Oktyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və ölkəmizin Kubadakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı, Kuba Mədəniyyət Nazirliyi və Tarixi Havana Şəhər İdarəsinin dəstəyi ilə 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş Azərbaycan milli musiqisi və rəqslərindən ibarət konsert proqramı keçirilib.
Havana şəhərindəki “Danza Teatro Retazos” teatrında gerçəkləşən tədbirdə Kubanın Xarici İşlər, Mədəniyyət nazirlikləri, Tarixi Havana Şəhər İdarəsi, diplomatik korpusun, eləcə də Türkiyə, Ukrayna, Qazaxıstan, Rusiya, Gürcüstan, Çili, Venesuela, Qrenada, Niger səfirliklərinin nümayəndələri, yerli ictimaiyyətin üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə ölkəmizin Kubadakı səfiri Ruslan Rzayev açıb, Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, muğam və milli rəqsləri barədə qonaqlara məlumat verib, muğamın Azərbaycanın musiqi mədəniyyətində tutduğu xüsusi yeri və onun UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edildiyini vurğulayıb.
Sonra konsertdə “Simurq” muğam qrupunun solisti Mirələm Mirələmov, Elnur Mikayilov (kamança) və Əməkdar artist Kamran Kərimov (nağara), eləcə də Zəki Vəliyevin (tar) ifasında Azərbaycan muğamının inciləri səslənib. Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı tərəfindən milli rəqslərimizdən ibarət nümunələr təqdim edilib.
Tədbirdən əvvəl Havana şəhərinin mərkəzi “Plaza de Armas” meydanında da milli rəqslərimiz ifa olunub.
Tamaşaçıların və yerli ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olan konsert proqramı alqışlarla qarşılanıb.

30 октября состоялась концертная программа Азербайджанской национальной музыки и танцев, посвящённая 8 ноября – Дню Победы, организованная совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и посольством нашей страны на Кубе, при поддержке министерства культуры Кубы и Городской администрации исторической Гаваны.
На мероприятии, состоявшемся в театре «Danza Teatro Retazos» в Гаване, присутствовали представители Министерства иностранных дел и министерства культуры Кубы, Городской администрации исторической Гаваны, дипломатического корпуса, посольств Турции, Украины, Казахстана, России, Грузии, Чили, Венесуэлы, Гренады, Нигера, а также представители местной общественности и другие гости.
Посол нашей страны на Кубе Руслан Рзаев открыл мероприятие вступительной речью, рассказал гостям о богатой культуре Азербайджана, мугаме и национальных танцах, подчеркнул особое место мугама в музыкальной культуре Азербайджана и о том, что он включен в Список нематериального культурного наследия чеовечества ЮНЕСКО.
Затем, на концерте прозвучали жемчужины Азербайджанского мугама в исполнении солиста мугамной группы «Симург» Миралама Мираламова, Эльнура Микаилова (кеманча) и Заслуженного артиста Кямрана Керимова (барабан), а также Заки Велиева (тар). Образцы наших национальных танцев представил Азербайджанский государственный ансамбль танца.
Перед мероприятием наши национальные танцы были также исполнены на центральной площади Гаваны « Plaza de Armas».
Концертная программа, вызвавшая большой интерес зрителей и местной общественности, была встречена аплодисментами.