Azərbaycanın “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı” adlı nominasiya ərazisi UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib. Bu haqda qərar 2023-cü ilin 18 sentyabr tarixində UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində keçirilən 45-ci sessiyasında qəbul edilib.
Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən hazırlanan nominasiyaya əsasən Ümumdünya İrs Ərazisi Xınalıq kəndi də daxil olmaqla, yerli əhalinin istifadə etdiyi ətraf yaylaq (Quba və Qusar) və Mərkəzi Aran bölgəsinə düşən qışlaq ərazilərini (Abşeron və Hacıqabul), həmçinin onların arasında uzunluğu 200 km-dən çox olan tarixi Köç yolunu (Quba-Şamaxı-Qobustan) əhatə edir.
UNESCO-ya təqdim edilən sənədin əsasını Xınalığın köçəri mədəniyyəti təşkil edir. Əks etdirdiyi ümumbəşəri dəyərlər nəzərə alınmaqla, unikallığı ilə seçilən bu zəngin irs “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı” adlı nominasiya sənədi 2021-ci ildə Ümumdünya İrs Komitəsinə təqdim edilib.
Beləliklə, “Xınalıq və Köç yolu” Azərbaycanda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilən dördüncü mədəni irs ərazisi oldu. Bundan əvvəl Şirvanşahlar Sarayı və Qız Qalası ilə birlikdə İçəri şəhər, Qobustan Qaya Sənəti Mədəni Landşaftı, Xan Sarayı ilə birgə Şəkinin tarixi mərkəzi də Ümumdünya İrs siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, bir gün öncə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 45-ci sessiyasında Hirkan meşələri Azərbaycanın ilk təbiət irsi ərazisi olaraq UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib.

Территория Азербайджана в номинации "Культурный ландшафт Хыналыг и Кочевой путь" внесена в список всемирного наследия ЮНЕСКО. Решение об этом было принято 18 сентября 2023 года на 45-й сессии Комитета Всемирного Наследия ЮНЕСКО в Эр-Рияде, Саудовская Аравия.
Согласно номинации, подготовленной Государственным Агентством Туризма, зона всемирного наследия охватывает окружающие луга (Губа и Гусар), используемые местным населением, в том числе село Хыналыг, а также зимние территории Центрального Аранского региона (Апшерон и Гаджигабул), а также исторический Кочевой путь (Губа-Шамахи-Гобустан) протяженностью более 200 км между ними.
Основу документа, представленного в ЮНЕСКО, составляет кочевая культура Хыналыга. Учитывая общечеловеческие ценности, которые оно отражает, это богатое наследие, отличающееся своей уникальностью, было представлено Комитету Всемирного Наследия в 2021 году в качестве номинационного документа под названием «Культурный ландшафт Хыналыга и Кочевой путь».