Fevralın 20-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında görkəmli xanəndə, professor, "Şöhrət", "İstiqlal" və "Şərəf" ordenli Arif Babayevin 85 illik yubiley gecəsi keçirilib.
Tədbirdə tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, musiqisevərlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Konsertdən əvvəl jurnalistlərə müsahibə verən görkəmli xanəndə sənətinə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkür edib, yubiley gecəsinin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi adından yubilyara ünvanlanan təbrik məktubu oxunub. Məktubda Arif Babayevin zəngin ənənələrə malik Qarabağ muğam məktəbi ustadlarının sənət yolunu uzun illərdir layiqincə davam etdirərək həm bənzərsiz ifası ilə, həm də təcrübəli xanəndə-pedaqoq kimi fəaliyyəti ilə Azərbaycan muğam sənətinə, xalq musiqisinə böyük töhfələr verdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, xanəndənin muğam operalarında yaratdığı yaddaqalan obrazlar sənət salnaməmizin parlaq səhifələrini təşkil edir.
Yubiley gecəsində qeyd edilib ki, Arif Babayev mahir muğam ifaçısı kimi təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində və Türk dünyasında şöhrət qazanıb. Onun ifa etdiyi “Şur”, “Rast”, “Bayatı-Şiraz”, “Çahargah”, “Mirzə Hüseyn segahı”, “Zabul segah” və “Segah” muğamları, xalq mahnıları, təsniflər, bəstəkar mahnıları musiqi mədəniyyətimizin xəzinəsinə daxil olub. Arif Babayev müxtəlif illərdə “Leyli və Məcnun”, “Əsli və Kərəm” operalarında Məcnun, Kərəm, “Aşıq Qərib”də Qərib, “Şah İsmayıl”da Şah İsmayıl, “Gəlin qayası”nda Camal rollarının ən mahir ifaçılarından olub.
Bildirilib ki, bir çox nəslin nümayəndələri muğamı Arif Babayevin ifası ilə dinləyib seviblər. Azərbaycan muğam ifaçıları arasında ilk dəfə professor elmi adına layiq görülən müğənni məhz Arif Babayevdir. O, hazırda Azərbaycan Milli Konservatoriyasında Muğam kafedrasının müdiridir. Onun tələbələri həm ölkə daxilində, həm xaricdə muğamımızı uğurla təbliğ edirlər.
Daha sonra tamaşaçıların gur alqış sədaları altında yubilyar səhnəyə dəvət olunub.
Gecədə Xalq artistləri Mənsum İbrahimov, Zabit Nəbizadə, Nəzakət Teymurova, Aygün Bayramova, Əməkdar artistlər Cabir Abdullayev, Təyyar Bayramov, Firuz Səxavət, Zakir Əliyev, Gülüstan Əliyeva, Bəyimxanım Vəliyeva, Səbuhi İbayev, Elnur Zeynalov, Sevinc Sarıyeva, Əməkdar incəsənət xadimi Aqil Məlikov, Əməkdar müəllim Qəzənfər Abbasov, xanəndələr Aytən Məhərrəmova, Vüqar Əliyev, Hüseyn Məlikov, Mirələm Mirələmov, Rəvanə Əmiraslanlı, Günay İmamquluyeva, Xəyal Hüseynov və Orxan Hüseynli ustad xanəndənin repertuarından musiqi nümunələrini səsləndiriblər.
Proqramda B.Kərimovun “Bəxtiyaram mən”, A.Babayevin “Tar-kamanım, gəl-gəl” və “Qurban edim”, “Mahur” təsnifi, xalq mahnısı “Gəl-gəl”, Ü.Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasından parça, N.Məmmədovun “Mən dünyada olmayanda”, Ş.Axundovanın “Neyçün gəlməz”, R.Mustafayevin “Elə bağlıyam”, “Qarabağ şikəstəsi” və digər musiqilər ifa edilib.
İfaçıları Xalq artistləri Firuz Əliyev, Elçin Həşimov, Elşən Mansurov, Əməkdar artistlər Rauf İslamov, İsmayıl Həmidov, Xəyyam Məmmədov, Elnur Əhmədov, Ələkbər Ələkbərov, Əliağa Sədiyev, həmçinin Elman Sadıqov, Rəşad İbrahimov, Altay Niftəliyev və Təbriz Yusubov müşayiət ediblər.

The Ministry of Culture organized an evening on February 20 to celebrate the 85th anniversary of the remarkable singer, professor, and holder of Shohrat, Istiglal, and Sharaf Orders, Arif Babayev at the Azerbaijan State Academic Philharmonic named after Muslim Magomayev. The event was attended by well-known figures of culture and art, music- lovers, and other guests.
Before the concert, the renowned singer gave an interview to journalists, expressed his gratitude to the country's leadership for their attention and care towards his art, and thanked the organizers and participants of the jubilee night.
During the event, a letter of congratulations was read out to the jubilarian on behalf of the staff of the Ministry of Culture. The letter emphasized Arif Babayev's remarkable contributions to Azerbaijani mugham art and folk music through his distinctive performances and activity as an experienced educator, following the footsteps of the masters of the Karabakh mugham school of rich traditions for many years. It was stated that the memorable characters created by the singer in mugham operas are bright pages in the history of Azerbaijani art.
On the anniversary night, it was noted that Arif Babayev gained fame as a skilled mugham performer not only in Azerbaijan but in the entire Muslim East and the Turkic world. The mughams "Shur", "Rast", "Bayati-Shiraz", "Chahargah", "Mirza Huseyn segah", "Zabul segah", and "Segah", as well as folk songs, tasnifs, and composer's songs performed by Arif Babayev have contributed to the treasury of our musical culture. Moreover, he is renowned as one of the most skilled performers of the roles of Majnun and Karam in the operas "Leyli and Majnun", "Asli and Karam", Garib in "Ashig Gharib", Shah Ismail in "Shah Ismail", and Jamal in "Bride's Rock" in different periods.
It was noted that Arif Babayev's mugham performances have been loved and cherished across generations. Among the Azerbaijani mugham singers, Arif Babayev was the first to be awarded the academic title of professor. He is currently the head of the Mugham Department at the Azerbaijan National Conservatory. His students successfully promote our mugham both in the country and abroad.
Later, he was welcomed on stage amidst thunderous applause from the audience. People's artists Mansum Ibrahimov, Zabit Nabizadeh, Nazakat Teymurova, Aygun Bayramova, Honored artists Jabir Abdullayev, Tayyar Bayramov, Firuz Sakhavat, Zakir Aliyev, Gulustan Aliyeva, Beyimkhanim Valiyeva, Sabuhi Ibayev, Elnur Zeynalov, Sevinj Sariyeva, Honored artist Agil Malikov, Honored teacher Gazanfar Abbasov, singers Aytan Maharramova, Vugar Aliyev, Huseyn Malikov, Miralam Miralamov, Ravana Amiraslanli, Gunay Imamguliyeva, Khayal Huseynov, and Orkhan Huseynli performed pieces from the master singer's repertoire.
The repertoire of the program consisted of various musical compositions, including tasnifs such as "I am happy" by B. Karimov, "Come my tar-kaman", "Let me sacrifice", and "Mahur" by A. Babayev, the folk song "Come," an excerpt from U. Hajibeyli's opera "Leyli and Majnun", "When I am gone" by N. Mammadov, "Beloved" by Sh. Akhundova, "I'm so bound" by R. Mustafayev, " Karabakh Shikastasi" and other musical compositions.
The performers were accompanied by People's Artists Firuz Aliyev, Elchin Hashimov, Elshan Mansurov, Honored Artists Rauf Islamov, Ismayil Hamidov, Khayyam Mammadov, Elnur Ahmadov, Alakbar Alakbarov, Aliagha Sadiyev, as well as Elman Sadigov, Rashad Ibrahimov, Altay Niftaliyev, and Tabriz Yusubov.