Avqustun 20-də dünya şöhrətli dirijor və bəstəkar, SSRİ Xalq artisti Niyazinin (1912-1984) anadan olmasının 111-ci ildönümü tamam oldu. Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə bu münasibətlə M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında konsert keçirildi.
Uzun fasilədən sonra filarmoniyanın yay səhnəsində baş tutan konserti izləməyə çoxsaylı musiqisevərlər, paytaxtımızın qonaqları, Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, musiqi xadimləri gəlmişdi.
Konsertdə Ü.Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin (bədii rəhbər və baş dirijor, Əməkdar artist Fuad İbrahimov) müşayiəti ilə solistlər Fatimə Cəfərzadə (soprano) və Gülnar Qüdrətli (xanəndə) çıxış etdilər.
Niyazinin “Konsert valsı” ilə başlayan konsert proqramı ilk notlarla açıq səmadan mavi Xəzərə bir salam yollayaraq həmin gün unudulmaz maestronun ruhuna sürəkli alqışları bəxş etdi. Daha sonra Niyazinin işləməsində “Qaragilə” xalq mahnısını Gülnar Qüdrətli özünəməxsus ifa tərzi ilə təqdim etdi.
Fatimə Cəfərzadənin ifasında “Arzu” romansı da bu dəfə Niyazi yaradıcılığına yeni yanaşmanı ortaya qoydu. Bu da əbəs deyildi. Çünki Niyazi özü də vaxtilə Azərbaycan bəstəkarlarının bir çox simfonik və musiqili səhnə əsərlərinin, kantata və oratoriyalarının ilk ifaçısı olmaqla yanaşı, bu əsərlərin təqdimatında özünəməxsus orijinal ifaçılıq üslubu yaratmışdı.
Filarmoniyanın yay səhnəsində həm əyləşən, həm də konserti elə ayaqüstü dinləyən tamaşaçıları orkestrin çıxışını və solistlərin ifalarını sürəkli alqışlarla qarşıladılar.
Dahi dirijorun doğum gününə töhfə olan konsert proqramı bəstəkarın “Rast” simfonik muğamı ilə yekunlaşdı. Niyazi bu məşhur əsəri 37 yaşında, 1949-cu ildə nota alıb.
Azərbaycan milli dirijorluq məktəbinin formalaşmasında müstəsna rol oynayan sənətkarın zəngin irsi musiqi mədəniyyətimizdə əbədi yaşayacaq.

A concert in honor of Niyazi's birthday took place on the summer stage of the Philharmonic
August 20 marked the completion of the 111th anniversary of the world-famous conductor and composer, People's Artist of the USSR Niyazi (1912–1984). In honor of this event, a concert took place at the Azerbaijan State Academic Philharmonic named after M. Magomayev under the organization of the Ministry of Culture.
After a long break, many music enthusiasts, guests of our capital, representatives of the Ministry of Culture, and musicians gathered to enjoy the concert presented on the summer stage of the Philharmonic.
The concert featured performances by soloists Fatima Jafarzadeh (soprano) and Gulnar Gudratli (vocalist), accompanied by the Azerbaijan State Symphony Orchestra named after U. Hajibeyli, led by the Artistic Director and Chief Conductor, Honored Artist Fuad Ibrahimov.
The concert program, which commenced with the "Concert Waltz", initiated a musical greeting that stretched from the open sky to the blue Caspian Sea, thereby sustaining applause for the spirit of the unforgettable maestro. Following that, Gulnar Gudratli delivered a unique rendition of the folk song "Garagila," as adapted by Niyazi.
The performance of the romance "Arzu" by Fatima Jafarzadeh brought forth a fresh perspective on Niyazi's creativity. This interpretation was significant, as Niyazi had previously pioneered the premier performances of numerous symphonic and theatrical compositions, cantatas, and oratorios by Azerbaijani composers, establishing an original performance of his own.
On the summer stage of the Philharmonic, the audience—whether seated or standing—expressed their admiration for the orchestra's play and the soloists' performances through uninterrupted applause.
Marking a homage to the maestro's birthday, the concert program concluded with the performance of the composer's well-known symphonic mugham, "Rast." Niyazi composed this iconic piece in 1949, when he was 37 years old.
The rich legacy of the artist who played a pivotal role in shaping the Azerbaijani national conducting tradition, will forever remain embedded within our musical culture.