Azərbaycan mədəniyyətinə, ölkəmizin teatr ictimaiyyətinə ağır itki üz verib. Görkəmli sənətkar, Xalq artisti, Prezident təqaüdçüsü Ramiz Novruz 67 yaşında vəfat edib.
Ramiz Qəvvam oğlu Novruz 25 may 1955-ci ildə Biləsuvar rayonu Səmədabad qəsəbəsində anadan olub.
1974-cü ildə M.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun dram və kino aktyorluğu fakültəsinə daxil olub. Rejissor Ədil İsgəndərovun rəhbərlik etdiyi kursda təhsil alıb. Təyinatla H.Ərəblinski adına Sumqayıt Dövlət teatrına göndərilib. O, 1981-ci ildə Akademik Milli Dram Teatrının truppasına qəbul olunub.
Ramiz Novruz xalqımız üçün ağrılı-acılı mövzularda bir neçə pyes yazıb. İlk pyesi olan “At ilinin birinci ayı” adlı 20 Yanvar hadisələrindən bəhs edən pyesi 1992-ci ildə Gəncə Dövlət Dram Teatrında, 1996-cı ildə yazdığı “Hələ sevirəm deməmişdilər” pyesi 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında tamaşaya qoyulub.
Bundan əlavə Eduardo de Filipponun “Silindr” əsərini rus dilindən Azərbaycan dilinə tərcümə edərək rejissor kimi uğurla tamaşaya qoyub, həmçinin bu əsərdə Atilio rolunu ifa edib.
Beynəlxalq teatr festivallarının mükafatçısı olub.
Ramiz Novruzun yaradıcılığının bir qolunu kino fəaliyyəti təşkil edir. Görkəmli sənətkar “Sizi dünyalar qədər sevirdim” filmində general Həzi Aslanov, “Cavad xan” filmində general Sisyanov və s. bir sıra filmlərdə müxtəlif yaddaqalan obrazlar yaradıb.
Teatr sənətindəki xidmətlərinə görə Ramiz Novruz 1993-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, 1998-ci ildə Xalq artisti fəxri adlarına layiq görülüb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü idi.

Азербайджанская культура и театральное сообщество нашей страны понесли тяжелую утрату. В возрасте 67 лет скончался видный актер, народный артист,  стипендиат президента Рамиз Новруз.
Рамиз Гаввам оглы Новруз родился 25 мая 1955 года в поселке Самадабад Билясуварского района. В 1974 году он поступил на факультет драмы и кино актерского мастерства Азербайджанского Государственного Художественного Института имени М.Алиева. Учился на курсе режиссера Адиля Искендерова. По назначению его направили в Сумгаитский государственный театр имени Х. Араблинского. В 1981 году поступил в труппу Академического национального драматического театра.
Рамиз Новруз написал несколько пьес на болезненные для нашего народа темы. Его первая пьеса «Первый месяц года лошади», повествующая о событиях 20 января, была поставлена в Гянджинском Государственном Драматическом Театре в 1992 году, а его пьеса «Еще не произнесли ,«люблю» написанная в 1996 году, был поставлена в Азербайджанском Государственном Академическом Национальном Драматическом Театре в 2002 году.
Кроме того, он перевел «Цилиндр» Эдуардо де Филиппо с русского на азербайджанский и  им успешно была постановлена эта работа как режиссер, в котором также исполнил роль Атилио.
Рамиз Новруз лауреат международных театральных фестивалей.
Одним из ответвлений творчества Рамиза Новруза является кинодеятельность. Выдающийся артист сыграл генерала Ази Асланова в фильме «Я любил вас больше жизни», генерала Цицианова в фильме «Джавад хан» и т.д. , создал различные запоминающиеся образы в ряде фильмов.
За заслуги в театральном искусстве Рамиз Новруз был удостоен почетного звания Заслуженного артиста Азербайджанской Республики в 1993 году и Народного артиста в 1998 году. Являлся индивидуальным стипендиатом Президента Азербайджанской Республики.