Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq, muğam, aşıq məktəb və mərkəzlərində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, bilikli və bacarıqlı ixtisaslı kadrların bərabərhüquqlu, şəffaf və sağlam rəqabət şəraitində seçilib yerləşdirilməsi məqsədilə məktəb və mərkəzlərə müəllimlərin işə qəbulu müsabiqə əsasında həyata keçirilir. Müsabiqə test imtahanından və müsahibədən ibarət olmaqla iki mərhələdə təşkil olunur.
Test imtahanı 16 iyul 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birgə keçirilib.
Müəllimlərin işə qəbulu üzrə test imtahanında iştirak etmiş 1026 namizəddən 511 nəfər tələb olunan keçid balını toplayaraq müsabiqənin müsahibə mərhələsində iştirak hüququ qazanıb.
5 sentyabr tarixindən etibarən Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq, muğam, aşıq məktəb və mərkəzlərinə müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqənin müsahibə mərhələsinə başlanılır.
Müsahibələrdə namizədlər peşəkar təcrübəyə malik səriştəli mütəxəssislərdən təşkil edilmiş komissiya tərəfindən qiymətləndirilir. Mümkün 30 baldan 21 və daha yüksək bal toplayan namizədlər müsahibədə uğur qazanmış hesab edilirlər.
Müsabiqənin müsahibə mərhələsinə 11 sentyabr tarixində yekun vurulması nəzərdə tutulur. Müsahibələr başa çatdıqdan sonra 7 iş günü ərzində namizədlərə nəticələr barədə məlumat veriləcək.

In order to raise the level of education in children's music, art, painting, mugham, and ashug schools and centers under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the recruitment of teachers is carried out through a competitive process. This ensures the selection and placement of competent and qualified professionals under conditions of equal opportunity, transparency, and fair competition. The competition consists of two stages, including a test and an interview.
On July 16, 2023, the test was conducted jointly with the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan. Out of the 1026 candidates who participated in the teacher recruitment test, 511 achieved the necessary passing score, thereby earning the opportunity to proceed to the interview stage of the competition.
From September 5, the Ministry of Culture will start the interview phase of the competition to select teachers for children's music, art, painting, mugham, and ashug schools and centers.
In the interview phase, the candidates will be evaluated by a panel of knowledgeable experts with professional backgrounds. Candidates who receive a score of 21 or more out of a total of 30 points are deemed successful in the interview.
The interview stage of the competition is scheduled to conclude on September 11. Candidates will receive the results within 7 working days after the conclusion of the interviews.