Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Prodüserlərin inkişaf təlimi” proqramına qəbul elan edilir. Təlim Avropanın ən qabaqcıl kino məktəbinin mütəxəssis-müəllimi və prodüseri Martin Haqemannın rəhbərliyi və Avropanın qabaqcıl kino məktəbinin mütəxəssis-müəllimi, prodüser Titus Kreynberqin iştirakı ilə baş tutacaq, oktyabrın 9-dan başlayaraq 8 həftə davam edəcək. Təlim iştirakçılara rəqabətədavamlı kino biznesinin yaradılması və idarə olunması, yerli və xarici maliyyə mənbələrinin film istehsalına cəlb edilməsi, filmlərin yerli və xarici satışının təşkili, eləcə də digər sahələr üzrə fundamental biliklərə yiyələnmək imkanı təqdim edir. Eyni zamanda iştirakçılar təlim müddətində müasir beynəlxalq standartlara cavab verən kino layihələrini hazırlamaq fürsətini əldə edəcəklər.
İştirakçılar sertifikatla təltif olunacaqdır, ən yaxşı kino layihələrinin müəllifləri isə fərqlənmə sertifikatı və ARKA-nın təşkil etdiyi film layihə müsabiqələrində və digər layihələrdə güzəştli iştirak hüququ qazanacaqlar.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının 1.1.14-cü yarımbəndinə əsasən.
Qeydiyyat oktyabrın 8-nə qədər davam edəcək.  Təlimə qatılmaq istəyən şəxslər tərcümeyi-halını və filmoqrafiyasını (əgər varsa) kino@creative.az ünvanına göndərə bilərlər.

With the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Cinema Agency of the Azerbaijan Republic (ARKA), together with the Guild of Producers of Azerbaijan, started application announcement for the trainings of the “Producers Elevator” program.
The training will be conducted with the participation of the film producer Martina Hagemann, of an expert and teacher from one of the leading film schools in Europe – and with the participation of an expert and teacher of the film school - film producer Titus Kreinenberg. The training will begin on 9th of October and will last 8 weeks.
As part of the program, participants will have the opportunity to acquire fundamental knowledge in areas such as creating and managing a competitive film business, attracting local and foreign financial resources for film production, organizing local and international film sales, and others. In addition, during the training, participants will have the opportunity to develop film projects that meet modern international standards.
All participants will be awarded certificates, and the authors of the best film projects will be awarded certificates of honor and will receive a guaranteed right to participate in film competitions organized by ARKA and in other projects.
In accordance with subsection 1.1.14 of the Action Plan “Strategy for the socio-economic development of the Azerbaijan Republic for 2022-2026”, approved by Order of the President of the Azerbaijan Republic dated July 22, 2022 No. 3378.
Registration will last until 8th of October. Willing to participate in the training can send their resume and filmography (if any) to the email address: kino@creative.az.