Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq, muğam, aşıq məktəb və mərkəzlərində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, bilikli və bacarıqlı ixtisaslı kadrların bərabərhüquqlu, şəffaf və sağlam rəqabət şəraitində seçilib yerləşdirilməsi məqsədilə məktəb və mərkəzlərə müəllimlərin işə qəbulu müsabiqə əsasında həyata keçirilir. Müsabiqə test imtahanından və müsahibədən ibarət olmaqla iki mərhələdə təşkil olunur.
Test imtahanı 16 iyul 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birgə keçirilib.
Müəllimlərin işə qəbulu üzrə test imtahanında iştirak etmiş 1026 namizəddən 511 nəfər tələb olunan keçid balını toplayaraq müsabiqənin müsahibə mərhələsində iştirak hüququ qazanıb.
5 sentyabr tarixindən etibarən Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq, muğam, aşıq məktəb və mərkəzlərinə müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqənin müsahibə mərhələsinə başlanılır.
Müsahibələrdə namizədlər peşəkar təcrübəyə malik səriştəli mütəxəssislərdən təşkil edilmiş komissiya tərəfindən qiymətləndirilir. Mümkün 30 baldan 21 və daha yüksək bal toplayan namizədlər müsahibədə uğur qazanmış hesab edilirlər.
Müsabiqənin müsahibə mərhələsinə 11 sentyabr tarixində yekun vurulması nəzərdə tutulur. Müsahibələr başa çatdıqdan sonra 7 iş günü ərzində namizədlərə nəticələr barədə məlumat veriləcək.

В целях повышения качества образования в детских школах и центрах музыки, искусства, рисования, мугама, ашугского исполнения находящихся в подчинении Министерства Культуры Азербайджанской Республики, а также с целью подбора и расстановки знающих и опытных квалифицированных кадров в условиях равноправной, прозрачной и здоровой конкуренции набор учителей в школы и центры осуществляется на конкурсной основе. Конкурс проводящийся в два этапа, состоит из тестового экзамена и собеседования.
Тестовый экзамен был проведен 16 июля 2023 года совместно с Государственным Экзаменационным Центром Азербайджанской Республики.
511 из 1026 кандидатов, принявших участие в тестировании на набор преподавателей, набрав необходимый проходной балл получили право участвовать в этапе собеседовании конкурса.
С 5 сентября Министерство Культуры начнет этап собеседований конкурса по набору учителей в детские школы и центры музыки, искусства, рисования, мугама, ашугского исполнения.
На собеседованиях кандидатов оценивает комиссия, состоящая из компетентных специалистов с профессиональным опытом. Кандидаты, набравшие 21 или выше балл из 30 возможных, считаются успешными на собеседовании.
Завершить этап собеседований конкурса планируется 11 сентября. Кандидаты будут уведомлены о результатах в течение 7 рабочих дней после завершения собеседования.