4-9 noyabr tarixlərində Botsvananın Kasane şəhərində keçirilən UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 18-ci sessiyasında Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irsi ilə bağlı daha 4 element UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, Reprezentativ Siyahıya təqdim edilmiş nominasiyalar arasında Azərbaycanın Türkiyə ilə birgə təqdim etdiyi "Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti" habelə ölkəmizin iştirakı ilə hazırlanan "Təzhib sənəti"(Azərbaycan, İran, Tacikistan, Türkiyə və Özbəkistan), "İftar və onunla bağlı sosial-mədəni ənənələr" (Azərbaycan, İran, Türkiyə və Özbəkistan) və "Sədəf sənətkarlığı" (Azərbaycan və Türkiyə) çoxmillətli faylları vardır.
UNESCO-nun Qiymətləndirici Orqanı tərəfindən bütün meyarlara dair müsbət rəy alan nominasiya fayllarına dair qərar 6 dekabrda elan edilib.
Sessiyada çıxış edən ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev Azərbaycan Respublikası adından UNESCO Qiymətləndirmə Orqanına və Hökumətlərarası Komitəyə xalqımızın mədəni dəyər nümunələrini dəstəklədiklərinə görə təşəkkür edib. Daimi nümayəndə eyni zamanda faylların hazərlanmasında iştirak edən ölkələrə də öz minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, adıçəkilən nominasiya faylları Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi və UNESCO üzrə AR Milli Komissiyası eləcə də qeyd olunan xarici ölkələrin müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıqda ərsəyə gətirilmişdir.
Bununla da UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısında yer alan elementlərimizin sayı 23-ə çatdı.

На 18-й сессии Межправительственного Комитета ЮНЕСКО по охране Нематериального культурного наследия, проходившей 4-9 ноября в городе Касане, Ботсвана, в Репрезентативный Список ЮНЕСКО по Нематериальному культурному наследию были включены еще 4 элемента, связанные с Нематериальным Культурным Наследием Азербайджана.
Отметим, что среди номинаций, представленных в Репрезентативном Списке, были «Балабанское искусство и исполнительское искусство», представленные Азербайджаном совместно с Турцией, а также  подготовленные при участии нашей страны «Искусство тазхиба» (Азербайджан, Иран, Таджикистан, Турция и Узбекистан), «Ифтар и связанные с ним социокультурные традиции» (Азербайджан, Иран, Турция и Узбекистан) и «Жемчужное искусство» (Азербайджан и Турция).
Решение о номинациях, получивших положительные отзывы по всем критериям, оценочным органом ЮНЕСКО было объявлено 6 декабря.
Выступивший на сессии постоянный представитель нашей страны при ЮНЕСКО, посол Эльман Абдуллаев от имени Азербайджанской Республики поблагодарил оценочный орган ЮНЕСКО и Межправительственный Комитет за поддержку культурных ценностей нашего народа. Постоянный представитель также выразил свою благодарность странам, участвовавшим в подготовке файлов.
Отметим, что указанные номинационные файлы были созданы Министерством культуры Азербайджанской Республики в сотрудничестве с Министерством иностранных дел, Постоянным представительством Азербайджанской Республики при ЮНЕСКО и Национальной комиссией Азербайджанской Республики по ЮНЕСКО, а также соответствующими структурами указанных зарубежных стран.
Таким образом, количество наших элементов в Репрезентативном Списке Нематериального Культурного Наследия ЮНЕСКО достигло 23.