Türk dünyasının kino xadimləri Şuşa şəhərində səfərdə olub
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə 8-11 oktyabr tarixlərində III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçirilir.
Zəngin proqramı olan festivalın münsiflər heyətinin üzvləri, iştirakçıları və digər qonaqlar oktyabrın 9-da 2023-cü ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirən, ölkəmizin qədim musiqi və söz-sənət beşiklərindən Şuşa şəhərinə səfər ediblər.
Səfərin məqsədi Azərbaycan mədəniyyətinə, ədəbiyyat elminə görkəmli şəxsiyyət bəxş etmiş Şuşa şəhərinin tarixi məkanları və əsrarəngiz təbiəti ilə tanış olmaqdır.
Türk dünyasından gəlmiş kino xadimləri şəhərdəki “Güllələnmiş heykəllər” meydanını, Xurşidbanu Natəvanın ermənilər tərəfindən viran qoyulmuş evini, “Xan qızı” bulağını, Seyidli məscidini (XVIII əsr) və Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini ziyarət edib, Şuşa qalasının divarları önündə və Cıdır düzündə şəkillər çəkdiriblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşı qonaqlara şəhərin tarixi, işğal dövründəki vəziyyəti və burada həyata keçirilən yenidənqurma işləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, 30 ilə yaxın işğal dövründə Şuşa şəhərindəki tarixi binalar, məscidlər, abidələr erməni vandalizminə məruz qalıb. Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra burada Azərbaycan dövləti tərəfindən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başlanılıb. Şəhərdə sosial infrastrukturun qurulması ilə yanaşı, əsl tarixi simasının, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası həyata keçirilir.

As we reported, the III Turkic World Film Festival "Korkut Ata" is being held in our country on October 8-11 under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, TURKSOY, the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, and the Baku Media Center.
On October 9, the jury members, participants, and other guests of the festival with a rich program visited Shusha, one of the ancient cradles of music and art of our country, fulfilling the mission of "Cultural Capital of the Turkic World" in 2023.
The purpose of the trip is to get acquainted with the historical places and mysterious nature of the city of Shusha, which gave an outstanding personality to Azerbaijani culture and literary science.
Film actors from the Turkic world visited the city's "Shot Statues" square, Khurshidbanu Natavan's house destroyed by Armenians, the "Khan Gizi" spring, Seyidli Mosque (18th century), and Molla Panah Vagif's tomb, and took photos in front of the walls of Shusha Castle and on the Jidir Plain.
The employee of the special representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha region informed the guests about the history of the city, the situation during the occupation, and the reconstruction works carried out here. He noted that historical buildings, mosques, and monuments in the city of Shusha were subjected to Armenian vandalism during the nearly 30-year occupation. After the liberation of Shusha from the occupation, large-scale restoration and construction works were started here by Azerbaijan state. In addition to the construction of social infrastructure in the city, restoration of the original historical image, and historical and cultural monuments is being carried out.