Xalq rəssamı Arif Əzizin 80 illik yubiley sərgisi açılıb
Müasir İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, professor Arif Əzizin 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bəyaz” adlı sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Müasir İncəsənət Muzeyi, Mədəniyyət Nazirliyi, “Media FM”, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) təşkilatçılığı ilə reallaşan tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva və digərləri sərgi ilə bağlı xoş diləklərini çatdırıblar.
Sərgidə Arif Əzizin təsviri sənətimizdə orijinal yol kəşf edərək öz üslubunu müəyyən etdiyi, zəngin və özünəməxsus yaradıcılığı ilə nəinki ölkəmizin, eyni zamanda Türk dünyasının sərhədlərini çoxdan aşdığı qeyd edilib.
Tədbirdə sənətkara “Dədə Qorqud” mükafatı təqdim edilib. Xalq rəssamı yaradıcılığına göstərilən diqqətə görə tədbirin təşkilatçılarına və qonaqlara təşəkkürünü bildirib. Sonda tədbir iştirakçıları sərgi ilə yaxından tanış olublar.
Məlumat üçün nəzərinizə çatdıraq ki, Arif Əziz 1975-ci ildən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı, 1981-ci ildən Azərbaycan Dizaynerlər İttifaqı, 1997-ci ildən Vaşinqtonda yerləşən Beynəlxalq Reklam Assosiasiyasının üzvüdür.
Qeyd edək ki, Xalq rəssamının “Bəyaz” adlı sərgisi 2023-cü il yanvarın 24-dək ziyarət üçün açıq olacaq.

Открылась юбилейная выставка посвящённая 80-летию народного художника Арифа Азиза
В Музее Современного Искусства состоялась церемония открытия выставки «Бяйаз», посвящённой 80-летию народного художника, профессора Арифа Азиза.
Выступившие на мероприятии, организованном Музеем Современного Искусства, Министерством Культуры, «Медиа FM», Азербайджанским Государственным Университетом Культуры и Искусств (АГУКИ), президент НАНА, академик Иса Габиббейли, председатель Комитета по Культуре Милли Меджлиса Ганира Пашаева, и другие выразили свои наилучшие пожелания в адрес выставки.
На выставке было отмечено, что Ариф Азиз найдя оригинальный путь в нашем изобразительном искусстве, своим богатым и неповторимым творчеством, определяющим его метод, давно перешагнул границы не только нашей страны, но и всего Тюркского мира.
На мероприятии мастеру была вручена премия «Деде Горгуд». Народный художник поблагодарил организаторов мероприятия и гостей за внимание, уделённое его творчеству. В завершение участники мероприятия детально ознакомились с выставкой.
Для информации отметим, что Ариф Азиз является членом Союза Художников Азербайджана с 1975 года, членом Союза Дизайнеров Азербайджана с 1981 года, и членом Международной Ассоциации Рекламы, находящейся в Вашингтоне с 1997-го года.
Отметим, что выставка «Бяйаз» Народного художника будет открыта для посещения до 24-го января 2023-го года.