“Gülüstan” Sarayında keçirilən Mədəni İrs Forumu dekabrın 18-də açılış mərasimindən sonra işini panel sessiyalarla davam etdirib.
“Təsviri sənət və müasir çağırışlar” adlı ilk panel “Yeni Qallery” Bakı İncəsənət Mərkəzinin rəhbəri, sənətşünas Rafael Gülməmmədovun moderatorluğu ilə gerçəkləşib.
Təsviri sənət sahəsində təhsil mövzusunda danışan Xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru professor Natiq Əliyev bu istiqamətdə görülən işlər, universitet olaraq tələbə rəssamlara yaratdıqları şərait, müştərək sərgi və müsabiqələr barədə məlumat verib. Deyib ki, uşaqlara kiçik yaşlarından, hətta uşaq bağçasından təsviri sənətlə bağlı bilgilər verilməlidir. Sonrakı mərhələlərdə bu zəncirin qırılmamasına diqqət yetirilməlidir. Rektor rəssamlıq təhsilində magistratura pilləsində müəyyən problemlərin olduğunu da diqqətə çatdırıb: “Son illər rəssamlıq sənətinə qızların daha çox gəliri və daha çox interyer-dizayn ixtisasını seçirlər. Təəssüf ki, klassik ixtisaslara maraq azalır. Buna görə də klassik ixtisaslara maraq artırmaq üçün təbliğat xarakterli işlər aparırıq”.
Xalq rəssamı, heykəltaraş Hüseyn Haqverdi çıxışında müasir şəhərsalmada rəssam işinin, demək olar ki, nəzərə çarpmadığını qeyd edib. Bildirib ki, paytaxt və bölgələrdə vaxtilə hazırlanmış mozaik əsərlər diqqətdən kənarda qalıb, bir çoxu isə baxımsızlıqdan dağılmaq təhlükəsi ilə üz-üzədir. İnteryer və eksteryerdə mozaik panno və tablolara diqqət artırılmalıdır.
Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə ənənəvi sənətin müasir dildə ifadəsi məsələsinə toxunub. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çap olunan "İlmələrin rəqsi" kitabından danışan rəssam bu layihənin xalça sənətimizin, xalça məktəblərimizin dünyada təbliği baxımından önəmini qeyd edib. Deyib ki, İrəvan xalça məktəbi sahəsində
apardığı tədqiqatlar üzrə daha bir nəşr ərsəyə gələcək.
Rəssam Anar Hüseynzadə rəqəmsal incəsənətlə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, Qarabağ səfərlərinin rəssam kimi fəaliyyətlərində maraqlı bir iz qoyduğunu diqqətə çatdırıb. A.Hüseynzadə həmçinin rəssam əməyinin kapitala çevrilməsi üçün təhsildə marketinq üzrə ixtisasların açılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Çıxışlardan sonra qeyd olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

After the opening ceremony on December 18, the Cultural Heritage Forum held at the  "Gulustan" Palace continued its work with panel sessions.
The first panel entitled "Fine art and modern challenges" was moderated by art critic Rafael Gulmammadov, head of "Yeni Gallery" Baku Art Center.
Talking about education in the field of fine arts, People's Artist, Rector of the Azerbaijan Academy of Arts, Professor Natig Aliyev provided information about the work done in this direction, the conditions created by the university for student artists, joint exhibitions, and competitions. He said that children should be given information about art from a young age, even in kindergarten. Care should be taken not to break this chain in later stages. The rector also pointed out that there are certain problems in the master's degree in art education: "In recent years, girls earning more and more from the art of painting and are increasingly choosing the specialty of interior designer.. Unfortunately, interest in classical specialties is declining. That's why we are doing promotional work to increase interest in classical specialties."
People's artist, and sculptor Huseyn Hagverdi noted in his speech that the artist's work is almost invisible in modern urban planning. He said that the mosaic works made in the capital and regions have been neglected, and many of them are in danger of falling apart due to neglect. Attention should be paid to mosaic panels and paintings in the interior and exterior.
People's artist Eldar Mikayilzadeh touched on the issue of expressing traditional art in modern language. Talking about the book "Dance of Loops" published by the Heydar Aliyev Foundation, the artist noted the importance of this project in terms of promoting our carpet art and carpet schools in the world. He said that another publication will be prepared based on his research in the field of Iravan carpet school.
Artist Anar Huseynzadeh shared his thoughts on digital art. He pointed out that his visits to Karabakh left an interesting mark on his activities as an artist. A. Huseynzadeh also noted the necessity of opening marketing specialties in education in order to turn artists’ work into capital.