Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Prodüserlərin inkişaf təlimi” proqramına qəbul elan edilir. Təlim Avropanın ən qabaqcıl kino məktəbinin mütəxəssis-müəllimi və prodüseri Martin Haqemannın rəhbərliyi və Avropanın qabaqcıl kino məktəbinin mütəxəssis-müəllimi, prodüser Titus Kreynberqin iştirakı ilə baş tutacaq, oktyabrın 9-dan başlayaraq 8 həftə davam edəcək. Təlim iştirakçılara rəqabətədavamlı kino biznesinin yaradılması və idarə olunması, yerli və xarici maliyyə mənbələrinin film istehsalına cəlb edilməsi, filmlərin yerli və xarici satışının təşkili, eləcə də digər sahələr üzrə fundamental biliklərə yiyələnmək imkanı təqdim edir. Eyni zamanda iştirakçılar təlim müddətində müasir beynəlxalq standartlara cavab verən kino layihələrini hazırlamaq fürsətini əldə edəcəklər.
İştirakçılar sertifikatla təltif olunacaqdır, ən yaxşı kino layihələrinin müəllifləri isə fərqlənmə sertifikatı və ARKA-nın təşkil etdiyi film layihə müsabiqələrində və digər layihələrdə güzəştli iştirak hüququ qazanacaqlar.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının 1.1.14-cü yarımbəndinə əsasən.
Qeydiyyat oktyabrın 8-nə qədər davam edəcək.  Təlimə qatılmaq istəyən şəxslər tərcümeyi-halını və filmoqrafiyasını (əgər varsa) kino@creative.az ünvanına göndərə bilərlər.

При поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики Агентство Кино Азербайджанской Республики (АРКА), совместно с Гильдией Продюсеров Азербайджана и Азербайджанским Университетом Культуры и Искусств, , объявляют о начале приема заявок на программу "Тренинг по развитию продюсеров". Тренинг, при участии ведущего эксперта и преподавателя одной из ведущих киношкол Европы, Мартина Хагеманна, а также при участии эксперта-преподавателя киношколы, продюсера Титуса Крейенберга, начнется 9 октября и продлится 8 недель. В рамках программы участникам будет предоставлена возможность приобрести фундаментальные знания в области создания и управления конкурентоспособным кинобизнесом, а также привлечения местных и зарубежных финансовых ресурсов для кинопроизводства, организации местных и международных продаж фильмов и освоения других ключевых областей. Кроме того, участники смогут разработать кинопроекты, соответствующие современным международным стандартам.
Все участники получат сертификаты, а авторы лучших кинопроектов будут удостоены почетных грамот и получат право предпочтительного участия в конкурсе, проводимом АРКА.
В соответствии с подразделом 1.1.14 Плана действий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденного Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 22 июля 2022 года №3378.
Желающие принять участие могут отправить свои резюме и фильмографию (если имеется) на адрес электронной почты: kino@creative.az