Xalq rəssamı Tofiq Ağababayevin 95 yaşı tamam oldu
Sentyabrın 9- da mədəniyyət naziri yubilyarla görüşüb. Görüşdə Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov, mədəniyyət nazirinin müavinləri və nazirliyin əməkdaşları iştirak edib.
Nazir Adil Kərimli rəngkarlıq məktəbimizin görkəmli nümayəndəsini 95 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, onun Azərbaycan mədəniyyətinə, təsviri sənətinə verdiyi töhfələri, həmçinin zəngin mədəniyyətimizin təbliğ edilməsində səmərəli fəaliyyətini vurğulayaraq rəssama mədəniyyət nazirliyinin kollektivinin təbriklərini və ən xoş arzularını çatdırıb. Nazir Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında və təbliğində verdiyi töhfələrə görə nazirliyin Fəxri diplomunu fırça ustasına təqdim edib.
Tofiq Ağababayev göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, Tofiq Ağababayev monumental dekorativ-tətbiqi sənət, qrafika və boyakarlıq sahəsində əsərlər yaradıb. Bakı şəhərinin ilk baş rəssamı vəzifəsində çalışıb. Paytaxtımızın simvolik açarının düzəldiməsi də sənətkarın adı ilə bağlıdır.

9 сентября министр культуры встретился с юбиляром. На встрече присутствовали председатель Союза Художников Азербайджана, Народный художник Фархад Халилов, заместитель министра культуры и сотрудники министерства.
Министр Адиль Каримли поздравил видного представителя нашей школы живописи с 95-летием, подчеркнув его вклад в Азербайджанскую культуру и изобразительное искусство, а также эффективную деятельность по популяризации нашей богатой культуры, передал поздравления и наилучшие пожелания коллектива сотрудников Министерства культуры художнику. Министр вручил мастеру кисти Почётный диплом министерства за вклад в развитие и пропаганду Азербайджанской культуры.
Тофик Агабабаев выразил благодарность за оказанное внимание.
Отметим, что Тофик Агабабаев создал произведения в области монументального декоративно-прикладного искусства, графики и живописи. Был первым кто занимал должность главного художника города Баку. Создание символического ключа нашей столицы также связано с именем художника.