"İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 22 noyabr 2013-cü il tarixli 816-IVQ nömrəli Qanununa və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 30 may 2014-cü il tarixli 171 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai Şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq fəaliyyət istiqamətləri üzrə hüquqi aktların qəbulunda, müvafiq fəaliyyət sahələrində ictimai nəzarətin təşkilində vətəndaş cəmiyyəti institutlarının iştirakını təmin etmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi yanında İctimai Şuranın formalaşdırılması üçün sənədlərin qəbuluna start verilir.
İctimai Şuranın yaradılması Mədəniyyət Nazirliyinin fəaliyyətində şəffaflığın daha da artırılması, müvafiq sahədə ictimaiyyətlə qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsini təmin etmək məqsədi  daşıyır.
İctimai Şura mədəniyyət sahəsində müxtəlif məsələlərlə bağlı müzakirələr təşkil etmək, müvafiq sahədə dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi  ilə bağlı Mədəniyyət Nazirliyinə təkliflər vermək və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər hüquqlara malik olan məşvərətçi qurum olaraq fəaliyyət göstərəcək.
İctimai Şura ictimai əsaslarla (ödənişsiz) fəaliyyət göstərəcək. Mədəniyyət sahəsində ixtisaslaşan hər bir Azərbaycan  vətəndaşı İctimai Şuraya üzv seçilə bilər.
İctimai Şuraya seçkilərin təşkili məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin dörd və mədəniyyət sahəsində ixtisaslaşmış vətəndaş cəmiyyəti institutlarının beş nümayəndəsindən ibarət Seçki komissiyası yaradılıb. Seçki komissiyası tərəfindən İctimai Şura üzvlərinin sayı, namizədlərin, seçicilərin qeydiyyatı və digər təşkilati məsələlər barədə qərar qəbul edilib.
İctimai Şuraya namizədlərin qeydiyyatı 25 iyun 2023-cü il, seçicilərin qeydiyyatı 6 iyul 2023-cü il tarixinədək davam edəcək. İctimai Şuraya üzvlüyə namizəd şəxslərə və seçicilərə dair tələblərlə nazirliyin rəsmi internet saytının "Elanlar" bölməsində aşağıda yerləşdirilmiş linklər vasitəsilə tanış olmaq olar:

Pursuant to Law No. 816 "IVQ" of the Republic of Azerbaijan of November 22, 2013, on Public Participation, and in accordance with the Regulations on the Election of the Public Council by Civil Society Institutions, as approved by Resolution No. 171 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on May 30, 2014, the process of initiating the submission of documents for the establishment of the Public Council under the Ministry of Culture has commenced. The purpose is to ensure the involvement of civil society institutions in the formulation of legal instruments pertaining to the respective fields of operation and the facilitation of public oversight in the relevant domains.
The purpose of establishing the Public Council is to enhance transparency in the operations of the Ministry of Culture and to ensure stronger interaction with the public in the respective domain.
The Public Council will serve as an advisory body that will organize discussions on various issues in the field of culture, offer proposals to the Ministry of Culture regarding the implementation of state policies in the relevant field, and enjoy other rights as prescribed by law.
The Public Council will function on a voluntary basis, without any remuneration. Any Azerbaijani citizen with expertise in the cultural domain is eligible to be elected as a member of the Public Council.
An Election Commission is established to organize the Public Council elections. The commission comprises four representatives from the Ministry of Culture and five representatives from civil society institutions specialized in the field of culture. The Commission has taken decisions regarding the Public Council's membership count, candidate and voter registration, and other organizational aspects.
The registration process for candidates seeking membership in the Public Council will remain open until June 25, 2023, while voter registration will continue until July 6, 2023. The eligibility criteria for candidates and voters can be accessed in the "Announcements" section of the official website of the ministry through the following links: