2024-cü ilin dekabr ayında Azərbaycanın Xalq şairi, ictimai xadim, Dövlət mükafatları laureatı Nəbi Xəzrinin (Nəbi Ələkbər oğlu Babayevin) anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Nəbi Xəzri Azərbaycan ədəbiyyatını yeni poetik obrazlarla zənginləşdirərək onun inkişafında özünəməxsus rol oynamış görkəmli söz ustasıdır. Çoxcəhətli yaradıcılığı boyu sənətkar insanın mənəvi aləminin saflığını geniş lirik-epik lövhələrlə tərənnüm etmiş və daim ülvi ideallarla yaşamağa çağırmışdır. Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni yaddaşının bir çox səhifələri onun yüksək vətəndaşlıq qayəsindən yoğrulan əsərlərində öz bədii təcəssümünü tapmışdır. Təbiət gözəlliklərinə vurğunluq və doğma torpağa bağlılıq hissləri aşılayan Nəbi Xəzri poeziyası dərin lirizmi, ifadə tərzi və həyata fəlsəfi münasibəti ilə səciyyələnir. Nəbi Xəzrinin dram əsərləri Azərbaycan teatrlarında uğurla tamaşaya qoyulmuş və müəllifinə şöhrət qazandırmışdır. Nəbi Xəzri eyni zamanda ictimai xadim kimi səmərəli fəaliyyət göstərmiş, Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin xarici ölkələrdə təbliği istiqamətində təqdirəlayiq işlər görmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına töhfələr vermiş Xalq şairi Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

В декабре 2024 года исполняется 100 лет со дня рождения Народного поэта Азербайджана, общественного деятеля, лауреата Государственных премий Наби Хазри (Наби Алекбер оглу Бабаева).
Наби Хазри – выдающийся мастер слова, сыгравший особую роль в развитии азербайджанской поэзии, обогатив ее новыми поэтическими образами. В своем многогранном творчестве мастер произведениями в лиро-эпическом жанре воспевал чистоту духовного мира человека и постоянно призывал жить высокими идеалами. В его произведениях, в которых отражены высокие гражданские убеждения автора, нашли свое художественное воплощение многие страницы историко-культурной памяти азербайджанского народа. Поэзия Наби Хазри, прививающая чувства влюбленности в красоту природы и привязанности к родной земле, характеризуются глубоким лиризмом, стилем изложения и философским отношением к жизни. Драматические произведения Наби Хазри с успехом ставились в азербайджанских театрах и снискали славу автору. В то же время Наби Хазри осуществлял плодотворную деятельность как общественный деятель, многое сделал для пропаганды азербайджанской культуры и искусства в зарубежных странах.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 100-летнего юбилея Народного поэта Наби Хазри, внесшего вклад в развитие азербайджанской литературы, постановляю:
1.Министерству культуры Азербайджанской Республики с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и реализовать план мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем Наби Хазри.