Oktyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və ölkəmizin Kubadakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı, Kuba Mədəniyyət Nazirliyi və Tarixi Havana Şəhər İdarəsinin dəstəyi ilə 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş Azərbaycan milli musiqisi və rəqslərindən ibarət konsert proqramı keçirilib.
Havana şəhərindəki “Danza Teatro Retazos” teatrında gerçəkləşən tədbirdə Kubanın Xarici İşlər, Mədəniyyət nazirlikləri, Tarixi Havana Şəhər İdarəsi, diplomatik korpusun, eləcə də Türkiyə, Ukrayna, Qazaxıstan, Rusiya, Gürcüstan, Çili, Venesuela, Qrenada, Niger səfirliklərinin nümayəndələri, yerli ictimaiyyətin üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə ölkəmizin Kubadakı səfiri Ruslan Rzayev açıb, Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, muğam və milli rəqsləri barədə qonaqlara məlumat verib, muğamın Azərbaycanın musiqi mədəniyyətində tutduğu xüsusi yeri və onun UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edildiyini vurğulayıb.
Sonra konsertdə “Simurq” muğam qrupunun solisti Mirələm Mirələmov, Elnur Mikayilov (kamança) və Əməkdar artist Kamran Kərimov (nağara), eləcə də Zəki Vəliyevin (tar) ifasında Azərbaycan muğamının inciləri səslənib. Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı tərəfindən milli rəqslərimizdən ibarət nümunələr təqdim edilib.
Tədbirdən əvvəl Havana şəhərinin mərkəzi “Plaza de Armas” meydanında da milli rəqslərimiz ifa olunub.
Tamaşaçıların və yerli ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olan konsert proqramı alqışlarla qarşılanıb.

On October 30, a concert of Azerbaijani national music and dances took place in honor of November 8 - Victory Day  The event was jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Embassy of our country in Cuba, with the support of the Ministry of Culture of Cuba and the Historic Havana City Administration.
The event at the "Danza Teatro Retazos" theater in Havana was attended by representatives from the Cuban Ministries of Foreign Affairs, and Culture, the Historic Havana City Administration, the diplomatic corps, and the embassies of Turkiye, Ukraine, Kazakhstan, Russia, Georgia, Chile, Venezuela, Grenada, Niger, members of the local community and other guests.
Our ambassador to Cuba, Ruslan Rzayev, started the event with a speech. He provided information about the rich cultural heritage of Azerbaijan including mugham and national dances, highlighted mugham's significant place in Azerbaijani music and its recognition by UNESCO as part of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
Simurg" mugham group featuring soloist Miralam Miralamov, Elnur Mikayilov on kamancha, Honored artist Kamran Karimov on naghara, and Zaki Valiyev on tar, performed the pearls of Azerbaijani mugham. Additionally, the Azerbaijan State Dance Ensemble presented samples of our national dances.
Before the event, our national dances were performed in the center of Havana "Plaza de Armas".
The program, which aroused great interest among the audience and the local community, was received with applause.