8-11 oktyabr tarixlərində Bakı və Şuşa şəhərlərində III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçiriləcək. Festival Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşacaq.
Festivalın məqsədi Türk dünyasının birliyini və türk xalqları arasında mədəni əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, türk dövlətlərinin iştirakı ilə ortaq audiovizual məkan yaradaraq türk xalqlarının bu məkana inteqrasiyasına töhfə verməkdir. 2021-ci ildən təşkil olunan festivalın ilki Türkiyənin İstanbul şəhərində, ötən il isə qardaş ölkənin Bursa şəhərində həyata keçirilmişdi.
Builki festivalda Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Batuhan Mumcu, Özbəkistan Mədəniyyət Nazirliyi yanında Kinematoqrafiya Agentliyinin direktoru Firdavs Abduxalikov, Özbəkistan Respublikası Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri Matyakub Matçanov, Qazaxıstan Respublikası "Milli Kinoya Dövlət Dəstəyi Mərkəzi" QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Kurmanbek Jumaqali, "Qazaxfilm"in prezidenti Azamat Satıbaldı və digər türk dövlətlərinin müvafiq sahə üzrə rəsmi şəxsləri, TÜRKSOY-un rəhbərliyi, eləcə də tanınmış türkiyəli kinorejissor Semih Kaplanoğlu – ümumilikdə türk xalqlarının kinematoqrafçılarından ibarət 100-dən çox xarici qonağın iştirakı gözlənilir.
Festivala Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkmənistanla yanaşı, Qaqauz Yeri (Moldova), Tatarıstan, Altay və Başqırdıstandan (Rusiya Federasiyası), həmçinin azsaylı türk xalqlarından təqdim olunan 40-a yaxın bədii, sənədli və animasiya filminin oktyabrın 8-dən 11-dək Nizami Kino Mərkəzində nümayişi baş tutacaq.
Festival çərçivəsində türk dövlətlərindən olan tanınmış kinematoqrafçıların TÜRKSOY tərəfindən 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilmiş Şuşa şəhərinə tanışlıq səfərinin təşkil edilməsi və Bakı şəhərində zirvə toplantısının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
“Korkut Ata” III Türk Dünyası Film Festivalının oktyabrın 8-də rəsmi açılış və oktyabrın 11-də bağlanış mərasimləri təntənəli şəkildə Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək.

С 8 по 11 октября в Баку и Шуше пройдет III Фестиваль фильмов Тюркского Мира «Коркут Ата». Фестиваль пройдет при совместной организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики, Центра Гейдара Алиева, ТЮРКСОЙ, Агентства Кино Азербайджанской Республики и Бакинского Медиа Центра.
Цель фестиваля - способствовать единству Тюркского Мира и культурному сотрудничеству между тюркскими народами, способствовать интеграции тюркских народов в это пространство путем создания совместного аудиовизуального пространства с участием тюркских государств. Первый фестиваль, проведенный в 2021 году, был организован в Стамбуле (Турция), а в прошлом году - в городе Бурса братской страны.
В этом году ожидается, что фестиваль посетят заместитель министра культуры и туризма Турции Батухан Мумджу, директор Агентства Кинематографии при Министерстве Культуры Узбекистана Фирдавс Абдухаликов, председатель Союза Кинематографистов Республики Узбекистан Матьякуб Матчанов, председатель Правления ЗАО «Центр государственной поддержки национального кино» Республики Казахстан Курманбек Джумагали, президент «Казахфильма» Азамат Сатыбалды и другие официальные лица тюрских государств в соответствующей области, руководство ТЮРКСОЙ, а также известный турецкий кинорежиссер Семих Капланоглу – всего ожидается участие более 100 иностранных гостей, в том числе кинематографистов тюркских народов.
На фестивале с 8 по 11 октября  в киноцентре Низами состоится демонстрация около 40 художественных, документальных и анимационных фильмов из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана, а также из Гагаузии (Молдова), Татарстана, Алтая и Башкортостана (Российская Федерация), а также из представленных другими малочисленными тюркскими народами.
В рамках фестиваля планируется организация ознакомительной поездки известных кинематографистов из тюркских государств в город Шуша, объявленный ТЮРКСОЙ «Культурной столицей Тюркского Мира» на 2023 год, и проведение саммита в Баку.
Официальные церемонии открытия (8 oктября) и закрытия (11 октября) III кинофестиваля Тюркского Мира «Коркут Ата» пройдут в Центре Гейдара Алиева.