Noyabrın 2-də 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı keçirilib. “Uşaqlıq şənlikdir” şüarı altında TÜYAP kompleksində təşkil olunan sərgi bu il ölkəmiz üçün xüsusilə əlamətdardır. Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ilk dəfə sərgidə “fəxri qonaq ölkə” qismində iştirak edir.
Sərginin açılışında İstanbul valisi Davud Gül, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başqanı Ekrem İmamoğlu, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini Günay Əfəndiyeva, Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Nəşriyyatlar Baş İdarəsinin rəhbəri Taner Bəyoğlu, Türkiyə Yayınçılar Birliyinin sədri Kenan Kocatürk, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi sədrinin birinci müavini Xalq yazçısı Çingiz Abdullayev, Xalq yazıçısı Elçin, eləcə də ölkəmizdən və Türkiyədən tanınmış və gənc yazarlar iştirak ediblər.
TÜYAP Sərgi Kompleksinin rəhbərliyindən İlhan Ersözlü çıxış edərək 41-ci İstanbul sərgisi münasibətilə təbriklərini çatdırıb, sərgi haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, 9 gün davam edəcək sərgidə Türkiyədən və xaricdən 2000-dən çox yazıçı və şair iştirak edir. Sərgi çərçivəsində 200-dən çox imza mərasimi daxil olmaqla, 450-dək müxtəlif səpkili tədbir təşkil olunacaq.
Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamlayıb, belə bir nüfuzlu sərginin "fəxri qonaq ölkə"si olmaqdan məmnunluq duyduqlarını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan xalqının Ulu öndəri Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" kimi səciyyələndirdiyi Azərbaycan və Türkiyə eyni etnik-mədəni köklərə malik olmaqla zəngin ortaq dəyərləri paylaşmaqdadır.
Tarixdən gələn bu yaxınlığın möhkəmlənməsində, xalqlarımızın qədim və zəngin mədəniyyət və ədəbiyyatı əsas rol oynayıb.
Qeyd olunub ki, türk ədəbiyyatının böyük simaları Rəşad Nuri Güntəkin, Yaşar Kamal, Nazim Hikmət, Əziz Nesin kimi yazarların əsərləri Azərbaycanda böyük rəğbətlə qarşılanıb, dəfələrlə nəşr edilib: "Bu gün də ölkəmizdə türk ədəbiyyatının tanınmış simalarının əsərlərinin tərcüməsi və təbliği işi davam etdirilir. Eyni zamanda məşhur Azərbaycan yazarları Hüseyn Cavid, Əhməd Cavad, Yusif Vəzir Çəmənzəminli, Almas İldırım, Əhməd Ağaoğlu,  Bəxtiyar Vahabzadə və başqalarının əsərlərinin Türkiyə oxucuları tərəfindən sevilməsi bizləri fərəhləndirir. Əhməd Cavadın qələmə aldığı, dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin bəstələdiyi və Qafqaz İslam Ordusunun marşı kimi səslənən "Çırpınırdın, Qara dəniz" şeiri xalqlarımızın dilinin əzbəridir".
Nazir müavini bildirib ki, bu gün Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri tarixinin qızıl dövrünü yaşayır. Bunun da əsasında, ilk növbədə, dövlət başçılarımız - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyənin Prezidenti şəxsi dostluğu dayanır. Dövlətlərimizin rəsmi müttəfiqlik münasibətləri iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin də inkişafına münbit şərait yaradır. Hazırda ölkələrimiz həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir.
Fərid Cəfərov çıxışının sonunda sərginin təşkilində zəhməti olanlara və Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkürünü bildirib, sərginin işinə uğurlar arzulayıb.
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başqanı Ekrem İmamoğlu, Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Nəşriyyatlar Baş İdarəsinin rəhbəri Taner Beyoğlu, Türkiyə Yayınçılar Birliyinin sədri Kenan Kocatürk, İstanbul valisi Davud Gül, sərginin "fəxri yazarı" Yalvaç Ural və başqaları çıxış edib, sərginin əhəmiyyətini vurğulayıb. Çıxışlarda Türkiyədə kitab sənayesinin mövcud vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrdən söz açılıb.
Sonra İstanbul valisi Davud Gül mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərova valiliyin hədiyyə plaketini təqdim edib.
Sonra sərginin rəmzi açılışını bildirən lent kəsilib. Sərgi məkanında nağaraçalan uşaqlar qrupunun ifasında kompozisiya təqdim olunub.
Daha sonra tədbir iştirakçıları sərgi məkanında Azərbaycan stendinin açılışında iştirak ediblər.
Əvvəlcə incəsənət ustalarımızın iştirakı ilə bədii proqram təqdim olunub.
Yeniyetmə xanəndə Həzrət Əzizlinin ifasında "Bayatı-Şiraz" muğamı səsləndirilib. Sonra bu il dövlət başçısının sərəncamı ilə 530 illiyi qeyd olunan dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin "Leyli və Məcnun" əsəri əsasında görkəmli bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin yazdığı eyniadlı operadan rəqs nömrəsi təqdim olunub.
Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova isə "Yaşa, Azərbaycan" mahnısını ifa edib. Xanəndəni Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Elnur Əhmədov (kamança) və Siyavuş Kərimov (nağara) müşayiət ediblər.
Daha sonra Azərbaycan stendi ilə tanışlıq olub. Məlumat verilib ki, stenddə ölkəmizdən 20-dən çox nəşriyyatın kitabları, ümumilikdə 2000 mindən çox nəşr nümunəsi yer alıb.
Stenddə Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, Heydər Əliyev Fondunun ədəbiyyat və mədəniyyətimizlə bağlı nəşrləri, bədii ədəbiyyat nümunələri təqdim edilir.
Stenddə həmçinin tanınmış və gənc yazarlarımızın Türkiyədə türk dilində nəşr olunmuş əsərləri sərgilənir.
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun nəşrlərinə də Azərbaycan stendində ayrıca guşə ayrılıb.
Noyabrın 10-dək davam edəcək sərgi çərçivəsində milli stendimizdə 20-dən çox müxtəlif səpkili tədbirin təşkili nəzərdə tutulub.

The 41st Istanbul International Book Fair opened on November 2. This year's fair, which is being held at the TUYAP Complex under the theme "Childhood is a Festival," has a special significance for our country. For the first time, Azerbaijan is participating in the event as an "Honorary Guest Country" under the organization of the Ministry of Culture.
Istanbul Governor Davut Gul, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Farid Jafarov, Head of Istanbul Metropolitan Municipality Ekrem Imamoghlu, Secretary General of TURKSOY Sultan Raev, Deputy Chairman of the Culture Committee of Milli Majlis Gunay Efendiyeva, Director General of Libraries and Publications at the Ministry of Culture and Tourism of Türkiye Taner Bayoghlu, President of the International Association of Publishers Kenan Kojaturk, First Deputy Chairman of the Union of Azerbaijani Writers, People's Writer Chingiz Abdullayev, People's Writer Elchin, as well as famous and young writers from our country and Türkiye, participated in the opening of the exhibition.
Ilhan Ersözlü from the management of TÜYAP Exhibition Complex congratulated the 41st Istanbul Book Fair and gave details about the event. It was noted that the exhibition will host more than 2,000 writers and poets from Türkiye and abroad for nine days, with up to 450 events, including more than 200 book signings.
The Deputy Minister of Culture of Azerbaijan, Farid Jafarov, delivered a speech, greeted the participants of the event, and expressed his pleasure to be the "honorary guest country" of such a prestigious exhibition.
It was emphasized that Azerbaijan and Türkiye, which the national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, described as "one nation, two states," share the same ethno-cultural roots and rich common values.
The ancient and rich culture and literature of our peoples have significantly contributed to strengthening the historical closeness.
It was emphasized that Azerbaijan has received the works of Turkish literary icons such as Rashad Nuri Guntekin, Yashar Kamal, Nazim Hikmet, and Aziz Nesin with great admiration, which resulted in numerous publications. Similarly, we are pleased that Turkish readers highly appreciate Azerbaijani writers such as Huseyn Javid, Ahmet Javad, Yusif Vazir Chamenzaminli, Almas Ildırım, Ahmet Aghaoghlu, and Bakhtiyar Vahabzadeh, and the poem "The Black Sea is Raging" is memorized by many.
The deputy minister noted that Azerbaijan- Türkiye relations are currently experiencing the golden period of their history, which is mainly based on the personal friendship between the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the President of Türkiye. The alliance between our states creates favorable conditions for the development of cultural relations. At present, our countries are successfully cooperating both bilaterally and within international organizations.
Farid Jafarov concluded his speech by thanking those who had contributed to the organization of the fair and for the warm hospitality extended to the Azerbaijani delegation, and wishing the fair great success.
Speakers such as Ekrem Imamoghlu, Head of Istanbul Metropolitan Municipality; Taner Beyoghlu, Director General of Libraries and Publishing at the Ministry of Culture and Tourism of exhibition; Kenan Kojaturk, President of the International Association of Publishers; Istanbul Governor Davut Gül; and the "honorary author" of the exhibition, Yalvaj Ural, emphasized the importance of the exhibition. The speakers also discussed the current state of the book industry in Turkey and future objectives.
Afterwards, Istanbul Governor Davut Gul presented Farid Jafarov, Deputy Minister of Culture, with a gift plaque on behalf of the Governor's Office.
The ribbon was cut to mark the opening of the fair. A composition performed by a group of children playing the naghara was presented in the exhibition area.
Later, the participants took part in the opening of the Azerbaijani stand in the exhibition area.
First of all, an artistic program was presented with the participation of our artists.
The young singer Hazrat Azizli performed the mugham "Bayati-Shiraz," followed by a dance performance from the opera "Leyli and Majnun" by the famous composer Uzeyir Hajibeyli, inspired by the same-name work of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli, whose 530th anniversary is celebrated this year by the order of the head of state.
Honored Artist Nuriya Huseynova performed the song "Long live Azerbaijan," accompanied by People's Artist Elchin Hashimov on tar, Honored Artist Elnur Ahmadov on kamancha, and Siyavush Karimov on naghara.
Then the Azerbaijani stand was presented, where more than 2000 publications of more than 20 publishing houses of our country were exhibited.
The stand includes publications on the history of Azerbaijani statehood, literary and cultural works of the Heydar Aliyev Foundation, as well as examples of fiction.
The works of our famous and young writers published in Turkish in Türkiye are also displayed at the stand.
There is also a separate section for the publications of the Turkic Culture and Heritage Foundation.
Within the framework of the exhibition, which will last until November 10, more than 20 different events will be held at our national stand.