Xalq rəssamı Tofiq Ağababayevin 95 yaşı tamam oldu
Sentyabrın 9- da mədəniyyət naziri yubilyarla görüşüb. Görüşdə Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov, mədəniyyət nazirinin müavinləri və nazirliyin əməkdaşları iştirak edib.
Nazir Adil Kərimli rəngkarlıq məktəbimizin görkəmli nümayəndəsini 95 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, onun Azərbaycan mədəniyyətinə, təsviri sənətinə verdiyi töhfələri, həmçinin zəngin mədəniyyətimizin təbliğ edilməsində səmərəli fəaliyyətini vurğulayaraq rəssama mədəniyyət nazirliyinin kollektivinin təbriklərini və ən xoş arzularını çatdırıb. Nazir Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında və təbliğində verdiyi töhfələrə görə nazirliyin Fəxri diplomunu fırça ustasına təqdim edib.
Tofiq Ağababayev göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, Tofiq Ağababayev monumental dekorativ-tətbiqi sənət, qrafika və boyakarlıq sahəsində əsərlər yaradıb. Bakı şəhərinin ilk baş rəssamı vəzifəsində çalışıb. Paytaxtımızın simvolik açarının düzəldiməsi də sənətkarın adı ilə bağlıdır.

On September 9, the Minister of Culture met with the Jubilee. The meeting was attended by the Chairman of the Union of Artists, People's Artist Farhad Khalilov, Deputy Minister of Culture, and employees of the Ministry.
Minister Adil Karimli congratulated the outstanding representative of our school of painting on his 95th birthday. He emphasized the artist's contributions to the development of Azerbaijani culture and fine arts, as well as his effective activity in promoting our rich culture. The Minister also conveyed the best wishes and congratulations of the staff of the Ministry of Culture to the artist. In recognition of his contribution to the development and promotion of Azerbaijani culture, the Minister awarded the master painter the Honorary Diploma of the Ministry.
Tofig Aghababayev expressed his gratitude for the attention paid to him.
It's worth mentioning that Tofig Aghababayev created works in the fields of monumental decorative-applied art, graphics, and painting. He was the first chief artist of Baku city. The creation of the symbolic key of our capital is also connected with the name of the artist.