Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edildi
Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında mədəniyyət naziri Adil Kərimli Şuşanın 2024-cü il üçün İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtına namizədliyini təqdim edib.
Şuşa şəhəri Azərbaycanın tarixi-mədəni, ictimai-siyasi həyatının mühüm mərkəzlərindən, o cümlədən İslam sivilizasiyasının simvollarından biri olub.
2022-ci il Azərbaycanda Şuşa ili elan edilib. Şuşanın mədəni həyatının canlanmasına dəstək məqsədilə musiqi festivalları, poeziya günləri, çoxsaylı yerli və beynəlxalq mədəni tədbirlər keçirilib. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) Şuşanı 2023-cü il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edib.

Shusha was declared the Cultural Capital of the Islamic World for 2024
At the 12th Conference of Ministers of Culture in the Islamic World held in Doha, the capital of the State of Qatar, the Minister of Culture Adil Karimli presented Shusha's candidacy for the Cultural Capital of the Islamic World for 2024.
The city of Shusha is one of the important centers of the historical, cultural, social, and political life of Azerbaijan, as well as one of the symbols of Islamic civilization.
2022 was declared the year of Shusha in Azerbaijan. In order to support the revival of the cultural life of Shusha, music festivals, poetry days, and numerous local and international cultural events have been held. The International Organization of Turkic Culture, or TÜRKSOY has announced Shusha as the cultural capital of the Turkic world for 2023.
Later, a video about Shusha was shown at the event.
With the unanimous opinion of the conference participants, Shusha was declared the Capital of the Islamic World for 2024!