Xəbər verdiyimiz kimi, 25-26 sentyabr tarixlərində Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransı keçirilir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti iştirak edir.
Sentyabrın 26-da nazir “İslam dünyasında mədəni fəaliyyətin yenilənməsinə doğru” mövzusuna həsr olunan 12-ci Konfransda çıxış edib.
İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyinə və qonaqpərvərliyə görə Qətər Dövləti Hökumətinə və ICESCO rəhbərliyinə, mədəniyyət naziri Şeyx Əbdülrəhman bin Hamad Saniyə  təşəkkürünü bildirən natiq daha sonra qeyd edib  ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın bu təşkilatla əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. Eyni zamanda  ölkəmizin ICESCO ilə əməkdaşlığı Birinci vitse-prezident, ICESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyevanın yaxından dəstəyi ilə daha da möhkəmlənir və genişlənir.
“Əlaqələrimizin möhkəmləndirilməsində təşkilatın baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malikin də səyləri təqdirəlayiqdir. Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində Bakıda  bu il ICESCO-nun Regional ofisi açılacaq və bu da İCESCO ilə münasibətlərin, bütünlükdə İCESCO gündəliyinin bölgədə təqdim edilməsi baxımından çox vacib bir addımdır ” deyə qeyd olunub.
Sonra Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş mədəniyyətlərarası dialoqa dair “Bakı Prosesi” təşəbbüsünə ICESCO-nun verdiyi davamlı dəstəyin ölkəmizdə yüksək qiymətləndirildiyi bildirilib. Qeyd olunub ki, təşkilat 2011-ci ildən ölkəmizdə keçirilən Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq forumlarında yüksək səviyyədə təmsil olunur. ICESCO-nun 2024-cü ildə ölkəmizdə keçiriləcək növbəti forumda da iştirakının əhəmiyyətli olacağı diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizin tarixi-mədəni zənginlikləri və İslam irsi barədə məlumat verən Adil Kərimli qeyd edib ki, ölkəmizdə İslam mədəniyyəti təkcə qədim dini tikililərdə, onun memarlığında deyil, həm də qeyri-maddi irs və adət-ənənələrimizdə, xalq yaradıcılığında, ədəbiyyat, musiqi, rəqs, xalçaçılıq, tətbiqi sənət, kino və s. sahələrdə özünü göstərir.
Daha sonra çıxışda Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın ərazilərinin 30 illik işğalı zamanı buradakı tarixi-mədəni irsin tamamilə dağıdıldığı, mədəni və dini irsin yer üzündən silindiyi, yaxud mənimsəməyə məruz qaldığı diqqətə çatdırılıb. Bölgədə 1000-dən artıq tarixi abidə, o cümlədən 60-dan çox məscidin yerlə-yeksan edilib dağıdılması diqqətə çatdırılıb.
Münaqişənin başa çatmasına baxmayaraq, Ermənistan hərbi birləşmələrinin qalıqları Azərbaycan ərazilərində təhlükəsizliyə və sülhə təhdid yaradırdı. Belə ki, 2020-ci ilin noyabr ayından Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində Ermənistan hərbi birləşmələrinin yerləşdirdiyi minalar nəticəsində əksəriyyəti mülki şəxslər, o cümlədən jurnalistlər də olmaqla 300-dən çox azərbaycanlı həlak olub. Buna görə də Azərbaycan ötən həftə lokal antiterror tədbirlərinə başlamaq qərarına gəlib və 24 saat ərzində qanunsuz qüvvələrin təslim olmasına və tərksilah edilməsinə nail olub, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinin reinteqrasiya prosesinə başlanılıb. Bu çərçivədə Azərbaycan hökuməti yerli sakinlərə lazımi humanitar yardım göstərir və təhlükəsiz və dinc reinteqrasiya prosesini təmin etmək üçün lazım olan bütün tədbirləri həyata keçirir.
Sonda nazir Şuşanın 2024-cü il üçün İslam Dunyasının Mədəniyyət Paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar  qonaqları Şuşa ilə bağlı video materiala baxmağa dəvət etdi. Şuşa şəhərinin mötəbər tribunadan video- təqdimatı oldu. Təqdimat iştirakçılar tərəfindən alqışlarla qarşılandı.

Как мы уже сообщали, 25-26 сентября в столице Государства Катар в городе Дохе проходит 12-я Конференция  Министров Культуры Исламского Мира.
В мероприятии принимает участие делегация во главе с Министром Культуры Азербайджанской Республики Адилем Каримли.
26 сентября министр выступил на 12-й конференции, посвященной теме «К обновлению культурной деятельности в исламском мире».
Выразив благодарность правительству Государства Катар и руководству ISESCO , министру культуры Шейху Абдулрахману бин Хамаду Сани за высокий уровень организации и гостеприимство 12-й Конференции Министров Культуры Исламского Мира, оратор отметил, что Президент Ильхам Алиев придает особое значение сотрудничеству Азербайджана с этой организацией. В то же время сотрудничество нашей страны с ISESCO укрепляется и расширяется при тесной поддержке Первого  вице-президента, посла доброй воли ISESCO ханум Мехрибан Алиевой.
"В укреплении наших связей заслуживают похвалы усилия генерального директора организации Салима бин Мухаммеда  аль-Малика. В рамках международного сотрудничества в этом году в Баку откроется региональный офис İCESCO, что является очень важным шагом с точки зрения развития отношений с İCESCO, а также представления повестки дня İCESCO в регионе в целом”,-отметил он.
Далее было отмечено, что в нашей стране высоко ценится постоянная поддержка ISESCO инициативы “Бакинский Процесс” по межкультурному диалогу, выдвинутой Президентом Ильхамом Алиевым в 2008 году. Было отмечено, что с 2011 года организация на высоком уровне представлена на Всемирных Форумах Межкультурного Диалога, проводимых в нашей стране. Было доведено до внимания, что участие ISESCO в следующем форуме, который пройдет в нашей стране в 2024 году, также будет значительным.
Предоставляя информацию об историко-культурных богатствах и исламском наследии нашей страны, Адиль Каримли отметил, что Исламская культура в нашей стране представлена не только древними религиозными сооружениями, ее архитектурой, но и нематериальным наследием и традициями, народным творчеством, литературой, музыкой, танцами, ковроткачеством, прикладным искусством, кино и в других областях.
Далее в выступлении было отмечено, что в ходе 30-летней оккупации территорий Азербайджана Арменией историко-культурное наследие здесь было полностью разрушено, культурное и религиозное наследие было стерто с лица Земли  или подвергнуто ассимиляции. Было упомято об уничтожении и разрушении в регионе более 1000 исторических памятников, в том числе более 60 мечетей.
Несмотря на завершение  конфликта, остатки армянских воинских формирований представляли угрозу безопасности и миру на азербайджанских территориях. Так, с ноября 2020 года в результате мин, установленных армянскими военными формированиями на международно признанных территориях Азербайджана, погибли более 300 азербайджанцев, большинство из которых гражданские лица, в том числе журналисты. Поэтому Азербайджан на прошлой неделе принял решение начать локальные антитеррористические меры и в течение 24 часов добился капитуляции и разоружения незаконных сил, начался процесс реинтеграции армянских жителей Карабахского региона Азербайджана. В этом контексте правительство Азербайджана оказывает необходимую гуманитарную помощь местным жителям и принимает все необходимые меры для обеспечения безопасного и мирного процесса реинтеграции.
В заключение министр пригласил гостей посмотреть видеоматериал о Шуше в связи с объявлением Шуши культурной столицей Исламского Мира на 2024 год. Состоялась видеопрезентация  города Шуша с почетной трибуны. Презентация была встречена аплодисментами участников.