I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu davam edir
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu davam edir.
Oktyabrın 14-də forum çərçivəsində "Mədəni və tarixi irsin qorunması və bərpasında ən yaxşı təcrübələr" adlı panel sessiya keçirilib.
Sessiyadan əvvəl Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva çıxış edərək Azərbaycanın, eləcə də Şuşanın zəngin mədəni irsi haqqında söz açıb.
Tarix elmləri doktoru, professor, kulturoloq Fuad Məmmədov açılış nitqi söyləyərək panel iştirakçılarını qonaqlara təqdim edib.
Qazaxıstanın elmi restavrasiyasiya laboratoriyasının yaradıcısı, bərpaçı alim, akademik Krım Altınbekov fəaliyyəti haqqında panel iştirakçılarına məlumat verib.
Qırğız Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının B.Chamgerchinov adına Tarix, Arxeologiya və Etnologiya İnstitutunun elmi işçisi, Aidai Sulaimanova sadəcə türklər üçün deyil, insanlıq tarixi üçün də böyük önəm kəsb edən Saymalıtaş qayaüstü rəsmləri haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət Əmlakları və Muzeylər Baş İdarəsinin müdiri Zeynep Gül Ünal "Sürətlə inkişaf edən fəlakətlər və böhranlar" mövzusunda çıxış edərək mədəni irsin birləşdirici gücünə toxunub.
Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyası Təsviri İncəsənət İnstitutunun Mədəniyyət şöbəsinin eksperti, Memarlıq şöbəsinin müdiri Mavlyuda Yusupova Özbəkistandakı memarlıq abidələri haqqında məruzə edib.

В Шуше продолжается I Культурный форум тюркского мира, организованный Министерством Культуры по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева.
14 октября в рамках Форума состоялась панельная сессия "Лучшие практики сохранения и восстановления культурно-исторического наследия".
Перед сессией начальник Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве Культуры Сабина Гаджиева рассказала о богатом культурном наследии Азербайджана, а также города Шуша.
Доктор исторических наук, профессор, культуролог Фуад Мамедов, выступая с вступительной речью, представил гостям участников панельной дискуссии.
Основатель казахстанской научно-реставрационной лаборатории, ученый-реставратор, академик Крым Алтынбеков проинформировал участников дискуссии о своей деятельности.
Научный сотрудник Института истории, археологии и этнологии имени Б.Чамгерчинова Национальной академии наук Кыргызской Республики Аидай Сулайманова выступила с докладом о наскальных рисунках Саймалы Таш, имеющих большое значение не только для тюрков, но и для истории человечества.
Зейнеп Гюль Унал, директор Главного управления культурных ценностей и музеев Министерства культуры и туризма Турции, выступила с речью на тему "Быстро развивающиеся бедствия и кризисы" и затронула тему объединения силы культурного наследия.
Эксперт отдела культуры Института изобразительных искусств Национальной академии наук Узбекистана, заведующая отделом архитектуры Мавлюда Юсупова выступила с докладом об архитектурных памятниках в Узбекистане.