Azərbaycanın “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı” adlı nominasiya ərazisi UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib. Bu haqda qərar 2023-cü ilin 18 sentyabr tarixində UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində keçirilən 45-ci sessiyasında qəbul edilib.
Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən hazırlanan nominasiyaya əsasən Ümumdünya İrs Ərazisi Xınalıq kəndi də daxil olmaqla, yerli əhalinin istifadə etdiyi ətraf yaylaq (Quba və Qusar) və Mərkəzi Aran bölgəsinə düşən qışlaq ərazilərini (Abşeron və Hacıqabul), həmçinin onların arasında uzunluğu 200 km-dən çox olan tarixi Köç yolunu (Quba-Şamaxı-Qobustan) əhatə edir.
UNESCO-ya təqdim edilən sənədin əsasını Xınalığın köçəri mədəniyyəti təşkil edir. Əks etdirdiyi ümumbəşəri dəyərlər nəzərə alınmaqla, unikallığı ilə seçilən bu zəngin irs “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı” adlı nominasiya sənədi 2021-ci ildə Ümumdünya İrs Komitəsinə təqdim edilib.
Beləliklə, “Xınalıq və Köç yolu” Azərbaycanda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilən dördüncü mədəni irs ərazisi oldu. Bundan əvvəl Şirvanşahlar Sarayı və Qız Qalası ilə birlikdə İçəri şəhər, Qobustan Qaya Sənəti Mədəni Landşaftı, Xan Sarayı ilə birgə Şəkinin tarixi mərkəzi də Ümumdünya İrs siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, bir gün öncə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 45-ci sessiyasında Hirkan meşələri Azərbaycanın ilk təbiət irsi ərazisi olaraq UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib.

The nomination territory of Azerbaijan called "Cultural Landscape of Khinalig and “Köç Yolu” ("Transhumance Route") has been included in the World Heritage List of UNESCO. The decision was made on September 18, 2023 at the 45th session of the UNESCO World Heritage Committee in Riyadh, Saudi Arabia.
According to the nomination prepared by the State Tourism Agency, the World Heritage Area covers the surrounding grasslands used by the local population (Guba and Gusar) including the Khinalig village and the wintering areas of the Central Aran region (Absheron and Hajigabul), as well as the length of more than 200 km of historical migration route (Guba-Shamakhi-Qobustan) between them.
The basis of the document submitted to UNESCO is the nomadic culture of Khinalig. Taking into account the universal values it reflects, this rich heritage distinguished by its uniqueness was presented to the World Heritage Committee in 2021 with the nomination document entitled "
Cultural Landscape of Khinalig and Transhumance Route
Thus, "Khinalig and Transhumance  route" became the fourth cultural heritage site in Azerbaijan to be included in the UNESCO World Heritage List. Before that, along with the Shirvanshahs Palace and the Maiden's Castle, the Old City, the Gobustan Rock Art Cultural Landscape, the historical center of Sheki along with the Khan's Palace were also included in the World Heritage List.
It should be noted that a day ago, at the 45th session of the UNESCO World Heritage Committee, Hirkan forests were included in the UNESCO World Heritage List as the first natural heritage area of Azerbaijan.