Fevralın 20-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında görkəmli xanəndə, professor, "Şöhrət", "İstiqlal" və "Şərəf" ordenli Arif Babayevin 85 illik yubiley gecəsi keçirilib.
Tədbirdə tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, musiqisevərlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Konsertdən əvvəl jurnalistlərə müsahibə verən görkəmli xanəndə sənətinə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkür edib, yubiley gecəsinin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi adından yubilyara ünvanlanan təbrik məktubu oxunub. Məktubda Arif Babayevin zəngin ənənələrə malik Qarabağ muğam məktəbi ustadlarının sənət yolunu uzun illərdir layiqincə davam etdirərək həm bənzərsiz ifası ilə, həm də təcrübəli xanəndə-pedaqoq kimi fəaliyyəti ilə Azərbaycan muğam sənətinə, xalq musiqisinə böyük töhfələr verdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, xanəndənin muğam operalarında yaratdığı yaddaqalan obrazlar sənət salnaməmizin parlaq səhifələrini təşkil edir.
Yubiley gecəsində qeyd edilib ki, Arif Babayev mahir muğam ifaçısı kimi təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində və Türk dünyasında şöhrət qazanıb. Onun ifa etdiyi “Şur”, “Rast”, “Bayatı-Şiraz”, “Çahargah”, “Mirzə Hüseyn segahı”, “Zabul segah” və “Segah” muğamları, xalq mahnıları, təsniflər, bəstəkar mahnıları musiqi mədəniyyətimizin xəzinəsinə daxil olub. Arif Babayev müxtəlif illərdə “Leyli və Məcnun”, “Əsli və Kərəm” operalarında Məcnun, Kərəm, “Aşıq Qərib”də Qərib, “Şah İsmayıl”da Şah İsmayıl, “Gəlin qayası”nda Camal rollarının ən mahir ifaçılarından olub.
Bildirilib ki, bir çox nəslin nümayəndələri muğamı Arif Babayevin ifası ilə dinləyib seviblər. Azərbaycan muğam ifaçıları arasında ilk dəfə professor elmi adına layiq görülən müğənni məhz Arif Babayevdir. O, hazırda Azərbaycan Milli Konservatoriyasında Muğam kafedrasının müdiridir. Onun tələbələri həm ölkə daxilində, həm xaricdə muğamımızı uğurla təbliğ edirlər.
Daha sonra tamaşaçıların gur alqış sədaları altında yubilyar səhnəyə dəvət olunub.
Gecədə Xalq artistləri Mənsum İbrahimov, Zabit Nəbizadə, Nəzakət Teymurova, Aygün Bayramova, Əməkdar artistlər Cabir Abdullayev, Təyyar Bayramov, Firuz Səxavət, Zakir Əliyev, Gülüstan Əliyeva, Bəyimxanım Vəliyeva, Səbuhi İbayev, Elnur Zeynalov, Sevinc Sarıyeva, Əməkdar incəsənət xadimi Aqil Məlikov, Əməkdar müəllim Qəzənfər Abbasov, xanəndələr Aytən Məhərrəmova, Vüqar Əliyev, Hüseyn Məlikov, Mirələm Mirələmov, Rəvanə Əmiraslanlı, Günay İmamquluyeva, Xəyal Hüseynov və Orxan Hüseynli ustad xanəndənin repertuarından musiqi nümunələrini səsləndiriblər.
Proqramda B.Kərimovun “Bəxtiyaram mən”, A.Babayevin “Tar-kamanım, gəl-gəl” və “Qurban edim”, “Mahur” təsnifi, xalq mahnısı “Gəl-gəl”, Ü.Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasından parça, N.Məmmədovun “Mən dünyada olmayanda”, Ş.Axundovanın “Neyçün gəlməz”, R.Mustafayevin “Elə bağlıyam”, “Qarabağ şikəstəsi” və digər musiqilər ifa edilib.
İfaçıları Xalq artistləri Firuz Əliyev, Elçin Həşimov, Elşən Mansurov, Əməkdar artistlər Rauf İslamov, İsmayıl Həmidov, Xəyyam Məmmədov, Elnur Əhmədov, Ələkbər Ələkbərov, Əliağa Sədiyev, həmçinin Elman Sadıqov, Rəşad İbrahimov, Altay Niftəliyev və Təbriz Yusubov müşayiət ediblər.

20 февраля при организации Министерства Культуры в Азербайджанской Государственной Академической Филармонии имени Муслима Магомаева состоялся юбилейный вечер в честь 85-летия выдающегося певца, профессора, обладателя орденов «Шохрат», «Истиглал» и «Шараф» Арифа Бабаева.
В мероприятии приняли участие известные деятели культуры и искусства, любители музыки и другие гости.
Выдающийся певец, давший интервью журналистам перед концертом, поблагодарил руководство страны за внимание и заботу, проявленные к его искусству, выразил признательность организаторам и участникам юбилейного вечера.
На мероприятии было зачитано поздравительное письмо в адрес юбиляра от имени коллектива Министерства культуры. В письме подчёркивалось, что Ариф Бабаев на протяжении долгих лет достойно продолжая творческий путь мастеров обладающего богатыми традициями Гарабахского мугама, внёс большой вклад в искусство Азербайджанского мугама и народную музыку как своим уникальным исполнением, так и своей деятельностью в качестве опытного певца-педагога. Сообщалось, что памятные образы, созданные певцом в мугамных операх, составляют яркие страницы летописи нашего искусства.
На юбилейном вечере было отмечено, что Ариф Бабаев завоевал славу как искусный исполнитель мугама не только в Азербайджане, но и на всём мусульманском Востоке, и в Тюркском мире. Мугамы «Шур», «Раст», «Баяты-Шираз», «Джахаргях», «Сегях Мирза Гусейна», «Забул сегях» и «Сегях», народные песни, народные ритмические мелодии, авторские песни в его исполнении вошли в сокровищницу нашей музыкальной культуры.  В разные годы Ариф Бабаев был одним из самых искусных исполнителей партий Меджнуна и Карама в операх «Лейли и Меджнун», «Асли и Карам», Гариба в «Ашиг Гариб», Шаха Исмаила в «Шах Исмаил», и Джамала в «Гялин Гайасы».
Отмечалось, что представители многих поколений полюбили мугам услышав его в исполнении Арифа Бабаева. Среди азербайджанских исполнителей мугама Ариф Бабаев первым удостоился ученого звания профессора. В настоящее время он является заведующим кафедрой Мугама Азербайджанской Национальной Консерватории. Его ученики успешно популяризируют наш мугам как в стране, так и за рубежом.
Затем под бурные аплодисменты зрителей юбиляр был приглашён на сцену.
Народные артисты Мансум Ибрагимов, Забит Набизаде, Назакят Теймурова, Айгюн Байрамова, Заслуженные артисты Джабир Абдуллаев, Тайяр Байрамов, Фируз Сахават, Закир Алиев, Гулистан Алиева, Бяйимханим Валиева, Сабухи Ибаев, Эльнур Зейналов, Севиндж Сариева, Заслуженный артист Агиль Маликов, Заслуженный учитель Газанфар Аббасов, певцы Айтен Магеррамова, Вугар Алиев, Гусейн Маликов, Миралам Мираламов, Равана Амирасланлы, Гюнай Имамгулыева, Хаял Гусейнов и Орхан Гусейнли исполнили на вечере музыкальные произведения из репертуара мастера.
В программе были исполнены произведения «Бяхтиярам мян» Б.Керимова, «Тар-кяманым гял-гял» и «Гурбан эдим» А.Бабаева, тясниф «Махур», народная песня «Гяль-гяль», отрывок из оперы У.Гаджибейли «Лейли и Меджнун», «Мян дюнйада олмайанда» Н.Мамедова, «Нейчун гялмяз» Ш.Ахундовой, «Эля баглыйам» Р.Мустафаева, «Гарабах Шикястяси» и другие.
Аккомпанировали исполнителям народные артисты Фируз Алиев, Эльчин Гашимов, Эльшан Мансуров, заслуженные артисты Рауф Исламов, Исмаил Гамидов, Хайям Мамедов, Эльнур Ахмедов, Алекпер Алекперов, Алиага Садиев, а также Эльман Садыгов, Рашад Ибрагимов, Алтай Нифталиев и Табриз Юсубов.