Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi Uşaq İncəsənət Festivalına qeydiyyat davam edir.
Festivala 21 nominasiya üzrə istedadına, bacarığına güvənən 6-17 yaş arası hər kəs qatıla bilər. Müstəqillik tarixində respublikamızda təşkil olunan ən irimiqyaslı uşaq festivalı həm peşəkar (sahə üzrə tədris müəssisələrində təhsil alanlar), həm də həvəskar (kurslarda, dərnəklərdə və ya fərdi qaydada məşğul olanlar) kateqoriyalar üzrə üç yaş qrupunda (6-9 yaş, 10-13 yaş və 14-17 yaş) keçiriləcək.
İştirakçıların qeydiyyatı 20 fevral – 30 mart tarixlərində www.uif.az internet saytı üzərindən aparılır.
6 mart tarixinədək müxtəlif şəhər və rayonlar üzrə 1230-dan çox uşaq qeydiyyatdan keçib.
Uşaqlarda mədəniyyətin müxtəlif sahələrinə maraq oyadılması, yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi, yeni istedadların üzə çıxarılması və dəstəklənməsinə xidmət edən festival üç mərhələdən ibarətdir.
Rayon (şəhər) mərhələsi 2023-cü ilin aprel-iyun aylarında keçiriləcək. Bu mərhələdə qalib olanlar iyun-avqust aylarında keçiriləcək zonalar üzrə ikinci mərhələdə iştirak hüququ qazanacaq. İkinci mərhələdə fərqlənən iştirakçılar finala vəsiqə əldə edəcək. Festivalın final mərhələsinin sentyabr ayında Bakı şəhərində təşkil olunması nəzərdə tutulur.
Əlavə məlumatları festivalın internet saytı, elektron poçtu, (050) 2880147 mobil, 147 qısa nömrələri, həmçinin festivalın rəsmi sosial şəbəkə hesabları vasitəsilə əldə etmək mümkündür:

The Ministry of Culture, the Ministry of Science and Education, and the Heydar Aliyev Center will jointly organize the First Children's Art Festival to commemorate the 100th anniversary of Azerbaijani national leader Heydar Aliyev.
Anyone aged 6 to 17 is eligible to participate in the Children's Art Festival. The largest children’s festival in the history of independence in our republic will comprise three stages, and professionals (those enrolled in relevant educational programs in relevant educational institutions) and amateurs (those engaged in mastering this field in various courses, clubs, or individually) aged 6–17 years will compete in three age groups (6–9 years old, 10–13 years old, and 14–17 years old).
Registration will be open on the www.uif.az website from February 20 to March 30.
As of March 6, more than 1230 children from various cities and regions had already registered for the festival.
Comprising three stages, the festival aims to awaken children's interest in various cultural domains, enhance their creative skills, and discover and support new talents. The first district (city) stage of the festival will take place between April and June 2023. The winners of this stage will be eligible to participate in the next stage of the festival. The participants who excel in the second stage, scheduled for June through August, will advance to the finals. The last stage of the festival will be held in Baku in September.
For more information about the festival, you can visit the festival's official website and social media accounts,  contact the mobile number 0502880147 or the short number 147, or use the email address on the website.