Fəxri adlara görə aylıq təqaüdün məbləğinin artırılması və “Fəxri adlara görə aylıq təqaüdün verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci il 4 iyul tarixli 878 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, “Əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 5 yanvar tarixli 3708 nömrəli Sərəncamının 2.1.2-ci yarımbəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Fəxri adlara görə aylıq təqaüdün məbləği 2023-cü il yanvarın 1-dən xalq yazıçısı, xalq şairi, xalq artisti və xalq rəssamı üçün 200 (iki yüz) manat, əməkdar elm xadimi, əməkdar incəsənət xadimi, əməkdar artist, əməkdar rəssam, əməkdar mədəniyyət işçisi, əməkdar müəllim, əməkdar həkim, əməkdar memar, əməkdar bədən tərbiyəsi və idman xadimi, əməkdar dövlət qulluqçusu, əməkdar jurnalist, əməkdar mühəndis, əməkdar hüquqşünas, əməkdar kənd təsərrüfatı işçisi, əməkdar pilot, əməkdar tibb işçisi üçün 150 (yüz əlli) manat müəyyən edilsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan
Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in order to ensure the application of Law no. 3708 on Additional Measures in the Field of Improving the Social Welfare of the Population of the Republic of Azerbaijan of  January 5 2022, I hereby resolve as follows:
1.    From January 1, 2023, the amount of the monthly stipend for honorary titles shall be 200 (two hundred) manats for people's writers, people's poets, people's artists, honored scientists, and honored artists, and 150 (one hundred and fifty) manats for cultural workers, honored teachers, honored doctors, honored architects, honored physical educators and athletes, honored civil servants, honored journalists, honored engineers, honored lawyers, honored agricultural workers, honored pilots, and honored medical workers.
2.    In the first paragraph of Part 1 of the Order No. 878 dated July 4, 2005 of the President of the Republic of Azerbaijan on the Provision of Monthly Pensions for Honorary Titles (Collection of Laws of the Republic of Azerbaijan, 2005, No. 7, Article 609, No. 11, Article 1013; 2007, No. 4, Article 361; 2013, No. 8, Article 975, No. 11, Article 1454; 2018, No. 2, Article 311; 2020, No. 5, Article 570; 2021, No. 12, Article 1469)  the digits "180" shall be replaced by “200 (two hundred)", and the digits "120" by "150" (one hundred and fifty)".
3.    The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall resolve the issues arising from this Order.