"İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 22 noyabr 2013-cü il tarixli 816-IVQ nömrəli Qanununa və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 30 may 2014-cü il tarixli 171 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai Şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq fəaliyyət istiqamətləri üzrə hüquqi aktların qəbulunda, müvafiq fəaliyyət sahələrində ictimai nəzarətin təşkilində vətəndaş cəmiyyəti institutlarının iştirakını təmin etmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi yanında İctimai Şuranın formalaşdırılması üçün sənədlərin qəbuluna start verilir.
İctimai Şuranın yaradılması Mədəniyyət Nazirliyinin fəaliyyətində şəffaflığın daha da artırılması, müvafiq sahədə ictimaiyyətlə qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsini təmin etmək məqsədi  daşıyır.
İctimai Şura mədəniyyət sahəsində müxtəlif məsələlərlə bağlı müzakirələr təşkil etmək, müvafiq sahədə dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi  ilə bağlı Mədəniyyət Nazirliyinə təkliflər vermək və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər hüquqlara malik olan məşvərətçi qurum olaraq fəaliyyət göstərəcək.
İctimai Şura ictimai əsaslarla (ödənişsiz) fəaliyyət göstərəcək. Mədəniyyət sahəsində ixtisaslaşan hər bir Azərbaycan  vətəndaşı İctimai Şuraya üzv seçilə bilər.
İctimai Şuraya seçkilərin təşkili məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin dörd və mədəniyyət sahəsində ixtisaslaşmış vətəndaş cəmiyyəti institutlarının beş nümayəndəsindən ibarət Seçki komissiyası yaradılıb. Seçki komissiyası tərəfindən İctimai Şura üzvlərinin sayı, namizədlərin, seçicilərin qeydiyyatı və digər təşkilati məsələlər barədə qərar qəbul edilib.
İctimai Şuraya namizədlərin qeydiyyatı 25 iyun 2023-cü il, seçicilərin qeydiyyatı 6 iyul 2023-cü il tarixinədək davam edəcək. İctimai Şuraya üzvlüyə namizəd şəxslərə və seçicilərə dair tələblərlə nazirliyin rəsmi internet saytının "Elanlar" bölməsində aşağıda yerləşdirilmiş linklər vasitəsilə tanış olmaq olar:

В соответствии с Законом Азербайджанской Республики № 816-
IVQ от 22 ноября 2013 года «Об участии общественности» и «Положением об избрании Общественного Совета институтами гражданского общества», утвержденными Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 171 от 30 мая 2014 года, в целях обеспечения участия институтов гражданского общества в принятии правовых актов по направлениям деятельности, в организации общественного контроля в соответствующих сферах деятельности начат прием документов для формирования Общественного Совета при Министерстве Культуры.Создание Общественного Совета направлено на дальнейшее повышение прозрачности деятельности Министерства Культуры и обеспечение усиления взаимодействия с общественностью в соответствующей сфере.
Общественный Совет будет выступать в качестве консультативно-совещательного органа, который будет организовывать обсуждение различных вопросов в сфере культуры, вносить в Министерство Культуры предложения по реализации государственной политики в соответствующей сфере, а также иметь иные права, определенные законодательством.
Общественный Совет будет работать на общественных началах (бесплатно). Каждый гражданин Азербайджана, специализирующийся в области культуры, может быть избран членом Общественного Совета.
Для организации выборов в Общественный Совет была создана Избирательная комиссия в составе четырех представителей Министерства Культуры и пяти представителей институтов гражданского общества, специализирующихся в сфере культуры. Избирательная комиссия приняла решение о количественном составе Общественного Совета, регистрации кандидатов, избирателей и других организационных вопросах.
Регистрация кандидатов в Общественный Совет продлится до 25 июня 2023 года, а регистрация избирателей — до 6 июля 2023 года. С требованиями к кандидатам в члены Общественного Совета и к избирателям можно ознакомиться в разделе «Объявления» на официальном сайте министерства по ссылкам ниже: