Mayın 13-də Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə “Şuşa –İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılış mərasimi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Maldiv Respublikasının dhivehi dili, mədəniyyət və irs naziri Adam Nasir İbrahim arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan nazir “Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılış mərasimində iştirakına görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanın Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni zənginliklərindən söz açan nazir bu qədim şəhərin xalqımıza bəxş etdiyi görkəmli mədəniyyət və ədəbiyyat xadimləri haqqında məlumat verib.
Nazir bu il Azərbaycanın qlobal əhəmiyyətli bir tədbirə – BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, COP29-da iqlim dəyişikliyinin mədəniyyət sahəsinə təsiri, habelə ətraf mühitin qorunmasında mədəniyyətin rolu məsələləri ilə bağlı xüsusi müzakirələr aparılacaq
Maldiv Respublikasının dhivehi dili, mədəniyyət və irs naziri Adam Nasir İbrahim ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirib, “Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılışının yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb.
Qonaq nazir ölkəmizlə mədəni əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını deyib, mədəniyyət günlərinin təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

On May 13, a bilateral meeting took place between Adil Karimli, the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, and Adam Naseer Ibrahim, the Minister of Dhivehi Language, Culture, and Heritage of the Republic of Maldives, who is visiting our country for the official opening ceremony of the year "Shusha, the Cultural Capital of the Islamic World 2024."
Welcoming the guest, the Minister conveyed his gratitude for his participation in the official opening ceremony of the year "Shusha, the Cultural Capital of the Islamic World 2024."
Speaking about the historical and cultural treasures of Shusha city in Azerbaijan, the Minister gave information about outstanding figures of culture and literature whom this ancient city presented to our people.
The Minister noted that this year Azerbaijan was expected to host a globally important event: the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). He mentioned that special discussions on the impact of climate change on culture and the role of culture in environmental protection were to be held at COP29.
The Minister of Dhivehi Language, Culture, and Heritage of the Republic of Maldives, Adam Naseer Ibrahim, conveyed his satisfaction with his visit to our country and congratulated his counterpart for the high-level organization of the official opening of the year "Shusha, the Cultural Capital of the Islamic World 2024."
The visiting Minister expressed his interest in cultural cooperation with our country, and ideas were shared about the organization of cultural days.