Şuşada TÜRKSOY Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının 40-cı iclası keçirilib
Açılış nitqi söyləyən mədəniyyət naziri Adil Kərimli iclasın əhəmiyyətindən danışıb. İclasda müzakirə olunacaq məsələlərin çox olduğunu bildirən nazir iştirakçıları qərarların qəbul edilməsində fəal olmağa çağırıb.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev builki iclasın əhəmiyyətli bir ilə təsadüf etdiyini bildirib. Deyib ki, bu il Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik, TÜRKSOY-un isə yaradılmasının 30 illik yubileyləridir.
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev iclasın mühüm qərarlarla yadda qalacağını bildirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov qeyd edib ki, 2022-ci il martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının növbədənkənar iclasında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Bununla bağlı tədbirlər haqqında Prezident İlham Əliyev tərəfindən müvafiq sərəncam imzalanıb. Sərəncama uyğun olaraq, bu Şuşada müxtəlif tədbirlər həyata keçirilib.
Qırğız Respublikasının mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin müavini Kayrat İmanaliyev Şuşada olmasından məmnunluğunu söyləyib, iclasda alınacaq qərarların ölkələrimizin gələcək əməkdaşlığına öz töhfəsini verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan mədəniyyət nazirinin birinci müavini Bahodir Axmedov son illər Türk dünyasının müxtəlif əhəmiyyətli layihələrə imza atdığını bildirib. Qeyd edib ki, bu layihələr xalqımızın birliyini daha da gücləndirəcək.
Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Sərdar Çam Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı sayəsində düşməndən azad edilmiş Şuşada belə bir iclasın keçirilməsinin təqdirəlayiq olduğunu söyləyib. O, iki il əvvəl Şuşaya səfər etdiyini, bu müddətdə şəhərin çox gözəlləşdiyini vurğulayıb.
Şimali Kipr Türk Respublikası Baş nazirinin müavini – turizm, mədəniyyət, yaşayış və ətraf mühit naziri Fikri Ataoğlu Türk dünyasının bir araya gəlməsi adına TÜRKSOY-un missiyasını yüksək qiymətləndirib, Şimali Kiprin Türk dünyasının bir parçası olmasından qürur duyduqlarını deyib.
Sonra Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) baş katibi Mehmet Süreyya Er, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev və başqalarının çıxışları dinlənilib.
İclas daha sonra qapalı formatda işini davam etdirib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

13 октября в Шуше состоялось 40-е заседание Постоянного совета министров культуры ТЮРКСОЙ. Мероприятие прошло при совместной организации Министерства Культуры и ТЮРКСОЙ.
Выступая с вступительной речью, министр культуры Адиль Каримли рассказал о важности заседания. Отметив, что есть много вопросов, которые будут обсуждаться на заседании, министр призвал участников быть активными в принятии решений.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев заявил, что нынешнее заседание совпало со значительным  событием. Он сказал, что в этом году отмечается 100-летие Турецкой Республики и 30-летие создания ТЮРКСОЙ.
Генеральный секретарь Организации Тюркских Государств (ОТГ) Кубаничбек Омуралиев отметил, что заседание запомнится принятием важных решений.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов отметил, что 31 марта 2022 года на внеочередном заседании Постоянного совета министров культуры стран-членов ТЮРКСОЙ в турецком городе Бурса, город Шуша – культурная столица Азербайджана, был объявлен “Культурной столицей тюркского мира” на 2023 год. В связи с этим Президентом Ильхамом Алиевым было подписано распоряжение о соответствующих мерах. В соответствии с распоряжением, в городе Шуша были проведены различные мероприятия.
Заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызской Республики Кайрат Иманалиев выразил удовлетворение пребыванием в Шуше, отметив, что решения, которые будут приняты на заседании, будут способствовать дальнейшему сотрудничеству наших стран.
Первый заместитель министра культуры Узбекистана Бахадур Ахмедов отметил, что в последние годы турецкий мир подписал ряд важных проектов. Он отметил, что эти проекты еще больше укрепят единство нашего народа.
Заместитель министра культуры и туризма Турции Сардар Чам сказал, что проведение такого заседания в Шуше, освобожденной от врага благодаря героизму Азербайджанской Армии, достойно восхищения. Он подчеркнул, что два года назад посетил Шушу, и с тех пор город очень преобразился.
Заместитель премьер – министра Турецкой Республики Северного Кипра - министр туризма, культуры, жизни и окружающей среды Фикри Атаоглу высоко оценил миссию ТЮРКСОЙ во имя объединения турецкого мира и сказал, что гордится тем, что Северный Кипр является частью тюркского мира.
После этого были заслушаны выступления генерального секретаря Парламентской Ассамблеи тюркских государств (TЮРКПА) Мехмет Сюрейя Эра, президента Международной Тюркской Академии Шахина Мустафаева и других.
Затем заседание продолжило работу в закрытом формате, был проведен обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.