Bu gün Azərbaycan Gəncləri Günüdür
2 fevral - Azərbaycan Gəncləri Günüdür. Artıq 26 ildir Azərbaycanın əlamətdar günlər təqvimində yer alan bu bayramı gənclərimizə müasir Azərbaycan dövlətinin banisi, Ümummilli lider Heydər Əliyev ərməğan edib. Ulu öndər tərəfindən təməli qoyulmuş və Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən dövlət gənclər siyasəti sayəsində Azərbaycanda mənəviyyatca zəngin, vətənpərvər ruhlu gənc nəsillər yetişir.
Tariximizə şanlı Zəfərlə həkk olunan 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan gəncliyinin vətənsevərliyini, fədakarlığını, qəhrəmanlığını bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Qürur hissi ilə qeyd edə bilərik ki, canı-qanı bahasına xalqımıza bu Zəfəri yaşadanlar sırasında mədəniyyət sahəsində çalışmış gənclərimiz də var. Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızı bir daha dərin ehtiramla yad edirik. Vətən müharibəsində qazi olmuş onlarla gəncimiz bu gün Mədəniyyət Nazirliyi sistemində bizimlə bərabər çalışırlar.
Azərbaycan gəncliyi, o cümlədən mədəniyyət və incəsənət sahələrində çalışan, yaradıcılıq fəaliyyəti göstərən gənclərimiz dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar. Onların bilik və bacarıqlarının aşkara çıxarılması, təşviq edilməsi məqsədilə proqramlar həyata keçirilir, istedadlı gənclər Prezident təqaüdünə, mükafatlara layiq görülürlər. Gənclərin yüksək səviyyədə bədii təhsilinə, beynəlxalq festival və müsabiqələrdə iştirakına şərait yaradılır, onların sorağı dünyanın mötəbər incəsənət məkanlarından gəlir. Bu gün ölkə həyatının bütün sahələrində, o cümlədən mədəniyyət və incəsənət sahələrində gənclərin xüsusi yeri var. İşində peşəkar, məsuliyyətli, vətənsevər gənclər ölkəmizin gələcəyidir.
Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi adından bu əlamətdar gün münasibətilə gənc həmkarlarımızı və onların timsalında Azərbaycanın bütün gənclərini səmimi qəlbdən təbrik edir, hər kəsə cansağlığı, səadət, peşə fəaliyyətində, yaradıcılıqda, dövlətə və xalqa xidmət niyyətli bütün əməli işlərində yeni uğurlar arzulayırıq.

Сегодня День Молодёжи Азербайджана
2 февраля – День Молодёжи Азербайджана. Этот праздник, который вот уже 26 лет в календаре знаменательных дней Азербайджана, подарил нашей молодежи основатель современного Азербайджанского государства, Общенациональный лидер Гейдар Алиев. Благодаря государственной молодежной политике, заложенной Общенациональным лидером и продолженной Президентом Ильхамом Алиевым, в Азербайджане подрастают духовно богатые и патриотичные молодые поколения.
44-дневная Отечественная война, вошедшая в нашу историю славной Победой, продемонстрировала всему миру патриотизм, жертвенность и героизм Азербайджанской молодёжи. Мы с гордостью можем отметить, что среди тех, кто ценой своей жизни подарил нашему народу эту Победу, были молодые люди, работавшие в сфере культуры. Мы еще раз с глубоким уважением вспоминаем наших героев, павших за Родину. Сегодня десятки наших молодых людей, ставшие ветеранами Отечественной войны, работают вместе с нами в системе Министерства Культуры.
Молодёжь Азербайджана, в том числе работающая в сфере культуры и искусства и проявляющая творческую активность, окружена вниманием и заботой государства. Реализуются программы по выявлению и поощрению их знаний и умений, талантливой молодёжи присуждаются Президентские стипендии и премии. Создаются условия для того, чтобы молодежь получала высокий уровень художественного образования, участвовала в международных фестивалях и конкурсах, а известия о ней поступали бы с престижных арт-площадок мира. Сегодня молодежь занимает особое место во всех сферах жизни страны, в том числе в сфере культуры и искусства. Профессиональная, ответственная, патриотичная молодежь – будущее нашей страны.
От имени коллектива Министерства Культуры сердечно поздравляем наших молодых коллег и в их лице всю молодёжь Азербайджана с этим знаменательным днем, желаем всем крепкого здоровья, счастья, новых успехов в профессиональной деятельности, творчестве и практической деятельности, направленной на служение государству и народу.