Azərbaycanın "fəxri qonaq ölkə" olduğu 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində noyabrın 2-də
"Yeni Azərbaycan hekayəçiliyi və romançılığı" mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib.
Azərbaycan yazarları Aqşin Yenisey, Nərmin Kamal, Cavid Zeynallı və Ülvi Babasoy çıxış ediblər.
Paneldə Azərbaycan nəsrində gedən proseslər və ədəbiyyatımızda realizm ənənəsi ilə bağlı müzakirə aparılıb. Yeni Azərbaycan nəsrində Qarabağ mövzusu və yazıçı-oxucu münasibətləri də diqqət mərkəzinə çəkilib.
Yazarlar oxucuların suallarını cavablandırıb.
Həmin gün görkəmli rus şərqşünas-alimi Yevgeni Bertelsin türk dilinə tərcümə olunmuş “Böyük Azərbaycan şairi Nizami”  kitabının təqdimatı olub. Kitab Türkiyədəki  səfirliyimizin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin (AMM) layihəsi əsasında tərcümə edilərək işıq üzü görüb.
AMM-in direktoru Samir Abbasov mərkəzin ədəbiyyat və mədəniyyətimizin təbliğinə xidmət edən layihəsi haqqında danışıb, dünyaşöhrətli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı haqqında olan bu kitabın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, tədqiqat əsərini türkcəyə Türkiyədəki “Türk ədəbiyyatı” dərgisinin baş redaktoru, ədəbiyyatımızın dostu İmdat Avşar çevirib.
Şair, tədqiqatçı Fərid Hüseyn, tərcüməçi İmdat Avşar və başqaları çıxış edərək kitabı nizamişünaslığa mühüm töhfə kimi qiymətləndiriblər.
Qeyd edək ki, SSRİ EA-nın müxbir üzvü, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı Yevgeni Bertelsin (1890-1957) bu kitabı 1940-cı ildə Bakıda nəşr olunub. Tədqiqatçı Şərqin Əlişir Nəvai, Sədi Şirazi, Əbdürrəhman Cami, Əbülqasım Firdovsi və başqa görkəmli şairlərinin yaradıcılığını da tədqiq edib.
Noyabrın 2-də stendimizdə "Azərbaycanda nəşriyyat mədəniyyəti" mövzusunda panel müzakirəsi təşkil olunub. Naşirlər Şəmil Sadiq, Nurman Tariq, Rafiq İsmayılov və başqaları ölkəmizdə kitab sənayesinin hazırkı vəziyyəti, bu sahənin inkişafı ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən danışıblar.
Həmin gün eyni zamanda stendimizdə yazıçı Rəvan Cavidin türk dilində işıq üzü görən "Absurd menyu" və esseist, ədəbiyyatşünas Qismət Rüstəmovun "Gələcəyin tarixi" (türkcə) kitablarının imza mərasimləri keçirilib.

2 ноября в рамках 41-й Стамбульской международной книжной ярмарки, где Азербайджан участвует в качестве «страны - почётного гостя», состоялась панельная дискуссия на тему «Новое Азербайджанское повествование и новеллистика».
На дискуссии выступили азербайджанские писатели Агшин Енисей, Нармин Кямал, Джавид Зейналлы и Ульви Бабасой.
На панели обсуждались процессы развития Азербайджанской прозы и традиции реализма в нашей литературе. Тема Карабаха и отношений писателя и читателя также поставлены в центр внимания прозы Нового Азербайджана.
Авторы ответили на вопросы читателей.
В тот же день прошла презентация книги «Великий Азербайджанский поэт Низами», переведённой на турецкий язык выдающимся российским учёным-востоковедом Евгением Бертельсом. Книга переведена и издана по проекту Центра культуры Азербайджана (ЦКА) при нашем посольстве в Турции.
Директор ЦКА Самир Аббасов рассказал о проекте центра, служащем популяризации нашей литературы и культуры, и высоко оценил значение этой книги посвящённой жизни и творчеству всемирно известного Азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Он рассказал, что исследовательскую работу на турецкий язык перевёл друг нашей литературы, главный редактор турецкого журнала «Тюркская литература» Имдат Авшар.
Поэт, исследователь Фарид Гусейн, переводчик Имдат Авшар и другие выступили с речами и оценили книгу как важный вклад в низамиведение.
Следует отметить, что эта книга члена-корреспондента АН СССР, лауреата Государственной премии СССР Евгения Бертельса (1890-1957) была издана в Баку в 1940 году. Исследователь также изучил творчество Алишера Навои, Саади Ширази, Абдуррахмана Джами, Абулгасыма Фирдоуси и других выдающихся поэтов Востока.
2 ноября на нашем стенде была организована панельная дискуссия на тему «Издательская культура в Азербайджане». Издатели Шамиль Садыг, Нурман Тариг, Рафик Исмайлов и другие рассказали о нынешнем положении книжной отрасли в нашей стране и предстоящих задачах в развитии этой сферы.
В тот же день на нашем стенде прошли церемонии подписания книг «Абсурдное меню» писателя Равана Джавида, изданной на турецком языке, и «История будущего» (на турецком языке) публициста, литературоведа Кисмета Рустамова.