Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilən Birinci Uşaq İncəsənət Festivalı keçiriləcək.
Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyətə və gənclərə qayğısını rəhbər tutaraq, mədəniyyət sahəsində inkişafın təmin edilməsi, uşaqların vətənpərvərlik ruhunda, mədəniyyətə, incəsənətə, adət-ənənələrimizə bağlı tərbiyə olunmasıdır.
Üç mərhələdən ibarət festivalda 6-17 yaş arası şəxslər peşəkar (sahə üzrə aidiyyəti təhsil müəssisələrində müvafiq təhsil proqramları əsasında təhsil alanlar) və həvəskar (müxtəlif kurslarda, dərnəklərdə və ya fərdi qaydada sahənin mənimsənilməsi ilə məşğul olanlar) olmaqla iki kateqoriya üzrə üç yaş qrupunda (6-9 yaş, 10-13 yaş və 14-17 yaş) iştirak edə bilərlər.
Festivalda qeyd olunan yaşlar üzrə incəsənətin və yaradıcılığın müxtəlif növləri və janrları üzrə fəaliyyət göstərən kollektivlər, dərnəklər, solo ifaçılar, rəqqaslar, bədii qiraətçilər, musiqiçilər, rəssamlar, dekorativ-tətbiqi sənətlə məşğul olan istedadlı şəxslər də iştirak edə bilərlər. İştirakçıların qeydiyyatı fevralın 20-dən martın 30-dək  www.uif.az  internet saytı vasitəsilə aparılacaq.
Festivalın ilk rayon (şəhər) mərhələsi 2023-cü ilin aprel-iyun aylarında keçiriləcək. Bu mərhələdə qalib olan iştirakçılar festivalın növbəti mərhələsində iştirak hüququ qazanacaq. İyun-avqust aylarında keçiriləcək ikinci mərhələdə fərqlənən iştirakçılar finala vəsiqə əldə edəcək. Festivalın final mərhələsi isə sentyabr ayında Bakı şəhərində təşkil olunacaq. İştirakçılar barədə yekun nəticə münsiflər heyəti tərəfindən verilən qiymətlər əsasında müəyyən ediləcək.
Festival ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan təqdimatlar, rəqəmsal incəsənət nümunələri də daxil olmaqla ümumilikdə 21 nominasiya üzrə keçiriləcək:
Rəqəmsal incəsənət – “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycan” (videoqraf, fotoqraf, müxtəlif kompüter proqramlarında hazırlanan təqdimatlar, həvəskar bloger);
Piano ifaçılığı;
Klassik simli alətlər ifaçılığı;
Klassik nəfəs alətləri ifaçılığı;
Azərbaycan xalq çalğı alətləri ifaçılığı;
Akademik vokal;
Estrada oxuma;
Xanəndəlik sənəti;
Aşıq sənəti;
Xor;
Caz ifaçılığı;
Solo milli rəqs;
Milli rəqs ansamblı;
Solo müasir rəqs;
Müasir rəqs ansamblı;
Aktyorluq;
Bədii qiraət;
Hekayəçilik (stand-up);
Dekorativ-tətbiqi sənət;
Rəssamlıq;
Heykəltаraşlıq.
Festivalda hər bir iştirakçı yalnız bir fərdi nominasiyada iştirak edə bilər. Lakin kollektiv nominasiya üzrə festivala qatılanların əlavə bir fərdi nominasiyada da iştirak etməsi mümkündür.  Festivalın yekununda ən çox nominasiya üzrə iştirak etmiş və fəallıq göstərmiş şəhər və ya rayon növbəti il festivala ev sahibliyi edəcək.
Qeyd edək ki, festivalla bağlı əlavə məlumatları Mədəniyyət Nazirliyi (https://culture.gov.az), Elm və Təhsil Nazirliyi (https://edu.gov.az) və Heydər Əliyev Mərkəzinin (https://heydaraliyevcenter.az) rəsmi internet səhifələrindən, 0502880147 mobil, 147 qısa nömrələrindən, həmçinin festivalın rəsmi internet saytı və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür:

Первый Фестиваль Детского Творчества, посвященный 100-летнему юбилею  Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева, пройдёт при совместной организации Министерства Культуры, Министерства Науки и Образования и Центра Гейдара Алиева.
Руководствуясь заботой Общенационального лидера Гейдара Алиева о культуре и молодежи основной целью фестиваля будет обеспечение развития в области культуры, воспитание детей в духе патриотизма и привязанности к культуре, искусству, традициям и обычаям.
В фестивале, состоящем из трёх этапов, может принять участие молодёжь в возрасте 6-17 лет по двум категориям: профессиональной (обучающиеся по соответствующим образовательным программам в профильных учебных заведениях в данной области) и любительской (занимающиеся освоением данной области на различных курсах, в кружках или индивидуально) в трёх возрастных группах (6-9 лет, 10-13 лет и 14-17 лет).
В соответствии с указанными возрастными ограничениями, в фестивале также могут участвовать коллективы, кружки, сольные исполнители, танцоры, художественные декламаторы, музыканты, художники, талантливые люди, занимающиеся декоративно-прикладным искусством. Регистрация участников будет проводиться с 20 февраля по 30 марта на интернет сайте www.uif.az
Первый районный (городской) этап фестиваля пройдёт в апреле-июне 2023 года. Победители этого этапа получат право на участие в следующем этапе фестиваля. Участники, отличившиеся на втором этапе, который пройдёт в июне-августе, получат путёвку в финал. Заключительный этап фестиваля пройдёт в сентябре в городе Баку.  Окончательный результат участников будет определён на основании оценок, выставленных жюри.
Фестиваль пройдёт в общей сложности по 21 номинации, включая презентации, посвящённые 100-летнему юбилею Общенационального лидера Гейдара Алиева и образцы цифрового искусства:
Цифровое искусство - «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Азербайджан» (видеограф, фотограф, презентации, подготовленые в различных компьютерных программах, блогер-любитель);
Игра на фортепиано;
Игра на классических струнных инструментах;
Игра на классических духовых инструментах;
Игра на азербайджанских народных инструментах;
Академический вокал;
Эстрадное пение;
Искусство народного пения;
Ашугское искусство;
Хор;
Джазовое исполнение;
Сольный народный танец;
Ансамбль народного танца;
Сольный современный танец;
Ансамбль современного танца;
Актёрское мастерство;
Художественная декламация;
Рассказывание историй (stand-up);
Декоративно-прикладное искусство;
Рисование;
Скульптура.
На фестивале каждый участник может участвовать только в одной индивидуальной номинации. Однако для тех, кто участвует в фестивале по коллективной номинации, есть возможность участвовать в дополнительной индивидуальной номинации. По итогам фестиваля город или район, принявший участие в наибольшем количестве номинаций и проявивший активность, примет фестиваль в следующем году.
Отметим, что дополнительную информацию о фестивале можно получить на официальных сайтах Министерства Культуры (https://culture.gov.az), Министерства Науки и Образования (https://edu.gov.az) и Центра Гейдара Алиева (https ://heydaraliyevcenter.az), по номеру сотовой связи 0502880147, по короткому номеру 147, а также на официальном сайте фестиваля и в социальных сетях: