8-11 oktyabr tarixlərində Bakı və Şuşa şəhərlərində III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçiriləcək. Festival Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşacaq.
Festivalın məqsədi Türk dünyasının birliyini və türk xalqları arasında mədəni əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, türk dövlətlərinin iştirakı ilə ortaq audiovizual məkan yaradaraq türk xalqlarının bu məkana inteqrasiyasına töhfə verməkdir. 2021-ci ildən təşkil olunan festivalın ilki Türkiyənin İstanbul şəhərində, ötən il isə qardaş ölkənin Bursa şəhərində həyata keçirilmişdi.
Builki festivalda Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Batuhan Mumcu, Özbəkistan Mədəniyyət Nazirliyi yanında Kinematoqrafiya Agentliyinin direktoru Firdavs Abduxalikov, Özbəkistan Respublikası Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri Matyakub Matçanov, Qazaxıstan Respublikası "Milli Kinoya Dövlət Dəstəyi Mərkəzi" QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Kurmanbek Jumaqali, "Qazaxfilm"in prezidenti Azamat Satıbaldı və digər türk dövlətlərinin müvafiq sahə üzrə rəsmi şəxsləri, TÜRKSOY-un rəhbərliyi, eləcə də tanınmış türkiyəli kinorejissor Semih Kaplanoğlu – ümumilikdə türk xalqlarının kinematoqrafçılarından ibarət 100-dən çox xarici qonağın iştirakı gözlənilir.
Festivala Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkmənistanla yanaşı, Qaqauz Yeri (Moldova), Tatarıstan, Altay və Başqırdıstandan (Rusiya Federasiyası), həmçinin azsaylı türk xalqlarından təqdim olunan 40-a yaxın bədii, sənədli və animasiya filminin oktyabrın 8-dən 11-dək Nizami Kino Mərkəzində nümayişi baş tutacaq.
Festival çərçivəsində türk dövlətlərindən olan tanınmış kinematoqrafçıların TÜRKSOY tərəfindən 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilmiş Şuşa şəhərinə tanışlıq səfərinin təşkil edilməsi və Bakı şəhərində zirvə toplantısının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
“Korkut Ata” III Türk Dünyası Film Festivalının oktyabrın 8-də rəsmi açılış və oktyabrın 11-də bağlanış mərasimləri təntənəli şəkildə Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək.

The 3rd Korkut Ata Film Festival of the Turkic Worldwill be held in Baku and Shusha cities of Azerbaijan on October 8-11. The festival will be co-organized by the Ministry of Culture of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, TURKSOY, Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, and Baku Media Center.
The festival aims to foster the unity of the Turkic world and cultural cooperation among Turkic nations and, by creating a joint audiovisual space together with the Turkic states, contribute to the integration of the Turkic nations into it. The first of the festivals organized since 2021 was held in Istanbul city of Turkiye and in Bursa city of the brotherly country, last year.
This festival is expected to be attended by Turkish Deputy Minister of Culture and Tourism Batuhan Mumju, Director of the Cinematography Agency under the Ministry of Culture of Uzbekistan Firdavs Abdukhalikov, Chairman of the Union of Cinematographers of Uzbekistan Matyakub Matchanov, Chairman of the Board of Directors of the “Center for State Support to National Cinema” CJSC of the Republic of Kazakhstan Kurmanbek Jumagali, President of "Gazakhfilm" Azamat Satıbaldı, other competent officials of other Turkic states, TURKSOY management, as well as the renowned Turkic film producer Semih Kaplanoghlu – in total more than 100 foreign guests comprising cinematographers from Turkic nations.
Around 40 feature, documentary, and animation films presented by Gagauz Yeri (Moldova), Tatarstan, Altay, and Bashkiria (Russian Federation), including minority Turkic nations, will be screened at Nizami Cinema Center alongside films from Azerbaijan, Turkiye, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Turkmenistan from October 8 to 11.
The plan is in place to organize an introductory trip of the renowned cinematographers from the Turkic states to Shusha city declared by TURKSOY as “the Cultural Capital of the Turkic World” in 2023, and hold their summit in Baku city.
The solemn opening ceremony of the 3rd Korkut Ata Film Festival of the Turkic World will be held on October 8 and the closing ceremony on October 11 at the Heydar Aliyev Center.