Oktyabrın 31-də ADA Universitetində “COP29 və mədəniyyət: iqlim dəyişikliyinin mədəni ölçüləri” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransın məqsədi mədəniyyətin və iqlim dəyişikliyinin qarşılıqlı əlaqəsini araşdırmaq, mədəni təcrübələrin və ənənələrin ətraf mühit dəyişikliklərinə təsirlərini diqqətə çatdırmaqdır.
ADA Universitetində İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun ixtisasartırma proqramlarının rəhbəri Nərgiz İsmayılovanın moderatorluğu ilə gerçəkləşən konfransda çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Azərbaycanın həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə ətraf mühit gündəliyinə sadiq olduğunu söyləyib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2024-cü il ölkəmizdə "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan edilib: "Bu addım COP29-u hamı üçün davamlı inkişaf və yaşıl gələcəyi inkişaf etdirən təsirli hadisəyə çevirmək əzmimizin göstəricisidir. Eyni zamanda, Azərbaycan Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” vasitəsilə beynəlxalq səviyyədə mədəniyyətlərarası dialoqun inkişaf etdirilməsinə sadiqdir. Bu ilin may ayında Bakıda keçirilmiş VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iqlim və mədəniyyət arasındakı əlaqəyə toxunuldu. Bu da iqlim dəyişikliyinin mədəni irsə təsiri haqqında məlumatlılığı artırdı. Hazırda bu təşəbbüs dünya miqyasında yayılır və daha çox ölkə onu dəstəkləməkdə maraqlıdır. Biz həmçinin inanırıq ki, mədəniyyət müsbət iqlim gündəmini formalaşdırmaq gücünə malikdir. Bu mənada, Azərbaycan COP29-da İqlim üçün Mədəniyyət (C4C) təşəbbüsünü irəli sürməkdən məmnunluq duyur. C4C ənənələrin, incəsənətin və irsin davamlı təcrübə və dəyərləri necə inkişaf etdirə biləcəyini vurğulayaraq mədəniyyəti müsbət iqlim fəaliyyəti üçün görkəmli qüvvəyə çevirməyə çalışır”.
Qeyd olunub ki, C4C təşəbbüsünə dəstək olaraq oktyabrın 8-də UNESCO-nın baş qərargahında Azərbaycanın COP29-da baş tutacaq mədəniyyət məzmunlu tədbirlərinə dair təqdimat keçirilib. Bu tədbir C4C-nin qlobal miqyasda iqlim-pozitiv mədəni fəaliyyətləri təşviq etmək üçün necə mərkəz nöqtəsi kimi xidmət edəcəyini nümayiş etdirdi.
Fərid Cəfərov çıxışında gəncləri iqlim təşəbbüslərində fəal rol almağa dəvət edib: "Sizin ideyalarınız, yaradıcılığınız və həvəsiniz çox önəmlidir. İncəsənət, elm və ya icma layihələri çərçivəsində ekoloji həllər axtarmağınızdan asılı olmayaraq, davamlı gələcəyə doğru bu səyahətdə səsiniz böyük əhəmiyyət kəsb edir. COP29 ərzində Azərbaycanın mədəniyyət müəssisələri, o cümlədən muzeylər, teatrlar və s. iqlimə əsaslanan gündəliyi birləşdirəcək. Biz birlikdə bütün mədəni mənzərəmizin daha yaşıl gələcəyə olan bağlılığımızı əks etdirməsini təmin edirik. İqlim böhranı qarşısında planetimizi qoruyan yeni dəyərləri ilhamlandırmaq üçün mədəniyyətin gücündən istifadə etmək imkanımız. Bu həm də bir məsuliyyətdir. Gəlin, mədəniyyətin müsbət iqlim gündəmini ruhlandırmaqda yol göstərdiyi bir gələcəyi qurmağa davam edək və hər birimiz bu transformativ səyahətin bir hissəsi olaq".
Daha sonra mövzu ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirilib.
Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev söyləyib ki, son illər iqlim dəyişmələrinin təsiri il bağlı planetimizdə təbii fəlakətlərin sayı xeyli artıb. Bu da insan sağlamlığı, ətraf canlı aləm, kənd təsərrüfatı, sənaye və digər sahələrlə yanaşı, mədəni və təbii irsə də öz mənfi təsirini göstərir: “Beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi ölkəmiz iqlim dəyişmələri ilə bağlı qlobal məsələlərin həllinə böyük önəm verir və bu istiqamətdə əməli işlər görür. Azərbaycan iqlim dəyişikliyinin təsirini yumşaltmaq üçün bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması, daha səmərəli yaşıl texnologiyalarının inkişafı kimi bir sıra tədbirlər həyata keçirib.
Təkcə 2023-cü il ərzində ölkə ərazisində 4 milyona yaxın ağac əkilib, cari ildə 5 milyon ağacın əkilməsi hədəflənib”.
Bildirilib ki, "Azərbaycan – 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər" sənədinə əsasən, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə infrastrukturun bərpası və smart (ağıllı) infrastrukturun formalaşdırılması istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə "yaşıl enerji" zonasının yaradılması, "ağıllı şəhər və ağıllı kənd" layihələri hazırlanaraq icra olunur.
Rauf Hacıyev vurğulayıb ki, bu il beynəlxalq ictimaiyyətin diqqəti həm də ölkəmizə, xüsusilə də ətraf mühitin qorunması və iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması istiqamətində fəaliyyətlərə yönəlib. Qlobal iqlim dəyişikliyi ilə bağlı müzakirələrin ən yüksək platforması olan BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyinin ölkəmizə həvalə edilməsi yüksək etimadın və inamın növbəti göstəricisi, beynəlxalq təşkilatlarla formalaşdırılmış uğurlu əməkdaşlığın nəticəsidir.
Diqqətə çatdırılıb ki, iqlim maliyyəsi COP29-un əsas mövzusudur. COP29 çərçivəsində qlobal iqlim gündəliyində olan iqlim maliyyəsi üzrə razılığa gəlinməsi, iqlim dəyişikliyi mövzusunda qlobal həmrəyliyin gücləndirilməsi barədə müxtəlif ölkələr, təşkilatlar, akademik dairələr, qeyri-hökumət təşkilatları ilə intensiv danışıqlar aparılır. COP29-un uğurlu nəticələnməsi istiqamətində mümkün həll yolları üzərində fəaliyyət həyata keçirilir.
Digər çıxış edənlər mədəni perspektivlərin iqlim fəaliyyətinə inteqrasiya edilməsi ilə bağlı strategiyalar haqqında öz fikirlərini bildiriblər.

31 октября в Университете AДA прошла конференция «COP29 и культура: культурные аспекты изменения климата».
Цель конференции — изучить взаимодействие между культурой и изменением климата, а также подчеркнуть влияние культурных практик и традиций на изменения окружающей среды.
Заместитель министра культуры Фарид Джафаров, выступая на конференции, которую модерировала Наргиз Исмайлова, руководитель программ повышения квалификации Института развития и дипломатии университета AДA, сказал, что Азербайджан привержен экологической повестке дня как на национальном, так и на международном уровне. Он сообщил, что соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева 2024 год объявлен в нашей стране «Годом солидарности во имя зелёного мира»: «Этот шаг является свидетельством нашей решимости сделать COP29 влиятельным событием, способствующим устойчивому развитию и зелёному будущему для всех. В то же время Азербайджан привержен развитию межкультурного диалога на международном уровне посредством «Бакинского процесса», предложенного Президентом Ильхамом Алиевым в 2008 году. Связь климата и культуры была затронута на VI Всемирном форуме межкультурного диалога, состоявшемся в Баку в мае этого года. Это повысило осведомлённость о влиянии изменения климата на культурное наследие. В настоящее время эта инициатива распространяется по всему миру, и всё больше стран заинтересованы в её поддержке. Мы также считаем, что культура способна формировать позитивную климатическую повестку дня. В этом смысле Азербайджан рад продвигать инициативу «Культура ради Климата» (C4C) на COP29. C4C стремится сделать культуру заметной силой для позитивных действий по борьбе с изменением климата, подчёркивая, как традиции, искусство и наследие могут способствовать устойчивым практикам и ценностям».
Было отмечено, что в поддержку инициативы C4C 8 октября в штаб-квартире ЮНЕСКО прошла презентация культурных мероприятий, которые пройдут в Азербайджане на COP29. Это мероприятие продемонстрировало, как C4C будет служить центральной точкой для продвижения климатически-позитивной культурной деятельности во всём мире.
В своем выступлении Фарид Джафаров призвал молодежь принять активное участие в климатических инициативах: «Ваши идеи, творчество и энтузиазм очень важны. Вне зависимости от того ищете ли вы экологические решения с помощью искусства, науки или общественных проектов, ваш голос имеет значение на этом пути к устойчивому будущему. Во время COP29 учреждения культуры Азербайджана, в том числе музеи, театры и т.д. будут интегрировать повестку дня, основанную на климате. Вместе мы обеспечиваем то, чтобы весь наш культурный ландшафт отражал нашу приверженность более зелёному будущему. Это наша возможность использовать силу культуры для вдохновения на новые ценности, которые защищают нашу планету перед лицом климатического кризиса. Это также ответственность. Давайте продолжим строить будущее, в котором культура будет играть ведущую роль в формировании позитивной климатической программы, и давайте все станем частью этого преобразующего путешествия».
Далее был показан видеоролик на эту тему.
Заместитель министра экологии и природных ресурсов Рауф Гаджиев сообщил, что из-за воздействия изменений климата количество стихийных бедствий на нашей планете в последние годы значительно возросло. Это, в свою очередь, оказывает негативное влияние на здоровье человека, окружающую среду, сельское хозяйство, промышленность и другие сферы, а также на культурное и природное наследие: «Будучи надежным и ответственным членом международного сообщества, наша страна придаёт большое значение решению глобальных проблем, связанных с изменением климата, и ведёт практическую работу в этом направлении. Азербайджан реализовал ряд мер по смягчению последствий изменения климата, таких как увеличение использования возобновляемых источников энергии и разработка более эффективных зелёных технологий. Только в 2023 году в стране посажено около 4 миллионов деревьев, в текущем году планируется посадить 5 миллионов деревьев».
Сообщалось, что согласно документу «Азербайджан-2030: Национальные Приоритеты социально-экономического развития», на наших освобожденных территориях проводятся важные работы в направлении восстановления инфраструктуры и формирования «умной» инфраструктуры. На освобождённых территориях разрабатываются и реализуются проекты создания зоны «зелёной энергетики», проектов «умного города и умной деревни».
Рауф Гаджиев подчеркнул, что в этом году внимание международного сообщества также сосредоточено на нашей стране, особенно на деятельности в направлении охраны окружающей среды и предотвращения изменения климата. Нашей стране доверено проведение 29-й сессии Конференции сторон (COP29) Рамочной конвенции ООН по изменению климата, которая является высшей площадкой для дискуссий по вопросам глобального изменения климата, что является показателем высокого доверия и уверенности, результатом успешного сотрудничества с международными организациями.
Было отмечено, что климатическое финансирование является основной темой COP29. В рамках COP29 ведутся интенсивные переговоры с различными странами, организациями, академическими кругами и неправительственными организациями для достижения соглашения по климатическому финансированию, которое включено в глобальную климатическую повестку дня, и для укрепления глобальной солидарности в вопросах изменения климата. Осуществляется деятельность по возможным путям решения вопросов для завершения COP29 успехом.
Другие выступавшие высказали свои взгляды на стратегии интеграции культурных аспектов в действия по борьбе с изменением климата.