Noyabrın 2-dən 10-dək İstanbulda 41-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisi keçiriləcək. Azərbaycan ilk dəfə dünyanın bu nüfuzlu kitab sərgisində “fəxri qonaq ölkə” qismində iştirak edəcək. Bu münasibətlə İstanbulda tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyi Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli, Türkiyədəki səfirliyimizin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov, Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Yayımlar Baş İdarəsinin rəhbəri Taner Beyoğlu, TÜYAP sərgi təşkilatçılığı şirkətinin baş direktoru İlhan Ersözlü, Türkiyə Nəşriyyatçılar İttifaqı idarə heyətinin rəhbəri Kenan Kocatürk və digər şəxslər iştirak ediblər. Akif Marifli çıxışında deyib ki, son illər qardaş ölkənin aidiyyəti qurumlarının dəstəyi ilə Azərbaycan-Türkiyə kitabxanaları arasında əlaqələr genişlənir, təcrübə və kitab mübadiləsi aparılır.
Eyni zamanda son dörd il ərzində Türkiyə nəşriyyatları Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində davamlı iştirak edirlər. Bildirilib ki, Azərbaycan bu il İstanbul sərgisinə ilk dəfə 10 nəşriyyat və ondan artıq yazar ilə qatılacaq. Bundan əlavə, mədəniyyət sahəsi üzrə müxtəlif tədbirlər təşkil olunacaq. Digər çıxış edənlər ölkələrimiz arasındakı qardaşlıq və sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıblar. Qeyd edək ki, builki İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi “Uşaqlıq şənlikdir” şüarı altında keçiriləcək.
Sərginin “fəxri yazıçısı” Türkiyənin uşaq və gənclik ədəbiyyatına böyük töhfə vermiş yazar Yalvaç Ural olacaq.

Со 2-го по 10-е ноября в Стамбуле пройдёт 41-я Международная Книжная Ярмарка. Впервые Азербайджан примет участие в этой престижной в мире книжной ярмарке в качестве «почётного гостя». По этому поводу в Стамбуле было организовано мероприятие.
В мероприятии приняли участие Акиф Марифли, руководитель отдела книжной индустрии Министерства Культуры; Самир Аббасов, директор Азербайджанского Культурного Центра при нашем посольстве в Турции; Танер Бейоглу, руководитель Управления Библиотек и Публикаций Министерства Культуры и Туризма Турции; Ильхан Эрсёзлю, генеральный директор компании по организации выставок TÜYAP; Кенан Коджатюрк, глава правления Союза Издателей Турции и другие лица. Акиф Марифли в своём выступлении отметил, что в последние годы при поддержке соответствующих учреждений братской страны расширяются связи между библиотеками Азербайджана и Турции, происходит обмен опытом и книгами.
При этом на протяжении последних четырёх лет турецкие издательства постоянно участвуют в Бакинской Международной Книжной Ярмарке. Он сообщил, что Азербайджан впервые примет участие в Стамбульской выставке с 10 издательствами и более 10 авторами. Кроме того, будут организованы различные мероприятия в сфере культуры. Другие выступавшие говорили о братстве и тесном сотрудничестве между нашими странами. Отметим, что в этом году Стамбульская Международная Книжная Ярмарка пройдёт под лозунгом «Детство – это праздник».
«Почётным писателем» выставки станет Ялвач Урал, писатель, внёсший большой вклад в детскую и юношескую литературу Турции.