Bu gün Azərbaycan Gəncləri Günüdür
2 fevral - Azərbaycan Gəncləri Günüdür. Artıq 26 ildir Azərbaycanın əlamətdar günlər təqvimində yer alan bu bayramı gənclərimizə müasir Azərbaycan dövlətinin banisi, Ümummilli lider Heydər Əliyev ərməğan edib. Ulu öndər tərəfindən təməli qoyulmuş və Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən dövlət gənclər siyasəti sayəsində Azərbaycanda mənəviyyatca zəngin, vətənpərvər ruhlu gənc nəsillər yetişir.
Tariximizə şanlı Zəfərlə həkk olunan 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan gəncliyinin vətənsevərliyini, fədakarlığını, qəhrəmanlığını bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Qürur hissi ilə qeyd edə bilərik ki, canı-qanı bahasına xalqımıza bu Zəfəri yaşadanlar sırasında mədəniyyət sahəsində çalışmış gənclərimiz də var. Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızı bir daha dərin ehtiramla yad edirik. Vətən müharibəsində qazi olmuş onlarla gəncimiz bu gün Mədəniyyət Nazirliyi sistemində bizimlə bərabər çalışırlar.
Azərbaycan gəncliyi, o cümlədən mədəniyyət və incəsənət sahələrində çalışan, yaradıcılıq fəaliyyəti göstərən gənclərimiz dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar. Onların bilik və bacarıqlarının aşkara çıxarılması, təşviq edilməsi məqsədilə proqramlar həyata keçirilir, istedadlı gənclər Prezident təqaüdünə, mükafatlara layiq görülürlər. Gənclərin yüksək səviyyədə bədii təhsilinə, beynəlxalq festival və müsabiqələrdə iştirakına şərait yaradılır, onların sorağı dünyanın mötəbər incəsənət məkanlarından gəlir. Bu gün ölkə həyatının bütün sahələrində, o cümlədən mədəniyyət və incəsənət sahələrində gənclərin xüsusi yeri var. İşində peşəkar, məsuliyyətli, vətənsevər gənclər ölkəmizin gələcəyidir.
Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi adından bu əlamətdar gün münasibətilə gənc həmkarlarımızı və onların timsalında Azərbaycanın bütün gənclərini səmimi qəlbdən təbrik edir, hər kəsə cansağlığı, səadət, peşə fəaliyyətində, yaradıcılıqda, dövlətə və xalqa xidmət niyyətli bütün əməli işlərində yeni uğurlar arzulayırıq.

Today is National Youth Day
February 2 is the National Youth Day in Azerbaijan. This holiday celebrated for 26 years as one of Azerbaijan's important days, was gifted to our youth by the founder of the modern Azerbaijani state, national leader Heydar Aliyev. New generations with a strong sense of morality and patriotism are growing as a result of the state youth policy set forth by the national leader and continued by President Ilham Aliyev.
The 44-day Patriotic War, which went down in history as a glorious victory, showed the world the patriotism, self-sacrifice, and heroism of Azerbaijani youth. We can proudly say that among those who sacrificed their lives for this victory are young people working in the field of culture. We respectfully remember our fallen heroes who died for our homeland. Dozens of our young people who served in the Patriotic War are now working alongside us in the system of the Ministry of Culture.
The state provides close care and attention to Azerbaijani youth, including those involved in culture and the arts. Programs are carried out to show and promote their knowledge and skills, and gifted young people are awarded presidential bursaries and prizes. The state provides opportunities for young people to receive top-notch art education, participate in international festivals and contests, and have their voices heard on the world's most prestigious art stages. Young people play a critical role in all aspects of life in the country, including culture and art, and their future success is essential for the future of Azerbaijan. Professional, responsible, and patriotic young individuals are the future of our country.
On behalf of the staff at the Ministry of Culture, we extend our warmest congratulations to our young colleagues and, through them, to all the youth of Azerbaijan on this important day. We wish them good health, joy, continued success in their professional pursuits, and creativity as they work to serve the state and its people.