitə sədri Qənirə Paşayeva müzakirələrin səmərəli keçdiyini, faydalı fikirlərin səsləndirildiyini söyləyib.
Tədbirdə parlamentin Mədəniyyət komitəsinin üzvləri Ülviyyə Ağayeva, Mixail Zabelin, aidiyyəti qurumların nümayəndələri, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının təmsilçiləri və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

28 февраля состоялись совместные общественные слушания по законопроекту «О нематериальном культурном наследии» с участием Комитета Милли Меджлиса по Культуре, Министерства Культуры и Агентства по Интеллектуальной Собственности.
Председатель комитета по культуре Ганира Пашаева приветствовала участников мероприятия и сказала, что Азербайджанский народ обладает богатым культурным наследием, а сохранение и популяризация нематериального и материального культурного наследия занимает особое место в культурной политике государства. Подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев уделяет особое внимание сфере культуры, председатель комитета сказала, что под руководством главы государства в сфере культуры осуществляются коренные реформы, проводится соответствующая работа в направление защиты и развития наших национальных и нравственных ценностей.
Председатель комитета обратила внимание на то, что в 2003 году Азербайджан присоединился к Конвенции ЮНЕСКО «Об охране нематериального культурного наследия». В результате усилий Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой, имевшей исключительные заслуги в деле защиты образцов материального и нематериального культурного наследия в прошедший период, номинации образцов материального и нематериального культурного наследия Азербайджана были включены в соответствующие списки ЮНЕСКО, а наше культурное наследие охраняется как наследие человечества. Она рассказала о замечательной деятельности Фонда Гейдара Алиева и его президента Мехрибан Алиевой в этом направлении.
Ганира Пашаева расценила сегодняшние общественные слушания как показатель чуткого подхода главы нашего государства к этой сфере и её поддержки на парламентском уровне. Она выразила благодарность Спикеру Милли Меджлиса Сахибе Гафаровой за поддержку в проведении мероприятия на высоком уровне.
Председатель комитета отметила, что проблема правовой охраны нематериального культурного наследия Азербайджанского народа считается одной из основных целей концепции национальной безопасности. Она сообщила, что Закон «О правовой охране образцов фольклора», включенный в национальную законодательную систему страны, создал правовые гарантии охраны нематериального культурного наследия на национальном уровне. Однако проведённые последовательные дискуссии и документы, принятые ЮНЕСКО в последние годы по вопросам охраны нематериального культурного наследия, вызывают необходимость совершенствования национального законодательства в этой сфере.
Затем Ганира Пашаева рассказала о важности вынесенного на обсуждение законопроекта «О нематериальном культурном наследии». Она указала на то, что основной целью нового законопроекта является регулирование отношений в сфере создания, обнаружения, сбора, исследования, популяризации, использования и охраны объектов нематериального культурного наследия в стране. Сообщила, что представленный предварительный проект состоит из 4 глав и 14 статей. В документе дается разъяснение ряда специфических понятий, категорий, охватываемых примерами нематериального культурного наследия, сферы действия закона и действующего законодательства в области нематериального культурного наследия. В проекте также определены цели государственного регулирования в сфере нематериального культурного наследия, основные направления, задачи государства, механизмы регулирования нематериального культурного наследия.
В документе, кроме того, рассмотрены вопросы, связанные с созданием Государственного реестра образцов нематериального культурного наследия и ведения этого реестра в электронном виде, правила использования образцов нематериального культурного наследия, а также Правила использования наименований образцов нематериального культурного наследия, принадлежащих Азербайджанскому народу, включенных в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО и Список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране, отражены статьи, касающиеся финансирования охраны нематериального культурного наследия и международного сотрудничества.
Выступивший на заседании первый заместитель министра культуры, исполняющий обязанности министра Адиль Керимли сказал, что представленный законопроект охватывает приоритетные направления государственной политики в сфере культуры. Он рассказал о необходимости защиты и сохранения культурного наследия, формирования правовых механизмов, в связи с этим, совершенствования и формирования законодательной базы в сфере культуры. Он подчеркнул, что Президент страны всегда уделяет внимание и заботу сфере культуры. Он высказал свои мысли, связанные с документами, принятыми для развития данного направления и с реализованными проектами.
Адиль Керимли сообщил, что Министерство Культуры разработало план мероприятий, связанных с «Государственной стратегией Азербайджана в сфере культуры на 2020-2040 годы». Он сообщил, что в этой сфере ведется планомерная, целенаправленная деятельность, и разрабатываются приоритеты, связанные с этим. Он также рассказал о восстановлении наших культурно-исторических памятников на территориях, освобожденных от оккупации, и сказал, что сохранение и защита наших памятников является одним из важнейших вопросов.
Отметив важность представленного законопроекта, замминистра сообщил, что охрана нематериального культурного наследия считается одним из приоритетных направлений нашей культуры, и важно законодательно урегулировать эту сферу. Он заметил, что этот документ послужит защите нашего национального культурного наследия.
Затем на мероприятии выступил Председатель Правления Агентства по Интеллектуальной Собственности Кямран Иманов. Он представил авторскую книгу «Понятие нематериального культурного наследия (НМКН) и его использование» и рассказал о важности сохранения образцов нематериального культурного наследия, образцов традиционной культуры и традиционных знаний.
В обсуждении по теме приняли участие и выступили Фазиль Мустафа, заместитель председателя комитета Милли Меджлиса по культуре, члены комитета Сабир Рустамханлы, Низами Джафаров, Рази Нуруллаев, Азиз Алекперов, Новрузали Асланов, Джаваншир Фейзиев, Ульвия Хамзаева, Адиль Валиев, заведующий отделом социального законодательства аппарата парламента, Мухтар Иманов, генеральный директор Института фольклора НАНА, Нурия Гусейнова, председатель общественного объединения «Жемчужина мирового музыкального сокровища-мугам», Рена Мирзазаде, основатель общественного объединения «Культурное развитие и диалог».
В выступлениях были отмечены важность и актуальность представленного законопроекта, важность защиты национального культурного наследия, внесен ряд предложений. Кроме того, состоялся обмен мнениями о текущей ситуации в сфере культуры и мерах, которые необходимо принять в направлении развития этой сферы.
Первый заместитель министра культуры Адиль Керимли и Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Кямран Иманов высказали свое мнение к высказанным предложениям и разъяснили некоторые поднятые вопросы.
Завершая слушания, председатель комиссии Ганира Пашаева отметила, что обсуждения были плодотворными и были озвучены полезные идеи.
В мероприятии приняли участие члены комитета по культуре парламента Ульвия Агаева, Михаил Забелин, представители профильных структур, представители институтов гражданского общества и другие официальные лица.