12-13 sentyabr 2023-cü ildə Qırğızıstanın Bişkek şəhərində MDB-yə üzv dövlətlərin Yaradıcı və Elmi Ziyalılarının XVI Forumu və MDB-yə üzv dövlətlərin Mədəni Əməkdaşlıq üzrə Şurasının 38-ci iclası baş tutub.
Tədbirə mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti də qoşulub.
Tədbir çərçivəsində baş tutan “Birlik Ulduzları” və “Debütlər Birliyi” mükafatlarının növbəti təqdimat mərasimində mükafatçılar arasında Azərbaycan Respublikasının xalq artisti, Azərbaycan və Rusiyanın opera ifaçısı Dinarə Əliyeva və Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, tarzən Şəhriyar İmanov da olub.
Həmin gün MDB-yə üzv dövlətlərin Mədəni Əməkdaşlıq üzrə Şurasının 38-ci iclası da öz fəaliyyətinə başlayıb.
İclasda müxtəlif məsələlər müzakirə olunub.
Tədbir ölkələrindən 200-ə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi MDB-yə üzv dövlətlərin Yaradıcı və Elmi Ziyalılarının XVI Forumu sentyabr ayının 13-də elm və mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin intensivləşdirilməsi barədə razılığı nəzərdə tutan yekun bəyannamənin qəbulu, sonda isə A.Maldıbaev adına Qırğızıstan Milli Akademik Opera və Balet Teatrında K.Moldobasanovun “Ana torpaq” baletinin nümayişi ilə başa çatıb.

The XVI Forum of Creative and Scientific Intelligentsia of the member countries and the 38th meeting of the Council for Cultural Cooperation of the CIS member states took place in Bishkek, Kyrgyzstan, on September 12–13.
The delegation headed by Oleg Amirbeyov, advisor to the Minister of Culture, also took part in the event.
People's Artist of the Republic of Azerbaijan, opera singer of Azerbaijan and Russia Dinara Aliyeva, and Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, tar performer Shahriyar Imanov, were among the winners of the next award ceremony of "Stars of the Commonwealth" and "Commonwealth of Debuts", which took place within the framework of the event.
The 38th meeting of the Council for Cultural Cooperation of the CIS member states began on the same day.
Various issues were discussed at the meeting.
The XVI Forum of Creative and Scientific Intelligentsia of the CIS member states, attended by about 200 representatives from the member countries, ended with the adoption of the final declaration, which provides for the agreement on the intensification of cooperative activities in the field of science and culture on September 13. The event concluded with a performance of K. Moldobasanov's ballet, "Mother Earth," at the Kyrgyz National Academic Opera and Ballet Theater named after A. Maldybaev.