Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi Uşaq İncəsənət Festivalına qeydiyyat davam edir.
Festivala 21 nominasiya üzrə istedadına, bacarığına güvənən 6-17 yaş arası hər kəs qatıla bilər. Müstəqillik tarixində respublikamızda təşkil olunan ən irimiqyaslı uşaq festivalı həm peşəkar (sahə üzrə tədris müəssisələrində təhsil alanlar), həm də həvəskar (kurslarda, dərnəklərdə və ya fərdi qaydada məşğul olanlar) kateqoriyalar üzrə üç yaş qrupunda (6-9 yaş, 10-13 yaş və 14-17 yaş) keçiriləcək.
İştirakçıların qeydiyyatı 20 fevral – 30 mart tarixlərində www.uif.az internet saytı üzərindən aparılır.
6 mart tarixinədək müxtəlif şəhər və rayonlar üzrə 1230-dan çox uşaq qeydiyyatdan keçib.
Uşaqlarda mədəniyyətin müxtəlif sahələrinə maraq oyadılması, yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi, yeni istedadların üzə çıxarılması və dəstəklənməsinə xidmət edən festival üç mərhələdən ibarətdir.
Rayon (şəhər) mərhələsi 2023-cü ilin aprel-iyun aylarında keçiriləcək. Bu mərhələdə qalib olanlar iyun-avqust aylarında keçiriləcək zonalar üzrə ikinci mərhələdə iştirak hüququ qazanacaq. İkinci mərhələdə fərqlənən iştirakçılar finala vəsiqə əldə edəcək. Festivalın final mərhələsinin sentyabr ayında Bakı şəhərində təşkil olunması nəzərdə tutulur.
Əlavə məlumatları festivalın internet saytı, elektron poçtu, (050) 2880147 mobil, 147 qısa nömrələri, həmçinin festivalın rəsmi sosial şəbəkə hesabları vasitəsilə əldə etmək mümkündür:

Продолжается регистрация на Фестиваль детского творчества, организованный Министерством культуры, Министерством науки и образования и Центром Гейдара Алиева по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Участвовать в фестивале в 21 номинации может любой желающий в возрасте от 6 до 17 лет, уверенный в своем таланте и мастерстве. Состоится крупнейший за всю историю независимости нашей республики детский фестиваль , как в профессиональных (учащиеся в учебных заведениях по специальности), так и в любительских (занимающиеся на курсах, в объединениях или индивидуально) категориях в трех возрастных группах (6-9 лет, 10-13 лет и 14-17 лет).
Регистрация участников осуществляется на сайте www.uif.az с 20 февраля по 30 марта.
К 6 марта в разных городах и районах было зарегистрировано более 1230 детей.
Фестиваль, служащий пробуждению интереса детей к различным областям культуры, развитию их творческих способностей, выявлению и поддержке новых талантов, состоит из трех этапов.
Победители этого этапа получат право на участие во втором этапе в зонах, которые пройдут в июне-августе.
Участники, отличившиеся на втором этапе, пройдут в финал. Заключительный этап фестиваля планируется провести в сентябре в Баку.
Дополнительную информацию можно получить через сайт фестиваля, электронную почту, (050) 2880147 мобильный, короткие номера 147, а также через официальные аккаунты фестиваля в социальных сетях: