Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinə həsr olunan sərgi açılıb
Dekabrın 28-də Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli şair, ictimai xadim Xurşidbanu Natəvanın (1832-1897) 190 illik yubileyinə həsr edilmiş “Tək inci” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Xurşidbanu Natəvanın incəsənətin bir çox sahələrində əvəzsiz əsərlər yaradan, ictimai fəaliyyəti ilə cəmiyyətin böyük rəğbətini qazanan nadir şəxsiyyətlərdən biri olduğu bildirilib. Sərgidə görkəmli şairin klassik ədəbi ənənələrimizi yaşadan, yüksək humanizm ideyaları, dərin lirizm ifadə edən yaradıcılığı və unikal şəxsiyyəti sayəsində dövrün ədəbi mühitinin formalaşmasına mühüm təsir göstərərək xalqımızın mədəni irsinin zənginləşməsinə töhfələr verməsindən söz açılıb.
Tədbirdə Maral Rəhmanzadə, Oqtay Sadıqzadə, Ömər Eldarov, Altay Hacıyev və başqa sənətkarlarımızın yüksək yaradıcılıq məhsulu kimi ərsəyə gələn Natəvan obrazlarının sərginin diqqətəlayiq eksponatlarından olduğu vurğulanıb. Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, “Tək inci” sərgisi 2023-cü il yanvarın sonunadək davam edəcək. Sərgidə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası, Səttar Bəhlulzadənin Ev-Muzeyi, Bərdə Rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi və Xalq rəssamı Altay Hacıyevin şəxsi kolleksiyasında saxlanılan Natəvana məxsus şəxsi əşyalar, onun əlyazmaları, eləcə də görkəmli rəssam və heykəltəraşlarımızın əsərləri, ümumilikdə 60-a yaxın nümunə təqdim olunur.

Exhibition opened in honor of Khurshidbanu Natavan’s 190th anniversary
On December 28, the ceremonial opening of the exhibition "The Only Pearl" dedicated to the 190th anniversary of the birth of the eminent poet and public figure Khurshidbanu Natevan (1832-1897) was jointly organized by the Ministry of Culture and the National Art Museum of Azerbaijan.
At the event, it was pointed out that Khurshidbanu Natavan is one of the extraordinary personalities who created valuable works in numerous fields of art and gained great esteem in society through her social commitment. In the exhibition, it was highlighted that the prominent poet contributed to enriching the cultural heritage of our country by influencing the literary environment of her time with her creative work and unique personality, which kept our classical literary traditions alive, expressed high humanistic ideas, and demonstrated profound lyricism.
During the ceremony, it was emphasized that Natavan's images, created as products of high creativity by Maral Rahmanzadeh, Ogtay Sadikhzadeh, Omar Eldarov, Altay Hajiyev, and other artists are among the most notable exhibits. Afterwards, the visitors took some time to explore the exhibition.
The exhibition "The Only Pearl" will be on display until the end of January 2023. Natavan's personal belongings, which are on display at the National Art Museum of Azerbaijan, the National Museum of the History of Azerbaijan, the National Museum of Azerbaijani Literature, the Azerbaijan State Theater Museum, the Azerbaijan State Art Gallery, the House Museum of Sattar Bahlulzadeh and Barda History and Ethnography Museum, her personal belongings and manuscripts from the personal collection of People's Artist Altay Hajiyev, and pieces by our renowned artists and sculptors are displayed in the exhibition.