Sentyabrın 18-də M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında Üzeyir Hacıbəyli XVI Beynəlxalq Musiqi Festivalının açılış konserti olub. Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmiləri, tanınmış mədəniyyət xadimləri, musiqisevərlər iştirak ediblər. Əvvəlcə qonaqlar Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzi tərəfindən filarmoniyanın foyesində nümayiş etdirilən "Mədəniyyətimiz naxışların izi ilə" adlı sərgi ilə tanış olublar.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova bu gün adını Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti salnaməsinə qızıl hərflərlə yazdırmış dahi bəstəkar, musiqişünas, pedaqoq, publisist, ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 139-cu ildönümümün tamam olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, 18 sentyabr həm də böyük bəstəkarın şərəfinə ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür. 1995-ci il sentyabrın 18-də Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən hər il sentyabr ayının 18-də “Üzeyir musiqi günü”nün keçirilməsi haqqında fərman imzalayıb. Dahi bəstəkarın doğum günü ölkəmizdə böyük təntənə ilə qeyd olunur. Bu tədbirlərin ən əhəmiyyətlisi ilə Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2009-cu ildən keçirilən Üzeyir Hacıbəyli adına Beynəlxalq Musiqi Festivalıdır. Adıçəkilən mötəbər musiqi bayramının bu il 16-cı dəfə gerçəkləşir.
Qeyd olunub ki, sentyabrın 18-dən 28-dək keçiriləcək festivalın proqramı üzrə Bakı ilə yanaşı, Şuşa, Gəncə, Şəmkir, Lənkəran və Naxçıvanda maraqlı tədbirlər, konsertlər təşkil ediləcək. Eyni zamanda bütün ölkə üzrə bu münasibətlə silsilə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Tədbirlər açıq və qapalı məkanlarda konsertlər, tamaşalar, sərgilər, elmi konfrans və ustad dərslərini əhatə edir. Budəfəki festivalda ABŞ, Almaniya, Xorvatiya, Vyana, Türkiyə, Rusiya, Koreya, İspaniya, Braziliya və digər ölkələrdən solist və bədii kollektivlər iştirak edir. İlk dəfə olaraq bu festival çərçivəsində Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərəfindən UNESCO nəzdində fəaliyyət göstərən Ənənəvi Musiqi və Rəqs üzrə Beynəlxalq Şuranın (ICTMD) simpoziumu təşkil olunur. Simpozium çərçivəsində “Qədim mirasın əks-sədaları: türk mədəniyyətlərində və ondan kənarda musiqi və rəqs irsinin tədqiqi” adlı müzakirə və panellər keçirilir. Nazir müavini söyləyib ki, ənənəvi festivalın ən önəmli məqamı isə 2021-ci ildən onun xəritəsinə mədəniyyət paytaxtımız, Üzeyir bəyin doğma yurdu Şuşa şəhərinin də əlavə olunmasıdır: "Builki festivalda da Şuşa şəhərində bir sıra tədbirlər nəzərdə tutulub. Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı kollektivinin ifasında Şərqin ilk muğam operası – Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” ölməz əsərinin tamaşası nümayiş olunacaq.
Eyni zamanda Şuşadan daha bir görkəmli bəstəkarımız, Xalq artisti Süleyman Ələsgərovun 100 illiyinə həsr olunmuş konsert keçiriləcək. Əminik ki, Üzeyir Hacıbəyli XVI Beynəlxalq Musiqi Festivalı da uzun müddət musiqisevərlərin zövqünü oxşayacaq, qəlblərində silinməz izlər qoyacaq. Üzeyir Hacıbəylinin sənəti tarixi-mədəni irsimizin ayrılmaz bir parçası kimi daim öz dəyərini qoruyub saxlayacaq". Daha sonra konsert proqramı təqdim olunub. Konsertdə Ü.Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri (bədii rəhbər və baş dirijor: Əməkdar artist Fuad İbrahimov), Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası (bədii rəhbər: Xalq artisti Gülbacı İmanova), Xalq artisti Ülviyyə Hacıbəyova (piano), Əməkdar artistlər Ramil Qasımov (tenor), İnarə Babayeva (soprano), respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatı Mahir Tağızadə (bariton) çıxış ediblər.
Proqramda Ü.Hacıbəylinin "Koroğlu" operasından "Uvertüra", "Firuzə" operasından "Firuzənin ariyası", xor və orkestr üçün "Bahar nəğməsi", bariton, xor və orkestr üçün "Kantata", "Milli marş", S.Ələsgərovun səs və orkestr üçün "Eşq olsun sənətkara" balladası, M.Mirzəyevin "Böyük ustada ithaf" poeması, İ.Hacıbəyovun piano və orkestr üçün "Cəngi" rapsodiyası, Ə.Cavidin Üzeyir bəyə ithaf olunmuş 9 variasiya (orkestr üçün işləyəni Ayaz Qəmbərli), F.Əmirovun "Üzeyir Hacıbəyliyə ithaf", V.Allahverdiyevin "Aşıqsayağı" (Üzeyir bəyə ithaf) və S.Hacıbəyovun "Karvan" simfonik lövhəsi səsləndirilib. Möhtəşəm gecədə ifa olunan hər bir əsər adını Azərbaycanın mədəniyyət salnaməsinə qızıl hərflərlə yazdıran fədakar şəxsiyyətin əziz xatirəsinə ehtiramın ifadəsi kimi yaddaşlara köçüb. Bütün çıxışlar gurultulu alqışlarla qarşılanıb.

18 сентября в Азербайджанской государственной академической филармонии имени М.Магомаева состоялся концерт-открытие XVI Международного музыкального фестиваля имени Узеира Гаджибейли. В мероприятии приняли участие представители Министерства культуры, известные деятели культуры, любители музыки. Сначала гости ознакомились с выставкой «Наша культура в следах узоров», представленной Научно-методическим и специализированным центром культуры в фойе филармонии.
Заместитель министра культуры Саадат Юсифова отметила сегодня, что исполняется 139 лет со дня рождения Узеира Гаджибейли, гениального композитора, музыковеда, педагога, публициста, общественного деятеля, имя которого золотыми буквами вписано в летопись музыкальной культуры Азербайджана. Она сообщила, что 18 сентября в честь великого композитора также является Национальным днем музыки в нашей стране. 18 сентября 1995 года Общенациональный лидер Гейдар Алиев подписал указ о ежегодном проведении 18 сентября «Дня музыки Узеира». День рождения гениального композитора в нашей стране отмечают с большой торжественностью. Важнейшим из этих мероприятий является Международный музыкальный фестиваль Узеира Гаджибейли, который с 2009 года организуют Фонд Гейдара Алиева и Министерство культуры. В этом году престижный музыкальный фестиваль пройдет в 16-й раз.
Было отмечено, что согласно программе фестиваля, который пройдет с 18 по 28 сентября, наряду с Баку будут организованы интересные мероприятия и концерты в Шуше, Гяндже, Шамкире, Лянкяране и Нахчыване. При этом планируется провести по этому поводу ряд мероприятий по всей стране. Мероприятия включают в себя концерты на открытом воздухе и в закрытых помещениях, спектакли, выставки, научные конференции и мастер-классы. В нынешнем фестивале принимают участие солисты и творческие коллективы из США, Германии, Хорватии, Вены, Турции, России, Кореи, Испании, Бразилии и других стран. Впервые в рамках этого фестиваля Азербайджанская национальная консерватория организует симпозиум Международного совета традиционной музыки и танца (ICTMD), действующего при ЮНЕСКО. В рамках симпозиума пройдут обсуждения и панельные дискуссии на тему «Отголоски древнего наследия: изучение наследия музыки и танца в тюркских культурах и за их пределами». Заместитель министра отметила, что самым важным аспектом традиционного фестиваля является то, что с 2021 года на его карту добавлен город Шуша, родной город Узеир-бея, наша культурная столица: «В рамках фестиваля в этом году в городе Шуша запланирован ряд мероприятий. Азербайджанский государственный академический театр оперы и балета представит первую в истории Востока мугамную оперу – бессмертное произведение Узеира Гаджибейли «Лейли и Меджнун». Тогда же состоится концерт, посвященный 100-летию другого выдающегося композитора родом из Шуши, народного артиста Сулеймана Алескерова. Мы уверены, что XVI Международный музыкальный фестиваль имени Узеира Гаджибейли еще долго будет радовать любителей музыки и оставит неизгладимый след в их сердцах. Искусство Узеира Гаджибейли навсегда сохранит свою ценность как неотъемлемая часть нашего исторического и культурного наследия».
Позже была представлена концертная программа. На концерте выступили Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени У.Гаджибейли (художественный руководитель и главный дирижер: заслуженный артист Фуад Ибрагимов), Азербайджанская государственная хоровая капелла (художественный руководитель: народная артистка Гюльбаджи Иманова), народная артистка Ульвия Гаджибекова (фортепиано), заслуженные артисты Рамиль Гасымов (тенор), Инара Бабаева (сопрано), лауреат республиканских и международных конкурсов Махир Тагизаде (баритон).
В программе прозвучали «Увертюра» из оперы «Кёроглу», «Ария Фирузы» из оперы «Фируза», «Весенняя песня» для хора и оркестра, «Кантата» для баритона, хора и оркестра, «Государственный гимн» У.Гаджибейли, баллада «Да здравствует творец» для голоса и оркестра С.Алескерова, поэма М. Мирзаева «Посвящение великому мастеру», рапсодия «Джанги» для фортепиано с оркестром И.Гаджибекова, 9 вариаций, посвященных Узеир бею А.Джавида (аранжировка для оркестра Аяза Гамбарлы), «Посвящение Узеиру Гаджибейли» Ф.Амирова, «Ашыгсаяги» В. Аллахвердиева (Посвящение Узеир беку) и Симфоническая зарисовка «Караван» С.Гаджибекова. Каждое произведение, исполненное в эту великолепную ночь, запомнилось как выражение уважения к светлой памяти самоотверженной личности, вписавшей золотыми буквами свое имя в летопись культуры Азербайджана. Все выступления были встречены бурными аплодисментами.