I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu davam edir
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu davam edir.
Oktyabrın 14-də forum çərçivəsində "Mədəni və tarixi irsin qorunması və bərpasında ən yaxşı təcrübələr" adlı panel sessiya keçirilib.
Sessiyadan əvvəl Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva çıxış edərək Azərbaycanın, eləcə də Şuşanın zəngin mədəni irsi haqqında söz açıb.
Tarix elmləri doktoru, professor, kulturoloq Fuad Məmmədov açılış nitqi söyləyərək panel iştirakçılarını qonaqlara təqdim edib.
Qazaxıstanın elmi restavrasiyasiya laboratoriyasının yaradıcısı, bərpaçı alim, akademik Krım Altınbekov fəaliyyəti haqqında panel iştirakçılarına məlumat verib.
Qırğız Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının B.Chamgerchinov adına Tarix, Arxeologiya və Etnologiya İnstitutunun elmi işçisi, Aidai Sulaimanova sadəcə türklər üçün deyil, insanlıq tarixi üçün də böyük önəm kəsb edən Saymalıtaş qayaüstü rəsmləri haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət Əmlakları və Muzeylər Baş İdarəsinin müdiri Zeynep Gül Ünal "Sürətlə inkişaf edən fəlakətlər və böhranlar" mövzusunda çıxış edərək mədəni irsin birləşdirici gücünə toxunub.
Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyası Təsviri İncəsənət İnstitutunun Mədəniyyət şöbəsinin eksperti, Memarlıq şöbəsinin müdiri Mavlyuda Yusupova Özbəkistandakı memarlıq abidələri haqqında məruzə edib.

The First Cultural Forum of the Turkic World, organized by the Ministry of Culture to commemorate the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, is ongoing in Shusha city.
A noteworthy event within the forum was the panel session titled "Best Practices in Preserving and Restoring Cultural and Historical Heritage," conducted on October 14.
Before the session commenced, Sabina Hajiyeva, Head of the Department of Architectural Constructions and Monuments Restoration, delivered a speech shedding light on Azerbaijan's and Shusha's rich cultural heritage.
Dr. Fuad Mammadov, a professor with a Ph.D. in historical sciences and a culture expert, inaugurated the session by introducing the panel members to the attendees. Krim Altinbekov, the founder of the Scientific Restoration Laboratory in Kazakhstan and an accomplished restoration scientist and academician, provided insights into his ongoing activities.
Aidai Sulaimanova, a scientific researcher at the Institute of History, Archeology, and Ethnology named after B. Chamgerchinov of the National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic, discussed the significance of the Saymalitash rock carvings, emphasizing their importance in both Turkic and universal history.
Zeynep Gul Unal, Head of the Directorate for Cultural Heritage and Museums at the Turkish Ministry of Culture and Tourism, addressed the audience with a presentation titled "Rapidly Developing Disasters and Crises." She highlighted the unifying power of cultural heritage during times of crisis.
Mavlyuda Yusupova, an expert from the Culture Department and Head of the Architecture Department at the Institute of Descriptive Art of the Uzbekistan National Academy of Sciences, presented a report on Uzbekistan's architectural monuments.