Mədəni İrs Forumu başa çatıb
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində "Gülüstan" Sarayında keçirilən Mədəni İrs Forumu başa çatıb. Dekabrın 19-da forumun "Mədəni irs və müasir memarlıq: şəhərsalma prinsipləri" mövzusunda sonuncu panel sessiyası keçirilib. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini Əməkdar memar İlqar İsbatovun moderatorluğu ilə gerçəkləşən paneldə "Müasir Azərbaycan memarlığının inkişafı, milli elementlər və dizayn", "Dayanıqlı şəhərsalma prinsipləri", "İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə memarlıq və şəhərsalma. Ağıllı şəhərlər", "Böyük Qayıdış” proqramının reallaşdırılması: çağırışlar və hədəflər", "Müasir şəhərlər və urbanizasiya məsələləri" və "Şəhərsalma və abidələrin qorunması" mövzularında çıxışlar dinlənilib.
Çıxışlardan əvvəl iştirakçılar panelin mövzusu ilə bağlı Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış videoçarxı izləyiblər. ADA Universitetinin icraçı prorektoru Fariz İsmayılzadə qeyd edib ki, bu gün azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılır: "Bununla bağlı təhsil ocağında tələbələr arasında sorğu da keçirilib. Hesab edirəm ki, bu sahədə azad olunmuş ərazilərimizdə məskunlaşacaq insanların fikirlərini öyrənmək çox vacibdir". Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin məsləhətçisi Faiq Hacıyev azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"na uyğun olaraq, 2026-cı ilə kimi Ağdam rayonunda 1 şəhər 12 kənd, Füzuli rayonunda 1 şəhər 10 kənd, Xocavənd rayonunda Hadrut qəsəbəsi və Tuğ kəndi layihələndirilərək inşa ediləcək.
Eyni zamanda genişmiqyaslı quruculuq işləri çərçivəsində tarixi-mədəni abidələrimizin bərpası da diqqət mərkəzindədir. Bu istiqamətdə də işlər həyata keçirilir. Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi Tarixi-mədəni irsin idarə olunması və qorunması şöbəsinin müdiri Müslim İmranlı Şuşa şəhəri üçün hazırlanmış baş planın mövcud olan bütün abidələri əhatə etdiyini vurğulayıb: “Uzun illər müzakirələr aparılsa da, ölkəmizdə hələ də abidələrin mühafizə zonalarının müəyyən edilməsi ilə bağlı problemlər mövcuddur. Ümid edirik ki, yaxın illərdə bu məsələ öz həllini tapacaq”. "Azərdövlətlayihə" Dövlət Baş Layihə İnstitutu Şəhərsalma şöbəsinin müdiri Rafik Mirzəyev hazırda bütün dünya əhatə edən urbanizasiya prosesi barədə söz açıb. Deyib ki, ölkəmizdə 79 şəhər mövcuddur. Hesablamalara görə, 30 şəhərin əhalisi 15 mindən, o cümlədən 4 şəhərin əhalisi 5 mindən aşağıdır. Hazırda əhalinin 56,4 faizi şəhər yerlərində yaşayır. Bu da təxminən 5,5 milyona yaxın əhali deməkdir".
Sonda tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb. Bununla da ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Mədəni İrs Forumu başa çatıb.

The Cultural Heritage Forum organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture as part of the 100th anniversary of Heydar Aliyev in the "Gulustan" Palace  is closed. On December 19, the last panel session of the forum on "Cultural heritage and modern architecture: principles of urban planning" was held. "Development of modern Azerbaijani architecture, national elements, and design", "Principles of sustainable urban planning", "Architecture and urban planning in territories liberated from occupation. Smart cities", "Great Return", “Implementation of the program: challenges and goals", "Modern cities and urbanization issues" and "Urban planning and preservation of monuments" topics were heard in the panel moderated by Honored architect Ilgar Isbatov, Deputy Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture.
Before the speeches, the participants watched a video prepared by the Ministry of Culture on the topic of the panel. Fariz Ismayilzadeh, Executive Vice Rector of ADA University, noted that large-scale restoration and construction works are being carried out in the liberated areas today: "In this regard, a survey was conducted among students at the educational institution. I think it is very important to learn the opinions of the people who will settle in our liberated areas in this area." Faig Hajiyev, adviser of the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan, provided information about the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation belonging to the Karabakh economic region (except for Shusha district). He said that in accordance with the "1st State Program on the Great Return to the Territories Liberated from Occupation of the Republic of Azerbaijan", 1 city and 12 villages in Aghdam district, 1 city and 10 villages in Fuzuli district, Hadrut settlement and Tugh village in Khojavand district will be designed and built by 2026.
At the same time, restoration of our historical and cultural monuments within the framework of large-scale construction works is also in focus. Work is being carried out in this direction as well. Muslim Imranli, head of the department of management and protection of historical and cultural heritage of the Administration of Shusha City State Reserve, emphasized that the master plan prepared for Shusha city covers all existing monuments: "Despite many years of discussions, there are still problems related to the determination of monument protection zones in our country. We hope that this issue will be resolved in the coming years." Rafik Mirzayev, head of the Urban Development Department of the "Azerdovlatlayiha" Head State Design Institute, spoke about the urbanization process that currently covers the whole world. He said that there are 79 cities in our country. According to calculations, the population of 30 cities is less than 15 thousand, including 4 cities whose population is less than 5 thousand. Currently, 56.4 percent of the population lives in urban areas. That is about 5.5 million people."
At the end, the questions of the event participants were answered. Thus, the Cultural Heritage Forum held for the first time in our country came to an end.