Mayın 13-də Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə “Şuşa –İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılış mərasimi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Maldiv Respublikasının dhivehi dili, mədəniyyət və irs naziri Adam Nasir İbrahim arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan nazir “Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılış mərasimində iştirakına görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanın Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni zənginliklərindən söz açan nazir bu qədim şəhərin xalqımıza bəxş etdiyi görkəmli mədəniyyət və ədəbiyyat xadimləri haqqında məlumat verib.
Nazir bu il Azərbaycanın qlobal əhəmiyyətli bir tədbirə – BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, COP29-da iqlim dəyişikliyinin mədəniyyət sahəsinə təsiri, habelə ətraf mühitin qorunmasında mədəniyyətin rolu məsələləri ilə bağlı xüsusi müzakirələr aparılacaq
Maldiv Respublikasının dhivehi dili, mədəniyyət və irs naziri Adam Nasir İbrahim ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirib, “Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılışının yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb.
Qonaq nazir ölkəmizlə mədəni əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını deyib, mədəniyyət günlərinin təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

13 мая состоялась двусторонняя встреча между министром культуры Азербайджанской Республики Адилем Керимли и министром языка, культуры и наследия дивехи Мальдивской Республики Адамом Насиром Ибрагимом, находящимся с визитом в нашей стране в рамках официальной церемонии открытия года «Шуша – культурная столица Исламского мира 2024».
Приветствуя гостя, министр выразил ему благодарность за участие в официальной церемонии открытия года «Шуша – культурная столица Исламского мира 2024».
Говоря об исторических и культурных богатствах города Шуша Азербайджана, министр дал информацию о выдающихся деятелях культуры и литературы, которых этот древний город подарил нашему народу.
Министр отметил, что в этом году в Азербайджане пройдёт событие мирового значения - 29-я сессия Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Было доведено до сведения, что на COP29 пройдут специальные дискуссии относительно влияния изменения климата на культуру, а также роли культуры в защите окружающей среды.
Министр языка, культуры и наследия дивехи Мальдивской Республики Адам Насир Ибрагим выразил удовлетворение визитом в нашу страну и поздравил с организацией на высоком уровне церемонии официального открытия года «Шуша – культурная столица Исламского мира 2024».
Министр сообщил, что они заинтересованы в культурном сотрудничестве с нашей страной, состоялся обмен идеями относительно организации дней культуры.