Şuşada TÜRKSOY Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının 40-cı iclası keçirilib
Açılış nitqi söyləyən mədəniyyət naziri Adil Kərimli iclasın əhəmiyyətindən danışıb. İclasda müzakirə olunacaq məsələlərin çox olduğunu bildirən nazir iştirakçıları qərarların qəbul edilməsində fəal olmağa çağırıb.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev builki iclasın əhəmiyyətli bir ilə təsadüf etdiyini bildirib. Deyib ki, bu il Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik, TÜRKSOY-un isə yaradılmasının 30 illik yubileyləridir.
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev iclasın mühüm qərarlarla yadda qalacağını bildirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov qeyd edib ki, 2022-ci il martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının növbədənkənar iclasında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Bununla bağlı tədbirlər haqqında Prezident İlham Əliyev tərəfindən müvafiq sərəncam imzalanıb. Sərəncama uyğun olaraq, bu Şuşada müxtəlif tədbirlər həyata keçirilib.
Qırğız Respublikasının mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin müavini Kayrat İmanaliyev Şuşada olmasından məmnunluğunu söyləyib, iclasda alınacaq qərarların ölkələrimizin gələcək əməkdaşlığına öz töhfəsini verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan mədəniyyət nazirinin birinci müavini Bahodir Axmedov son illər Türk dünyasının müxtəlif əhəmiyyətli layihələrə imza atdığını bildirib. Qeyd edib ki, bu layihələr xalqımızın birliyini daha da gücləndirəcək.
Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Sərdar Çam Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı sayəsində düşməndən azad edilmiş Şuşada belə bir iclasın keçirilməsinin təqdirəlayiq olduğunu söyləyib. O, iki il əvvəl Şuşaya səfər etdiyini, bu müddətdə şəhərin çox gözəlləşdiyini vurğulayıb.
Şimali Kipr Türk Respublikası Baş nazirinin müavini – turizm, mədəniyyət, yaşayış və ətraf mühit naziri Fikri Ataoğlu Türk dünyasının bir araya gəlməsi adına TÜRKSOY-un missiyasını yüksək qiymətləndirib, Şimali Kiprin Türk dünyasının bir parçası olmasından qürur duyduqlarını deyib.
Sonra Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) baş katibi Mehmet Süreyya Er, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev və başqalarının çıxışları dinlənilib.
İclas daha sonra qapalı formatda işini davam etdirib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

During the opening of the Cultural Forum of the Turkic World, Minister of Culture Adil Karimli emphasized the significance of the meeting, highlighting the numerous topics that will be discussed. He encouraged the active participation of the participants in the decision-making process.
Sultan Rayev, Secretary General of TURKSOY, noted the importance of this meeting coinciding with the 100th anniversary of the Republic of Turkiye and the 30th anniversary of TURKSOY's establishment.
Kubanichbek Omuraliyev, Secretary General of the Organization of Turkic States, expected that the meeting would be remembered for its important decisions.
Aydin Karimov, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha region, highlighted that during an extraordinary meeting of the Permanent Council of Ministers of Culture of TURKSOY member countries in Bursa, Turkiye, on March 31, 2022, the city of Shusha was bestowed with the title of "Cultural Capital of the Turkic World" for the year 2023. Subsequently, President Ilham Aliyev signed an order outlining a number of measures to be implemented in Shusha in support of this designation.
Kayrat Imanaliyev, the Deputy Minister of Culture, Information, Sports, and Youth Policy of the Kyrgyz Republic, expressed satisfaction with being in Shusha and highlighted the potential for the meeting's decisions to enhance future cooperation between our countries.
Bahodir Akhmedov, the First Deputy Minister of Culture of Uzbekistan, praised the various important projects signed within the Turkic World in recent years, anticipating that they will further strengthen the unity among our peoples.
The Deputy Minister of Culture and Tourism of Turkiye, Sardar Cham, praised the decision to host the meeting in Shusha, a city liberated from occupation through the valour of the Azerbaijani Army. He also noted that he had visited Shusha two years ago and was impressed by the city's transformation, describing it as notably beautiful.
Fikri Ataoglu, Deputy Prime Minister of the Turkish Republic of Northern Cyprus and Minister of Tourism, Culture, Living, and Environment, expressed pride in Northern Cyprus being part of the Turkic World and commended TURKSOY's mission for promoting Turkic unity.
The meeting continued with speeches by Mehmet Sureyya Er, Secretary General of the Parliamentary Assembly of Turkic States (TURKPA), President of the International Turkic Academy Shahin Mustafayev, and others.
Subsequently, the meeting proceeded in a closed format, where discussions took place on various mutual interests.