12-13 sentyabr 2023-cü ildə Qırğızıstanın Bişkek şəhərində MDB-yə üzv dövlətlərin Yaradıcı və Elmi Ziyalılarının XVI Forumu və MDB-yə üzv dövlətlərin Mədəni Əməkdaşlıq üzrə Şurasının 38-ci iclası baş tutub.
Tədbirə mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti də qoşulub.
Tədbir çərçivəsində baş tutan “Birlik Ulduzları” və “Debütlər Birliyi” mükafatlarının növbəti təqdimat mərasimində mükafatçılar arasında Azərbaycan Respublikasının xalq artisti, Azərbaycan və Rusiyanın opera ifaçısı Dinarə Əliyeva və Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, tarzən Şəhriyar İmanov da olub.
Həmin gün MDB-yə üzv dövlətlərin Mədəni Əməkdaşlıq üzrə Şurasının 38-ci iclası da öz fəaliyyətinə başlayıb.
İclasda müxtəlif məsələlər müzakirə olunub.
Tədbir ölkələrindən 200-ə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi MDB-yə üzv dövlətlərin Yaradıcı və Elmi Ziyalılarının XVI Forumu sentyabr ayının 13-də elm və mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin intensivləşdirilməsi barədə razılığı nəzərdə tutan yekun bəyannamənin qəbulu, sonda isə A.Maldıbaev adına Qırğızıstan Milli Akademik Opera və Balet Teatrında K.Moldobasanovun “Ana torpaq” baletinin nümayişi ilə başa çatıb.

12-13 сентября 2023 года в Бишкеке (Кыргызстан) состоялись XVI Форум Творческой и Научной Интеллигенции государств-участников СНГ и 38-е заседание Совета по Культурному Сотрудничеству государств-участников СНГ.
В мероприятии также приняла участие делегация во главе с советником министра культуры Олегом Амирбековым.
Народная артистка Азербайджанской Республики, оперная певица Азербайджана и России Динара Алиева и Заслуженный артист Азербайджанской Республики, исполнитель на таре Шахрияр Иманов вошли в число награждённых на очередной церемонии вручения премий "Звезды Единства" и "Союз Дебютов", проведённой в рамках мероприятия.
В тот же день начало свою работу 38-е заседание Совета по Культурному Сотрудничеству государств-участников СНГ.
На встрече обсуждались различные вопросы
13 сентября XVI Форум Творческой и Научной Интеллигенции государств-участников СНГ, на котором присутствовало около 200 представителей стран-участниц, принял итоговую декларацию, которая предусматривает соглашение об активизации взаимной деятельности в области науки и культуры. Форум завершился балетным спектаклем «Родина» К.Молдобасанова, представленным в Киргизском Национальном Академическом Театре Оперы и Балета имени А.Малдыбаева.