Gənclər Günü münasibətilə muzeylərdə “açıq qapı” olacaq
2 fevral Azərbaycan Gəncləri Günüdür. Prezident Heydər Əliyevin 1997-ci ildə imzaladığı fərmanla əsası qoyulan əlamətdar gün ölkəmizdə hər il müxtəlif tədbirlərlə qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların muzey müəssisələri vasitəsilə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olmalarının təmin edilməsi məqsədilə layihələr həyata keçirilir.
Azərbaycan Gəncləri Günü ilə əlaqədar 1-2 fevral tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzeylərdə gənclər üçün “açıq qapı” olacaq.
Bununla əlaqədar həmin günlərdə yaşı 14-dən 29-dək olan şəxslərin muzeylərə sərbəst girişi təmin ediləcək.

2 февраля отмечается День Молодёжи Азербайджана. Этот знаменательный день, учрежденный указом, подписанным Президентом Гейдаром Алиевым в 1997 году, ежегодно отмечается в нашей стране различными мероприятиями.
Министерством Культуры Азербайджанской Республики осуществляются проекты с целью эффективной организации свободного времени молодёжи и обеспечения её знакомства с богатым культурным наследием Азербайджана через посещение музейных учреждений.
В связи с Днем Молодёжи Азербайджана 1-2 февраля в музеях, действующих при Министерстве Культуры, для молодёжи пройдут дни «открытых дверей».
В связи с этим в эти дни лицам в возрасте от 14 до 29 лет будет предоставлен бесплатный вход в музеи.