Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli Cəfər Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasını ziyarət edib. Kinostudiyanın səs, geyim-rekvizit, pirotexnika, texniki avadanlıqlar, çəkiliş pavilyonları və digər bölmələr ilə yaxından tanış olan nazir əməkdaşlarla fikir mübadiləsi apararaq, sahənin inkişaf etməsi üçün atılacaq addımlardan danışıb.
Kinostudiyanın direktoru Nazim Hüseynov naziri ərazi və inzibati binalardakı şəraitlə tanış edib. Eldar Quliyev, Həsən Seyidbəyli, Hüseyn Seyidzadə, Tofiq Tağızadə və digər görkəmli kino sənətkarlarının kinostuduyadakı iş otaqlarının mühafizə olunması gənc kinematoqrafçılar üçün mənəvi stimul kimi də dəyərləndirilib.
Kino mühitinin inkişafı üçün atılacaq addımlardan biri də 100 illik kino məbədinin dövrün rəqabətə davamlı kino təşkilatlarından birinə çevrilməsinin labüdlüyü vurğulanıb. Bütün bölmələrin müasir standartlarda texniki təminatı üçün dövlət və özəl sektor tərəfindən sərmayə qoyulması ətrafında müzakirələr aparılıb. Digər kino qurumlarının "Azərbaycanfilm"in təcrübəsinə çatmağı üçün əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Nazir ərazidə yerləşən Dövlət Film Fondu ilə də yaxından tanış olub.
Daha sonra mədəniyyət naziri Adil Kərimli Dövlət Film Fonduna da baş çəkib.
Fondun direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Cəmil Quliyev  öncə naziri ümumi ərazi ilə tanış edib. Bildirib ki, Dövlət Film Fondu ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin 22 dekabr 1993-cü il tarixli sərəncamına əsasən yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, 2008-ci ildə Dövlət Film Fondu üçün yeni bina istifadəyə verilib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli ümumi sahəsi təxminən 6,6 min kvadrat metr olan Azərbaycan Dövlət Film Fondunun texniki avadanlıqlarla təchiz edilmiş inzibati otaqlar, laboratoriya, tamaşa salonu, yardımçı otaqlarla, həmçinin Fondda filmlərin saxlanılma və bərpa şəraiti, filmlərin saxlanma boksları, lentlərin bərpa avadanlıqları və digər texniki imkanları ilə tanış olub.
Nazirə Film Fondunun nəzdində fəaliyyət göstərən Kino Muzeyinin eksponatları haqqında geniş məlumat verilib, diqqətinə çatdırılib ki, hər il Film Fondunda Azərbaycan kino xadimlərinin xatirələrinə həsr olunmuş tədbirlər, yubiley və xatirə gecələri təşkil olunur, şəxsi arxiv fondları yaradılır və hazırda Fondda qorunan ümumi saxlanma vahidlərinin sayı 80.000-i ötüb.
Sonra mədəniyyət naziri Film Fondunun hazırkı dövrdə qarşılaşdığı problemlərlə maraqlanıb və qurumun gələcəkdə də dövlət qayğısı ilə əhatə olunacağını xüsusi vurğulayıb.

Adil Karimli, the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, paid a visit to the "Azerbaijanfilm" film studio named after Jafar Jabbarli. During his visit, the minister toured the sound, costumes, and props, pyrotechnics, technical equipment departments, and studio floors. He shared ideas with the employees and discussed potential steps that could be taken to further develop the field.
The director of the film studio, Nazim Huseynov, acquainted the minister with the premises and administrative buildings. The preservation of the working rooms of Eldar Guliyev, Hasan Seyidbeyli, Huseyn Seyidzadeh, Tofig Taghizadeh, and other notable film personalities in the studio was emphasized as it serves as a source of inspiration for young cinematographers.
It was stressed that one of the necessary steps is to transform the 100-year-old cinema temple into a competitive cinema organization of the present time in order to develop the cinema environment. The discussions revolved around the need for investment by the state and private sector to ensure all units are equipped with technical support in line with modern standards. The importance of cooperation for other film institutions to gain from the experience of "Azerbaijanfilm" was also highlighted.
The minister also visited the State Film Fund, located on the premises.
Later, the Minister of Culture Adil Karimli also visited the State Film Fund.
The director of the fund, honored art worker Jamil Guliyev, introduced the minister to the general area and mentioned that the State Film Fund was established on the initiative of the national leader Heydar Aliyev based on the order of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan of December 22, 1993. As part of the State Program on Development of Azerbaijani Cinema in 2008–2018, signed by President Ilham Aliyev, a new building of the State Film Fund was put into service in 2008.
The Minister of Culture, Adil Karimli, was shown around the premises, which occupy an area of around 6.6 thousand square meters including administrative rooms, a laboratory, a performance hall, auxiliary rooms with technical equipment, as well as film storage and restoration facilities, tape storage boxes, tape recovery equipment, and other technical capabilities.
The minister was briefed extensively on the exhibits at the Cinema Museum operating under the Film Fund. He was informed about the Fund's annual events, jubilees, and memorial nights dedicated to Azerbaijani cinema figures, as well as the creation of private archive funds. The Film Fund presently safeguards over 80,000 storage units.
Later, the Minister of Culture showed interest in the challenges currently faced by the Film Fund and emphasized that the institution will continue to receive state support in the future.