Oktyabrın 23-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Mədəniyyət Nazirliyi və UNESCO-nun Ümumdünya İrs Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “İpək Yolu Volqa-Xəzər Dəhlizi: Birinci İllik Subregional” konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə ölkəmizlə yanaşı Qazaxıstan, Türkmənistan, İngiltərə, Yaponiya, Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikası və İrandan olan nümayəndələr iştirak edirlər.
Konfransın təşkil olunmasının məqsədi “İpək Yolu Volqa-Xəzər Dəhlizi Transsərhəd Nominasiyası”na təqdim ediləcək mədəni irs obyektlərinin müəyyənləşdirilməsi, müvafiq sənədlərin dəhlizə daxil olan 5 ölkənin hökumət nümayəndələri, milli əlaqələndiriciləri, yerli və beynəlxalq ekspertlərlə müzakirə olunmasıdır.
Konfransda layihəyə daxil olan ölkələrin rəsmiləri, Ümumdünya İrs Mərkəzi, Yaponiyanın Teikyo Universiteti, Böyük Britaniyanın London Universitet Kolleci və Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Araşdırmaları İnstitutunun (BMAAİ) ekspertləri arasında nominasiyanın sənədləşməsi haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə UNESCO-nun Dünya İrs Komitəsinin təşəbbüsü ilə irihəcmli “Transsərhəd İpək Yolu abidələrinin Dünya İrs Siyahısına nominasiyası” proqramının əhəmiyyətindən danışılıb. Proqramın İpək Yolunun üzərində yerləşən ölkələrin zəngin mədəni irsinin beynəlxalq səviyyədə təbliğ olunmasında əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu yolun təkcə iqtisadi deyil, həm də mədəni sahədə birləşdirici və mövcud olduğu dövrdə keçdiyi ölkələrin həyatında vacib rolu qeyd olunub.
Daha sonra Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistandan olan ekspertlər layihə çərçivəsində görülən işlər barədə təqdimatla çıxış ediblər.

23 октября в Национальном Музее Искусств Азербайджана при совместной организации Министерства культуры и Центра всемирного наследия ЮНЕСКО начала свою работу «Волго-Каспийский Коридор Шелкового Пути: Первая Ежегодная Субрегиональная» конференция.
Наряду с нашей страной в мероприятии принимают участие представители Казахстана, Туркменистана, Англии, Японии, Республики Татарстан Российской Федерации и Ирана.
Целью организации конференции является определение объектов культурного наследия, которые будут представлены на «Трансграничную Номинацию Волго-Каспийского коридора Шелкового пути», обсуждение соответствующих документов с представителями правительств, национальными координаторами, местными и международными экспертами 5 стран, входящих в коридор.
На конференции состоялся обмен мнениями о документации номинации между официальными лицами стран, входящих в проект, экспертами Центра всемирного наследия, Университета Тейке в Японии, Университетского колледжа Лондона в Великобритании и Международного института центральноазиатских исследований (МИЦИ).
На мероприятии говорилось о важности крупномасштабной программы «Номинирование памятников Трансграничного Шелкового пути в Список всемирного наследия», инициированной Комитетом всемирного наследия ЮНЕСКО. Было подчеркнуто значение программы в продвижении на международном уровне богатого культурного наследия стран, расположенных на Шелковом пути, отмечена важная роль этого пути в жизни стран, через которые он проходит не только в экономической, но и в культурной сфере.
Затем с презентацией о проделанной работе в рамках проекта выступили эксперты из Азербайджана, Ирана, Казахстана, России и Туркменистана.