Qazaxıstanın paytaxtı Astanada keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində sentyabrın 24-də K.Kuanışbayev adına Qazax Milli Musiqili Dram Teatrında ölkəmizdən "Zaman" qrupunun etno-caz konserti təqdim olunub. Konsertdən öncə çıxış edən musiqi qrupunun bədii rəhbəri Vasif Hüseyn milli çalğı alətlərinə böyük marağı olduğunu deyib: "Zaman" qrupunu yaratmaq istəyi milli musiqi alətlərimizə olan maraq və sevgimlə bağlıdır.
Qrupda Azərbaycan balaban, tütək, zurna və s. alətlərdən çox istifadə edirəm. Bacardığım qədər, milli musiqi alətlərinin xarakterini olduğu kimi saxlayır və yeri gələndə Qərb alətləri ilə sintez edirəm". Sonra söz musiqiyə verilib. "Zaman" qrupu (Saleh Məmmədov – bas gitara, Eyvaz Həşimov – zərb alətləri, Fəqan Rəhmanoğlu – nəfəs alətləri) və pianoçu, bəstəkar Vasif Hüseyn (eyni zamanda qrupun bədii rəhbəri) maraqlı proqramla çıxış edib.
Proqramda Vasif Hüseynin "Biri var idi, biri yox idi" (“Once upon a time”), "Zaman", Vaqif Mustafazadənin "Baharda" ("Springtime"), "İmprovizə" ("Improvise"), Hans Zimmerin "Ulduzlararası" (Interstellar") və "Yapuray" qazax xalq mahnısı səsləndirilib. Qazax musiqisevərlər konserti böyük maraq qarşılayıb, ifaçıları alqışlayıblar. Xatırladaq ki, Azərbaycan caz sənətinin əfsanəsi sayılan bəstəkar Vaqif Mustafazadə (1940–1979) orijinal ifaçılıq üslubuna malik olub. O, muğamlarımızı caz texnikası ilə birləşdirərək caz-muğam kimi yeni bir musiqi janrı yaradıb.
Bu gün də bir çox musiqiçilər öz ifalarında məhz Vaqif Mustafazadənin yaratdığı caz-muğamın sintezindən istifadə edirlər.

24 сентября в рамках Дней культуры Азербайджана, проводимых в столице Казахстана Астане, в Казахском национальном музыкально-драматическом театре имени К.Куанышбаева прошёл этно-джазовый концерт группы «Заман» из нашей страны. Выступая перед концертом, художественный руководитель музыкального коллектива Васиф Гусейн сказал, что он очень интересуется национальными музыкальными инструментами: «Желание создать группу «Заман» связано с моим интересом и любовью к нашим национальным музыкальным инструментам. В группе я часто использую такие азербайджанские инструмент, как балабан, тютяк (свирель), зурна и другие национальные инструменты. Насколько могу, я сохраняю характер национальных музыкальных инструментов такими, какие они есть, и при необходимости синтезирую их с западными инструментами».
Затем слово было дано музыке. Группа «Заман» (Салех Мамедов – бас-гитара, Эйваз Гашимов – ударные инструменты, Фаган Рахманоглу – духовые инструменты и пианист, композитор Васиф Гусейн (одновременно художественный руководитель группы)) представила интересную программу. В концертной программе прозвучали песни «Давным-давно», «Время» Васифа Гусейна; «Весна», «Импровизация» Вагифа Мустафазаде; «Межзвёздное пространство» Ханса Циммера и национальная казахская песня «Япурай». Казахские любители музыки встретили концерт с большим интересом и наградили исполнителей аплодисментами.
Следует отметить, что композитор Вагиф Мустафазаде (1940-1979), считающийся легендой Азербайджанского джазового искусства, обладал оригинальной манерой исполнения. Он создал новый жанр музыки – джаз-мугам, соединив наши мугамы с джазовыми техниками.
И сегодня многие музыканты используют в своих выступлениях синтез джаз-мугама, созданный Вагифом Мустафазаде.