Rəqəmsal yaradıcı həftəsonu elan olunur
Azərbaycanda 2024-cü il mayın 31-dən iyunun 3-dək elan olunan Rəqəmsal Yaradıcı Həftəsonu (Digital Creative Weekend) çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə genişmiqyaslı oyun festivalı – “Gamesummit 2024”, ICESCO-nun “A-Hub Akselerasiya Proqramı”nın (2023-cü il üzrə) dünya finalı təşkil ediləcək.
Mayın 31-də Bakı Kristal Zalında dünyaca məşhur pop musiqiçisi Con Nyumanın açılış konserti ilə başlayacaq oyun sammiti festival, performans və oyun konfransı olmaqla 3 hissədən ibarət olacaq və 3500-dən çox kompyuter oyunu həvəskarlarını, oyun tərtibatçılarını və şirkətləri, icmaları, İT startapları eləcə də müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələrini bir araya gətirəcək.
Tədbir çərçivəsində aparıcı xarici və yerli ekspertlərin iştirakı ilə beynəlxalq biznes konfransının təşkili, yerli şirkətlər arasında ən yaxşı kompyuter oyunu üzrə müsabiqənin keçirilməsi, həmçinin “Yaradıcı” brendi, rəqəmsal incəsənət, animasiya və digər sərgi pavilyonlarının yaradılması nəzərdə tutulub.
Konfransdan əlavə, ziyarətçilərə müxtəlif interaktiv əyləncələr - arkad maşınları, VR zonası və müstəqil yerli tərtibatçıların oyunlarının nümayişi baş tutacaq. Sammitdə “e-Sports” kateqoriyası üzrə müxtəlif yarışmalar, “Cosplay” (xüsusi personajların həvəskar şəxslər tərəfindən təmsil və nümayiş etdirilməsi), “K-pop” (Koreya pop musiqisi) rəqsləri və musiqili çıxışlar, həmçinin “AzDimension” studiyası tərəfindən həmin günədək elan olunmamış oyunlar təqdim olunacaq.
“Gamesummit” oyun texnologiyası sahəsində olan ən son nailiyyətlərini nümayiş etdirmək,  müstəqil oyun tərtibatçılarına istedadlarını üzə çıxartmaq və peşəkarlar oyunçularla əlaqə qurmaq üçün platforma rolunu oynayacaq.
İyunun 2-də Bakı Kristal Zalında ICESCO-nun “A-Hub Akselerasiya Proqramı”nın (2023-cü il üzrə) dünya finalı, iyunun 3-də Şuşada mükafatlandırma mərasimi baş tutacaq.
Qeyd edək ki,  “A-Hub Akselerasiya Proqramı” ICESCO-ya üzv ölkələrdə 2021-ci ildən etibarən innovativ inkişaf sahəsində təşəbbüslərin dəstəklənməsi, biznes subyektlərinin və gənclərin bu sahəyə marağının artırılması, mədəniyyət sahəsi ilə özəl yaradıcı sahibkarlıq subyektlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə həyata keçirilir.
İyunun 3-də Şuşada 3 panel sessiyadan ibarət “Beynəlxalq Sahibkarlar Forumu” keçiriləcək. Forum çərçivəsində “Startapların və gələcək inklüziv texnologiyaların önəmi”, “Sahibkarlıq vasitəsilə qadınların gücləndirilməsi: Trendlər və Çağırışlar” mövzularında müzakirələr aparılacaq.
Tədbirlər Azərbaycan Respublkası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının müvafiq bəndinin icrası ilə əlaqədar mədəniyyət və yaradıcı sənayelərin sənaye kimi formalaşmasının və bazar iştirakçılarının fəaliyyətinin dəstəklənməsi, o cümlədən istehsalat bazasının təkmilləşdirilməsi və sahəvi klasterləşmənin təşviqi məqsədilə həyata keçiriləcək.

Объявляются Выходные цифрового творчества
В рамках объявленных в Азербайджане Выходных цифрового творчества (Digital Creative Weekend) с 31 мая по 3 июня 2024 года при поддержке Министерства культуры пройдет масштабный игровой фестиваль - "Gamesummit 2024", будет организован мировой финал «Программы ускорения A-Hub» ICESCO ("A-Hub Acceleration Programme" (за 2023 год)).
Игровой саммит начнется с концерта, на котором выступит всемирно известный поп-музыкант Джон Ньюман 31 мая в Baku Crystal Hall, и будет состоять из 3-х частей: фестиваля, перформанса и игровой конференции, а также соберет вместе более 3500 энтузиастов компьютерных игр, разработчиков игр и компаний, сообществ, ИТ-стартапов, представителей различных государственных структур.
В рамках мероприятия планируется организовать международную бизнес-конференцию с участием ведущих зарубежных и отечественных экспертов, провести конкурс на лучшую компьютерную игру среди местных компаний, а также создать выставочные павильоны бренда «Творец» («Yaradıcı»), цифрового искусства, анимации и других различных направлений.
Помимо конференции посетителям будут предложены различные интерактивные развлечения – игровые автоматы, зона Виртуальной реальности и демонстрация игр от независимых местных разработчиков. На саммите пройдут различные соревнования по номинациям «Киберспорт», «Косплей» (изображение и демонстрация любителями специальных персонажей), «K-ПОП» (корейская поп-музыка), танцы и музыкальные представления, а также Студия AzDimension представит не анонсированные до этого дня игры.
Игровой Саммит («Gamesummit») станет платформой для демонстрации последних достижений в игровых технологиях, демонстрации талантов для независимых разработчиков игр, и сыграет роль платформы для общения профессиональных геймеров.
Мировой финал «Программы ускорения A-Hub» ICESCO ("A-Hub Acceleration Programme") (на 2023 год) пройдет 2 июня в Бакинском Кристал Холле, а церемония награждения состоится 3 июня в Шуше.
Следует отметить, что «Программа акселерации A-Hub» реализуется в странах-членах ИСЕСКО с 2021 года в целях поддержки инициатив в сфере инновационного развития, повышения интереса субъектов бизнеса и молодежи к этой сфере, а также с целью создания взаимосвязей между субъектами частного творческого предпринимательства со сферой культуры.
3 июня в Шуше пройдет «Международный форум предпринимательства», состоящий из трех панельных сессий. В рамках форума пройдут дискуссии на темы «Значение стартапов и будущих инклюзивных технологий», «Расширение прав и возможностей женщин через предпринимательство: тенденции и вызовы».
Мероприятия проводятся с целью пропаганды поддержки формирования культурных и креативных индустрий как отраслей промыщленности и поддержки деятельности участников рынка, включая улучшение производственной базы и содействие отраслевой кластеризации в связи с реализацией соответствующего пункта Плана действий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утверждённого Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 июля 2022 года.