Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Cəfər Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasını ziyarət edib. Kinostudiyanın səs, geyim-rekvizit, pirotexnika, texniki avadanlıqlar, çəkiliş pavilyonları və digər bölmələr ilə yaxından tanış olan nazir əməkdaşlarla fikir mübadiləsi apararaq, sahənin inkişaf etməsi üçün atılacaq addımlardan danışıb.
Kinostudiyanın direktoru Nazim Hüseynov naziri ərazi və inzibati binalardakı şəraitlə tanış edib. Eldar Quliyev, Həsən Seyidbəyli, Hüseyn Seyidzadə, Tofiq Tağızadə və digər görkəmli kino sənətkarlarının kinostuduyadakı iş otaqlarının mühafizə olunması gənc kinematoqrafçılar üçün mənəvi stimul kimi də dəyərləndirilib.
Kino mühitinin inkişafı üçün atılacaq addımlardan biri də 100 illik kino məbədinin dövrün rəqabətə davamlı kino təşkilatlarından birinə çevrilməsinin labüdlüyü vurğulanıb. Bütün bölmələrin müasir standartlarda texniki təminatı üçün dövlət və özəl sektor tərəfindən sərmayə qoyulması ətrafında müzakirələr aparılıb. Digər kino qurumlarının "Azərbaycanfilm"in təcrübəsinə çatmağı üçün əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Nazir ərazidə yerləşən Dövlət Film Fondu ilə də yaxından tanış olub.
Daha sonra mədəniyyət naziri Adil Kərimli Dövlət Film Fonduna da baş çəkib.
Fondun direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Cəmil Quliyev  öncə naziri ümumi ərazi ilə tanış edib. Bildirib ki, Dövlət Film Fondu ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin 22 dekabr 1993-cü il tarixli sərəncamına əsasən yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, 2008-ci ildə Dövlət Film Fondu üçün yeni bina istifadəyə verilib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli ümumi sahəsi təxminən 6,6 min kvadrat metr olan Azərbaycan Dövlət Film Fondunun texniki avadanlıqlarla təchiz edilmiş inzibati otaqlar, laboratoriya, tamaşa salonu, yardımçı otaqlarla, həmçinin Fondda filmlərin saxlanılma və bərpa şəraiti, filmlərin saxlanma boksları, lentlərin bərpa avadanlıqları və digər texniki imkanları ilə tanış olub.
Nazirə Film Fondunun nəzdində fəaliyyət göstərən Kino Muzeyinin eksponatları haqqında geniş məlumat verilib, diqqətinə çatdırılib ki, hər il Film Fondunda Azərbaycan kino xadimlərinin xatirələrinə həsr olunmuş tədbirlər, yubiley və xatirə gecələri təşkil olunur, şəxsi arxiv fondları yaradılır və hazırda Fondda qorunan ümumi saxlanma vahidlərinin sayı 80.000-i ötüb.
Sonra mədəniyyət naziri Film Fondunun hazırkı dövrdə qarşılaşdığı problemlərlə maraqlanıb və qurumun gələcəkdə də dövlət qayğısı ilə əhatə olunacağını xüsusi vurğulayıb.

Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли посетил киностудию «Азербайджанфильм» имени Джафара Джаббарлы. Министр близко ознакомился со студией озвучения, костюмами и реквизитом, пиротехникой, техническим оснащением, съёмочными павильонами и другими подразделениями киностудии, обменялся мнениями с сотрудниками и рассказал о шагах, которые будут предприняты для развития отрасли.
Директор киностудии Назим Гусейнов ознакомил министра с условиями на территории и в административных зданиях. Сохранение рабочих кабинетов Эльдара Кулиева, Гасана Сеидбейли, Гусейна Сеидзаде, Тофика Тагизаде и других выдающихся деятелей кино на киностудии также было оценено как моральный стимул для молодых кинематографистов.
Была подчёркнута необходимость превращения 100-летнюю цитадель кино в одну из самых конкурентоспособных кинематографических организаций нашего времени как один из шагов, которые необходимо предпринять для развития киносреды. Состоялись обсуждения инвестиций со стороны государства и частного сектора для технического обеспечения всех подразделений в соответствии с современными стандартами. Была отмечена важность сотрудничества для того, чтобы другие киноорганизации переняли опыт киностудии «Азербайджанфильм».
Министр ознакомился с расположенным на территории киностудии Государственным Фильмофондом.
Позже министр культуры Адиль Каримли также посетил Государственный Фильмофонд.
Джамиль Гулиев, директор фонда, Заслуженный деятель искусств, ознакомил министра с общей территорией фонда. Он сообщил, что Государственный Фильмофонд был создан по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева в соответствии с постановлением Кабинета Министров Азербайджана от 22 декабря 1993 года. В соответствии с «Государственной программой развития азербайджанского кино на 2008-2018 годы», подписанной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, в 2008 году было сдано в эксплуатацию новое здание Государственного Фильмофонда.
Министр Культуры Адиль Каримли ознакомился с оснащенными техническим оборудованием административными помещениями, лабораторией, зрительским залом, вспомогательными помещениями, а также условиями хранения и реставрации фильмов, боксами для хранения фильмов, оборудованием для реставрации лент и другими техническими возможностями Азербайджанского Государственного Фильмофонда общей площадью около 6,6 тысяч квадратных метров.
Министру была предоставлена ​​обширная информация об экспонатах Музея Кино, действующего при Фильмофонде, а также было доведено до его сведения, что ежегодно Фильмофондом организуются мероприятия, юбилейные и памятные вечера, посвященные памяти азербайджанских деятелей кино, создаются личные архивные фонды, и о том, что в настоящее время общее количество единиц хранения, хранящихся в Фонде, превышает 80 000.
Затем министр культуры поинтересовался проблемами, с которыми сталкивается Фильмофонд в настоящее время, и особенно подчеркнул, что учреждение и в будущем будет находиться под опекой государства.