Türk dünyasının kino xadimləri Şuşa şəhərində səfərdə olub
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə 8-11 oktyabr tarixlərində III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçirilir.
Zəngin proqramı olan festivalın münsiflər heyətinin üzvləri, iştirakçıları və digər qonaqlar oktyabrın 9-da 2023-cü ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirən, ölkəmizin qədim musiqi və söz-sənət beşiklərindən Şuşa şəhərinə səfər ediblər.
Səfərin məqsədi Azərbaycan mədəniyyətinə, ədəbiyyat elminə görkəmli şəxsiyyət bəxş etmiş Şuşa şəhərinin tarixi məkanları və əsrarəngiz təbiəti ilə tanış olmaqdır.
Türk dünyasından gəlmiş kino xadimləri şəhərdəki “Güllələnmiş heykəllər” meydanını, Xurşidbanu Natəvanın ermənilər tərəfindən viran qoyulmuş evini, “Xan qızı” bulağını, Seyidli məscidini (XVIII əsr) və Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini ziyarət edib, Şuşa qalasının divarları önündə və Cıdır düzündə şəkillər çəkdiriblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşı qonaqlara şəhərin tarixi, işğal dövründəki vəziyyəti və burada həyata keçirilən yenidənqurma işləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, 30 ilə yaxın işğal dövründə Şuşa şəhərindəki tarixi binalar, məscidlər, abidələr erməni vandalizminə məruz qalıb. Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra burada Azərbaycan dövləti tərəfindən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başlanılıb. Şəhərdə sosial infrastrukturun qurulması ilə yanaşı, əsl tarixi simasının, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası həyata keçirilir.

Деятели кино Тюркского Мира посетили Шушу
Как мы уже сообщали, при совместной организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики, Центра Гейдара Алиева, ТЮРКСОЙ, Агентства Кино Азербайджанской Республики и Бакинского Медиа Центра 8-11 октября в нашей стране проводится III Фестиваль Фильмов Тюркского Мира «Коркут Ата».
9 октября члены жюри, участники и другие гости фестиваля с насыщенной программой, посетили город Шуша, который в 2023 году выполняет миссию «Культурная столица Тюркского Мира», является колыбелью древней музыки и словесности нашей страны.
Цель визита – ознакомление с историческими местами и невероятной природой города Шуша, который подарил азербайджанской культуре, науке и литературе выдающиеся личности.
Деятели кино из Тюркского Мира посетили площадь «Расстрелянных памятников» в городе, разрушенный армянами дом Хуршидбану Натавана, родник «Хан кызы», мечеть Сеидли (XVIII век) и мавзолей Моллы Панаха Вагифа, сфотографировались перед стенами Шушинской крепости и на Джыдыр дюзю.
Сотрудник специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе проинформировал гостей об истории города, его состоянии в период оккупации и проводимой здесь реконструкции. Он отметил, что за почти 30 лет оккупации исторические здания, мечети, памятники в городе Шуша подверглись армянскому вандализму. После освобождения Шуши от оккупации Азербайджанским государством здесь были начаты масштабные восстановительно-строительные работы. Наряду со строительством социальной инфраструктуры в городе осуществляется восстановление подлинного исторического облика, памятников истории и культуры.