Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri davam edir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti sentyabrın 6-da Çinin Qansu əyalətinin Dunhuan şəhərində təşkil olunan 6-cı Beynəlxalq İpək Yolu Mədəniyyət Sərgisinin açılış mərasiminə qatılıb.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli 6-cı Beynəlxalq İpək Yolu Mədəniyyət Sərgisi çərçivəsində təşkil edilən  Ipək yolu mədəni irsi və yeni sivilizasiya formasının qurulmasına dair Forumda çıxış edib.
Bu mötəbər tədbirə dəvətə və yüksək qonaqpərvərliyə görə təşkilat komitəsinə təşəkkürünü bildirən nazir Çinə səfərinin çox məhsuldar və yaddaqalan olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edilib ki, “İpək Yolu boyu xalqların milli mədəni dəyərlərinin qorunub saxlanılması, ənənələrə və birgə məqsədlərə sadiqlik xüsusilə qloballaşma dövründə dünya sivilizasiyasının sabitliyi və tərəqqisinə böyük töhfə verir.
Vurğulanıb ki, tarixən İpək Yolu boyunca əlaqənin təmin edilməsinə mühüm töhfələr verən Azərbaycan keçmişdəki missiyasını bu gün də davam etdirir: “Azərbaycan Böyük İpək Yolu ilə bağlı çoxsaylı beynəlxalq konfranslara ev sahibliyi edib və iri regional infrastruktur layihələrinin təşəbbüskarı olub. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı Çindən Qərbə daşımalar üçün əlverişli marşrut təklif edir. Eyni zamanda Azərbaycanda İpək Yolu mədəni irsinin qorunub saxlanılmasına böyük əhəmiyyət verilir. Milli səviyyədə tarixi abidələrin qorunmasını təmin etmək üçün müvafiq qanunvericilik və institusional addımlar atılıb.  Azərbaycan həm də UNESCO-nun İpək Yolu Proqramının fəal üzvüdür”.
Azərbaycanın mədəniyyətlər arasında dialoqa da xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdıran nazir Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülən “Bakı Prosesi” haqqında məlumat verib. Hazırda BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO,  Dünya Turizm Təşkilatı, Avropa Şurası və İCESCO-nun tərəfdaş olduğu Bakı Prosesi qlobal mədəniyyıtləarası dialoq platformasına çevrilib.

The visit of the delegation of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan to the People's Republic of China continues.
As part of the visit, the Azerbaijani delegation participated in the opening ceremony of the 6th International Silk Road Cultural Expo organized in Dunhuang, Gansu Province, China, on September 6.
During the event, Adil Karimli, the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech at the Forum on Inheriting Silk Road Culture and Building a New Form of Civilization organized as part of the 6th Silk Road International Cultural Expo.
The Minister expressed his gratitude to the organizing committee for the invitation to the prestigious event and warm hospitality. He stressed that his visit to China was highly productive and memorable.
It was noted that the safeguarding of the cultural heritage of the nations along the Silk Road, along with dedication to traditions and common goals, significantly contributed to global stability and progress, particularly in the age of globalization.
It was stressed that Azerbaijan, with its historical contributions to enhancing communication along the Silk Road, remains dedicated to its historical mission: "Azerbaijan has hosted numerous international conferences focused on the Great Silk Road and initiated major regional infrastructure projects. The Baku-Tbilisi-Kars railway and the Baku International Sea Trade Port provide a convenient route for shipments from China to the West. Furthermore, Azerbaijan places great importance on the preservation of Silk Road cultural heritage and has implemented appropriate legal and institutional measures to protect historical monuments at the national level. Additionally, Azerbaijan actively participates in the UNESCO Silk Roads Program."
Highlighting Azerbaijan's significant commitment to intercultural dialogue, the Minister provided details on the "Baku Process," proposed by President Ilham Aliyev in 2008: "The Baku Process, now a global platform for intercultural dialogue, includes partners such as the UN Alliance of Civilizations, UNESCO, the World Tourism Organization, the Council of Europe, and ICESCO."