Xəbər verdiyimiz kimi, 13-14 oktyabr tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu keçirilir.
Oktyabrın 13-də forumun açılış mərasimi olub.
Mərasimdə rəsmi şəxslər, Türk dünyasının müvafiq qurumlarının nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə bu il “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirən Azərbaycanın muğam-sənət beşiklərindən Şuşa şəhərinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib, "Dərvişlər" adlı ədəbi-bədii kompozisiya təqdim olunub.
Açılış nitqi söyləyən Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun Şuşada keçirilməsi əlamətdar hadisədir: "Bu forum bütün türk mədəniyyəti üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu gün Şuşamız, Qarabağımız, bütün Azərbaycan öz Zəfər təntənəsini yaşayır. Artıq üç ildir ki, Şuşada geniş quruculuq işləri həyata keçirilir. Bu gün Qarabağımızda atəş səsləri eşidilmir. Ötən ay – 19-20 sentyabr tarixlərində Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Ordumuz cəmi 24 saat ərzində Qarabağdakı Ermənistana məxsus qanunsuz hərbi birləşmələrin terror əməllərinə birdəfəlik son qoydu. Bununla da Azərbaycan bütün ərazisində suverenliyini təmin etmiş oldu. Azərbaycan təkcə Cənubi Qafqaz regionunda deyil, bütün dünyada sülhün, sabitliyin tərəfdarı kimi çıxış edir, bu istiqamətdə əməli addımlar atır".
Forumun əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirən nazir bildirib ki, ortaq türk mədəniyyətini dünyaya təbliğ etmək üçün bir ortaq platforma vacib idi: "Düşünürük ki, forum qardaş xalqlarımızın mədəni əməkdaşlığının dərinləşməsində, qədim mirasımızın qarşılıqlı şəkildə təbliğatına öz töhfəsini verəcək. Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev türk xalqlarının birliyi uğrunda yorulmadan çalışıb. Məhz buna görə də forumumun Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilməsi təsadüfi deyil".
Nazir çıxışının sonunda forumun işinə uğurlar arzulayıb.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev növbəti dəfə Şuşaya gəlişindən məmnunluğunu bildirib. Deyib ki, Şuşa Xurşidbanu Natəvan, Üzeyir Hacıbəyli, Bülbül və s. kimi neçə-neçə söz-sənət xadiminin evidir: “Şuşa həm də bu il “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı”dır. Şuşa Azərbaycandır! Şuşa türk dünyasıdır!".
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev söyləyib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın Qələbəsi və Qarabağ Şərqi Zəngəzurun işğaldan azad edilməsi təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün Türk dünyası üçün böyük önəm daşıyır. K.Ömüralıyev türk dövlətlərinin dil və mədəniyyət baxımından ümumi köklərə malik olduğunu qeyd edərək əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini deyib.
Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) baş katibi Mehmet Süreyya Er Şuşanın türk təşkilatlarını, qardaş respublikalarımızın müvafiq qurumlarının rəhbərlərini bir araya gətirməsinin rəmzi məna daşıdığını vurğulayıb: “İşğaldan azad edildikdən qısa müddət sonra burada aparılan geniş bərpa və quruculuq işləri Şuşanı keçmişdəki şöhrətinə qovuşdurmaqdadır. Artıq bu füsunkar şəhər mötəbər tədbirlərə, incəsənət layihələrinə ev sahibliyi edir.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının (BTA) prezidenti Şahin Mustafayev deyib ki, Qarabağda qazanılan Qələbə təkcə Azərbaycanın deyil, bütün Türk dünyasının zəfəridir. 30 ilə yaxın işğal dövründə düşmən tərəfindən dağıdılan bu torpaqlar, həqiqi sahibləri – Azərbaycan dövləti tərəfindən yenidən qurulur. Biz bunları türk dövlətləri ilə bir yerdə edirik. Hazırda Şuşada keçirilən bu forum ortaq mədəni dəyərlərimizin təbliğinə mühüm töhfə olacaq".
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ulu öndər Heydər Əliyev türk xalqlarının birliyi naminə mühüm işlər görüb: "Deyə bilərəm ki, türk dövlətləri artıq tək millət, 6 dövlətə doğru uğurla addımlamaqdır. Bu, Heydər Əliyevin dühası işığında gəlib çatıla bilən ən böyük zirvədir. Hesab edirəm ki, forumun Ümummilli liderimizin 100 illiyinə həsr olunması "Heydər Əliyev İli"nə mühüm töhfədir".
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar çıxışında Şuşada anadan olmasa da, özünü şuşalı hiss etdiyini dedi: “Çox şadam ki, bu yaşımda Şuşanın azad olunduğu günü gördüm. Hazırda Şuşa günü-gündən gözəlləşir, abadlaşır. Mən həmişə deyirəm ki, bu Qələbənin bir babası, bir də atası var. Bu Zəfərin babası Heydər Əliyev, atası isə Prezident İlham Əliyevdir".

Как мы уже сообщали, 13-14 октября в Шуше состоится I Культурный форум тюркского мира, организованный Министерством Культуры по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева.
13 октября состоялась церемония открытия форума.
В церемонии приняли участие официальные лица, представители соответствующих структур тюркского мира и другие гости.
Сначала был продемонстрирован видеоролик, посвященный колыбели мугам-искусства Азербайджана городу Шуша, который в этом году выполняет миссию "Культурная столица тюркского мира". Также была представлена литературно-художественная композиция "Дервишы".
Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли выступил с приветственной речью к гостям мероприятия. Он отметил, что проведение в Шуше I Культурного форума тюркского мира является знаменательным событием: "Этот форум имеет особое значение для всей тюркской культуры. Сегодня наша Шуша, наш Карабах, весь Азербайджан переживают триумф. Уже три года в Шуше ведутся масштабные строительные работы. Сегодня в нашем Карабахе не слышно выстрелов. В прошлом месяце - 19-20 сентября - наша славная армия под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева всего за 24 часа, раз и навсегда положила конец террористическим актам незаконных армянских воинских формирований в Карабахе. Тем самым Азербайджан обеспечил свой суверенитет на всей своей территории. Азербайджан выступает за мир, стабильность не только в регионе Южного Кавказа, но и во всем мире, и предпринимает практические шаги в этом направлении".
Высоко оценив важность форума, министр отметил, что для продвижения общей тюркской культуры в мире важна общая платформа: "Мы считаем, что форум будет способствовать углублению культурного сотрудничества наших братских народов, взаимной пропаганде нашего древнего наследия. Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев неустанно трудился во имя единства тюркских народов. Именно поэтому не случайно, что форум посвящен 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева".
В завершение своего выступления министр пожелал успехов работе форума.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев выразил удовлетворение очередным визитом в Шушу. Он сказал, что Шуша является домом для таких деятелей искусства, как Хуршидбану Натаван, Узеир Гаджибейли, Бюльбюль и многих других: “Шуша также является "Культурной столицей тюркского мира" в этом году. Шуша - Азербайджан! Шуша - тюркский мир!".
Генеральный секретарь Организации Тюркских Государств (ОТГ) Кубаничбек Омуралиев заявил, что победа Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне и освобождение от оккупации Карабаха и Восточного Зангезура имеют большое значение не только для Азербайджана, но и для всего тюркского мира. K.Омуралиев отметил, что тюркские государства имеют общие корни с точки зрения языка и культуры, и сказал, что со своей стороны приложит все усилия для укрепления сотрудничества.
Генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи тюркских государств (TюркПА) Мехмет Сурейя Эр подчеркнул символичность того, что Шуша объединяет тюркские организации, руководителей соответствующих структур братских республик: «Масштабные восстановительные и строительные работы, проведенные здесь вскоре после освобождения от оккупации, возвращают Шуше былую славу. Этот очаровательный город уже является домом для престижных мероприятий и арт-проектов».
Президент Международной Тюркской Академии (МТА) Шахин Мустафаев отметил, что победа в Карабахе - это победа не только Азербайджана, но и всего тюркского мира. Эти земли, разрушенные врагом за почти 30-летний период оккупации, восстанавливаются их истинными владельцами - Азербайджанским государством. Мы делаем это вместе с тюркскими государствами. Этот форум, который сейчас проходит в Шуше, станет важным вкладом в продвижение наших общих культурных ценностей.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев проделал важную работу во имя единства тюркских народов: «Я могу сказать, что тюркские государства - это уже единая нация, успешно продвигающаяся к 6 государствам. Это самая пиковая вершина, которую можно достичь в свете гения Гейдара Алиева. Считаю, что проведение форума, посвященного 100-летию нашего общенационального лидера, является важным вкладом в «Год Гейдара Алиева»».
Председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар, в своем выступлении отметил, что, хотя он не родился в Шуше, он чувствует себя уроженцем этого города: «Я очень рад, что в этом возрасте увидел день освобождения Шуши. В настоящее время Шуша с каждым днем становится все красивее и благоустроеннее. Я всегда говорю, что у этой победы есть дед и отец. Дедом этой победы является Гейдар Алиев, а отцом - Президент Ильхам Алиев».