4-9 noyabr tarixlərində Botsvananın Kasane şəhərində keçirilən UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 18-ci sessiyasında Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irsi ilə bağlı daha 4 element UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, Reprezentativ Siyahıya təqdim edilmiş nominasiyalar arasında Azərbaycanın Türkiyə ilə birgə təqdim etdiyi "Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti" habelə ölkəmizin iştirakı ilə hazırlanan "Təzhib sənəti"(Azərbaycan, İran, Tacikistan, Türkiyə və Özbəkistan), "İftar və onunla bağlı sosial-mədəni ənənələr" (Azərbaycan, İran, Türkiyə və Özbəkistan) və "Sədəf sənətkarlığı" (Azərbaycan və Türkiyə) çoxmillətli faylları vardır.
UNESCO-nun Qiymətləndirici Orqanı tərəfindən bütün meyarlara dair müsbət rəy alan nominasiya fayllarına dair qərar 6 dekabrda elan edilib.
Sessiyada çıxış edən ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev Azərbaycan Respublikası adından UNESCO Qiymətləndirmə Orqanına və Hökumətlərarası Komitəyə xalqımızın mədəni dəyər nümunələrini dəstəklədiklərinə görə təşəkkür edib. Daimi nümayəndə eyni zamanda faylların hazərlanmasında iştirak edən ölkələrə də öz minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, adıçəkilən nominasiya faylları Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi və UNESCO üzrə AR Milli Komissiyası eləcə də qeyd olunan xarici ölkələrin müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıqda ərsəyə gətirilmişdir.
Bununla da UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısında yer alan elementlərimizin sayı 23-ə çatdı.

At the 18th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage held in Kasane, Botswana, on November 4-9, four more elements related to the intangible cultural heritage of Azerbaijan were included in the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage.
It should be noted that among the nominations submitted to the Representative List are the multinational files "Craftsmanship and performing art of balaban/mey " presented jointly by Azerbaijan and Turkiye, as well as "Art of Tazhib" developed with the participation of our country (Azerbaijan, Iran, Tajikistan, Turkiye and Uzbekistan), "Iftar and its socio cultural traditions" (Azerbaijan, Iran, Turkiye and Uzbekistan) and " Mother of pearl inlay" (Azerbaijan and Turkiye).
The decision on the nomination files, which received a positive opinion on all criteria from UNESCO's Evaluation Body, was announced on December 6.
Ambassador Elman Abdullayev, Permanent Representative of our country to UNESCO, speaking at the session, thanked the UNESCO Evaluation Body and the Intergovernmental Committee on behalf of the Republic of Azerbaijan for supporting the examples of cultural values of our people. The permanent representative also expressed his gratitude to the countries involved in the preparation of the files.
It should be noted that the above-mentioned nomination files were developed by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs, the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, and the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, as well as the relevant institutions of the above-mentioned foreign countries.
Thus, the number of our elements included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage has reached 23.